Sztrájkkal kezdődhet a szeptember, így szüntethetik be a munkát a tanárok
Sztrájkkal indulhat a tanév, de ennek formáját még nem tisztázták: lehet precíziós sztrájk és munkabeszüntetés is.
Sztrájkkal indulhat a tanév, de ennek formáját még nem tisztázták: lehet precíziós sztrájk és munkabeszüntetés is.
Még idén emelje az oktatásban dolgozók fizetését a diplomás-átlagbér szintjére a kormány – többek között ezt követeli a Tanítanék Mozgalom.
Nyílt levelet írt a belügyminiszternek és a közoktatási államtitkárnak a Tanítanék Mozgalom, amely azt írja: ha szeptember 2-ig nem tesznek ígéretet arra, hogy a kormány még idén teljesíti a követeléseiket, „akkor szeptemberben az oktatás nem fog megkezdődni a megszokott keretek között”.
Sikertelen volt a két nagy pedagógus-szakszervezet és a kormány újabb egyeztetése, ezért elkezdik előkészíteni a sztrájkot – derült ki a szerdai tárgyalás után. A szakszervezeti vezetők szerint nincs idő kivárni a „szép ígéretek megvalósulását”, a pedagógushiány ugyanis egyre súlyosabb.
Szerda délután újra tárgyal a két nagy pedagógus-szakszervezet sztrájkbizottsága a kormány képviselőivel. Ha nem kapnak konkrét, „érzékelhető” béremelési ajánlatot, a tanév nem a szokott rendben indul majd el.
Augusztus 15-én az ország több pontján, egyszerre kellene pedagógustüntetést szervezni – olvasható abban a nyílt levélben, amelyet szerzője az Eduline-nak is elküldött. Azt írja, hogy a rezsicsökkentés lufijának kipukkanása után még nehezebb anyagi helyzetbe kerültek a 230 ezer forint körüli összegből vegetáló pedagógusok.
Bíznak az augusztus 10-re kitűzött tárgyalási fordulóban, hátha „elővarázsol” valamit a kormányzati oldal – mondta a sztrájkbizottsági tárgyalásokról a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) alelnöke, aki kiemelte: nem adták fel a sztrájkot, sőt vizsgálják annak a lehetőségét is, hogy speciális módon jelezzék a nehézségeiket.
Több ezer tanár vonult az utcára Szlovákiában, hogy magasabb fizetést követeljen, de sztrájkoltak Izraelben, Angliában és Macedóniában is. A probléma mindenhol ugyanaz: az árak folyamatosan nőnek, a fizetések viszont nem.
A pedagógusok sztrájkjogának ellehetetlenítését tartalmazó szabályozás megsemmisítését kérve az Alkotmánybírósághoz fordultak ellenzéki országgyűlési képviselők.
Ezzel csak csökkentik a lék nagyságát a hajón, de a süllyedést nem fogják tudni megállítani – mondta a kormány által felajánlott háromszor 10 százalékos béremelésről a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) alelnöke.
„Gyökeresen változtasson a tanárokkal szembeni politikáján, és kezdje el helyrehozni az oktatási rendszerben eddig okozott károkat” – többek között ezt követeli a kormánytól a Budaörsi Illyés Gyula Gimnázium, Szakgimnázium és Technikum ötvenkilenc tanára. Közös állásfoglalást írtak, amelyben azt is leszögezik: mivel a sztrájkjogukat gyakorlatilag eltörölték, nem marad más választásuk, mint „egzisztenciális kockázatok árán is a polgári ellenállás eszközéhez nyúlni”.
Ha sztrájkolnak a helyi iskolák pedagógusai, a kiesett munkaidőre járó órabért és juttatásokat az önkormányzat kifizetni – így döntöttek Dunaújvárosban.
Nem csak Magyarországon elégedetlenek a tanárok, az olasz pedagógusok is utcára vonultak május végén, hogy magasabb fizetést és oktatási reformokat követeljenek.
Korábban többször is kérték Novák Katalint, hogy ne írja alá a tanárok sztrájkjogát erősen korlátozó törvényt. A köztársasági elnök mégis aláírta.
Aláírta a pedagógusok sztrájkjogát korlátozó törvénymódosítást Novák Katalin államfő. Annak ellenére, hogy a két nagy pedagógus-szakszervezet azt kérte tőle: küldje a törvényt előzetes normakontrollra.
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) a sztrájkjog érvényesüléséért minden jogi lépést megtesz, beleértve azt is, hogy az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordul - közölte az érdekképviselet szombaton.
Kedden esküt tett Pintér Sándor belügyminiszter és Csák János innovációs miniszter is – az ötödik Orbán-kormányban ők felelnek majd a közoktatásért, a szakképzésért és a felsőoktatásért. Közben a parlament elfogadta a pedagógussztrájkot ellehetetlenítő törvényt, és újra elhangzott: idén nem lesz nyelvvizsga-amnesztia. Tragikus esemény is történt a héten: Texasban egy 18 éves tüzet nyitott egy általános iskola diákjaira és tanáraira, huszonegyen életüket vesztették.
Nem kampányoltak a baloldal mellett, a határozatlan időre meghirdetett sztrájkot éppen az országgyűlési választások miatt függesztették fel – így reagált a Pedagógusok Szakszervezete a csütörtöki Kormányinfón elhangzottakra.
Újabb levelet küldött Novák Katalinnak a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ). Azt kérik az államfőtől, küldje előzetes normakontrollra a pedagógusok sztrájkját ellehetetlenítő törvényt.
A PDSZ legfrissebb kutatásának kijózanító eredményei rávilágítanak: ma Magyarországon nincs olyan intézménytípus, terület és szakmacsoport, ahol ne lenne égető probléma a pedagógushiány – az elöregedő pedagógustársadalom pedig végképp rányomja a bélyegét a közoktatás jövőjére.