Ennyit keresnek a tanárok szeptembertől
Mennyivel nő a több éve oktató tanárok fizetése, és mi a helyzet a gyakornoki státuszban lévőkkel? Íme, az adatok.
Mennyivel nő a több éve oktató tanárok fizetése, és mi a helyzet a gyakornoki státuszban lévőkkel? Íme, az adatok.
Bár ez eddig sem volt kérdéses, hatalmas különbségek vannak a tanári fizetésekben nemzetközi szinten. Van, ahol egy jószerével kezdő tanár 2 milliót keres, de akad olyan hely is, ahol csak 32 ezer forintot. Itthon egy mesterfokozattal rendelkező tanár 189 ezer forintot keres.
Hiába kérdezgetik a Kliket, hány tanárnak csúszik a fizetése, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ nem hajlandó reagálni. Az biztos, hogy tízmilliárdos tartozásuk van.
Van bármi jelentősége, milyen a tanárod az iskolában vagy csak rajtad múlik minden? Ezt a kérdést boncolgatta egy kutatás, mely megállapította, hogy egy igazán jó tanár miatt egy osztály 140 millióval kereshet többet élete során.
Megnéztük, mennyit fognak keresni 2015-ben és 2016-ban a pedagógus I kategóriába tartozó tanárok, tanítók, óvodapedagógusok.
Közel tízmilliárd forint adósságot görget maga előtt a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ, de a kormány arra törekszik, hogy a tartozásokat augusztus végére „kisöpörjék”.
November 30-ig kell elkészítenie a portfólióját 30 ezer, minősítési eljárásban részt vevő pedagógusnak. Összegyűjtöttünk néhány oldalt, amely a segítségetekre lehet.
30 ezer tanár vesz részt a 2016-os minősítési eljáráson, hogy aztán 2017-től többet kereshessen. Mit gondoltok ti, olvasók, a 2013-ban indult életpályamodellről? Íme.
Mennyit visznek haza a következő tanévben a gyakornok kategóriába sorolt pedagógusok? Megnéztük.
Milyen fizetésre számíthatnak a 6-8 éve a pályán lévő, egyetemi végzettségű pedagógusok? Mi a helyzet a főiskolai végzettségűekkel? Újabb olvasói kérdésre válaszoltunk.
November 30-ig kell feltölteniük a portfóliót azoknak a tanároknak, akik 2016-ban vesznek részt minősítési eljáráson. Íme, ezekre a dokumentumokra lesz szükségük azoknak, akik pedagógus II., mesterpedagógus vagy kutatótanár kategóriába szeretnének kerülni.
A Kliknek nem csak a közüzemi számlák rendezésével vannak gondjai, de a tanároknak sem fizette még ki az érettségi és szakmunkás-vizsgáztatás után járó bért.
A héten a leginkább várt esemény kétségkívül a ponthatárhúzás volt, de meghirdették a pótfelvételit is, valamint az is kiderült, szeptembertől mennyit keresnek majd a tanárok.
Szeptembertől 3,5 százalékkal emelik a pedagógusok bérét, amellyel főleg a régóta pályán lévő tanárok és a mesterpedagógusok járnak jól. A 3-5 éve a pályán lévők fizetése bruttó 7-8 ezer forinttal növekszik.
Palkovics László államtitkár jobb színvonalú felsőoktatást akar nyújtani azoknak a hallgatóknak, akiknek sikerül bejutniuk az egyre kisebb kapun. Ezért a rosszul teljesítő tanárokat kirúgnák – írta a Népszabadság.
A Klebelsberg Intézményfenntartó Központ adóssága miatt egyre többen kerülnek szorult helyzetbe, akad olyan tanár, aki május óta nem kap fizetést, és van olyan iskolabuszt vezető vállalkozó, akinek januárban utaltak utoljára.
Feltételekkel, de támogatják az egyetemi oktatók, hogy a munkájuk értékelésekor fontos szempontként vegyék figyelembe a hallgatók elégedettségét – írta a Magyar Nemzet.
A tanárok korántsem osztják a kormány lelkesedését oktatás terén. A Feminának nyilatkozott egy vidéki város általános iskolájában dolgozó tanárnő, aki elmondta, még a hányást is nekik kell feltakarítani a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ létrejötte óta. Túlórát nem fizetnek, de eszközökre sem adnak pénzt.
A tanárok túlterheltek, miközben a Klik azt állítja, csak 24 órát dolgoznak egy héten. A pluszmunkákat és helyettesítéseket már nem is fizetik ki nekik.
Folytatódnak a tárgyalások a köznevelési államtitkársággal és a Klebelsberg Intézményfenntartó Központtal (Klik) az oktatást-nevelést segítő dolgozók béren kívüli juttatásáról, amelyre ígéretet kaptak a sztrájkmegállapodást korábban aláíró szakszervezetek. Erről a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke beszélt csütörtökön, budapesti sajtótájékoztatón.