Orbán Viktor: a pedagógusok "áldozatos munkát" végeztek az elmúlt években
A miniszterelnök egy szakképzéseket népszerűsítő rendezvényen beszélt a magyar oktatásról és a pedagógusokról hétfő délelőtt.
A miniszterelnök egy szakképzéseket népszerűsítő rendezvényen beszélt a magyar oktatásról és a pedagógusokról hétfő délelőtt.
Bár pontos adatot még nem tudunk arról, hányan vesznek részt a mai pedagógussztrájkban, a délelőtt folyamán már több intézmény, iskolák és óvodák is jelezték, ők is tiltakoznak a státusztörvény ellen.
Így (is) tiltakoznak a státusztörvény ellen.
Pedagógusok, oktatók, oktatást segítők, diákok, szülők és mindenki, aki szívügyének tartja az emberi jogokat! Fogjunk össze, lépjünk fel a kicsinyes bosszú, és az azt szolgáló kormányzati elnyomó intézkedések ellen! - írják a tanári- és civil szakszervezetek Facebookon.
Április 21-én ismét egyeztetett a kormány és a szakszervezetek, megegyezés azonban most sem született.
Az egyik szakszervezeti vezető szerint viszont sok iskolában vissza szoktak lépni a munkabeszüntetéstől az intézményvezetők nyomására. Közben pénteken újra egyeztet a kormány a szakszervezetekkel a státusztörvényről és a béremelésekről.
A fővárosi iskolák helyzetét részletesebben ismerjük, mert nagyobb figyelmet kaptak a sajtóban. Vidéken azonban nehezebb rávenni a pedagógusokat a nyilatkozásra, mert félnek a következményektől. Van iskola, ahol kifejezetten megtiltották a tantestületnek, hogy interjút adjanak.
A kormány szerint már több mint 15 ezren véleményezték a belső értékelési rendszert, a kitöltők nagy része pedig egyetért annak koncepciójával. Ennek ellenére ezen a héten is volt tüntetés, a közoktatásban kétnapos, a szakképzésben határozatlan idejű sztrájkba kezdtek a pedagógusok, a PSZ pedig öt kérdésben népszavazást is kezdeményezne. Összeszedtük az elmúlt hét legfontosabb történéseit.
Elkezdődött az újabb kétnapos és határozatlan idejű pedagógussztrájk, a tanári érdekképviseletek szerint viszont júliusnál hamarabb aligha lehet megegyezés a kormánnyal.
A szakképzésben határozatlan idejű, a közoktatásban kétnapos országos sztrájk kezdődik március 16-án.
A kormány tavaly áprilisra visszamenőleg is emelné a hónapok óta sztrájkoló pedagógusok béreit.
Egyre több tanár dönt úgy, hogy nem vállal emelt szintű érettségiztetést és középszinten bizottsági elnöki megbízást az idei érettségi szezonban, amíg a kormány nem foglalkozik a pedagógusok követeléseivel.
Március 16-án és 17-en ne küldjék be a gyerekeiket azokba az intézményekbe, ahol munkabeszüntetést szerveznek a pedagógusok – erre kéri a szülőket a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ).
Fontos ítéletet hozott a Kúria, a sztrájk mint politikai véleménynyilvánítás nem lehet ok a munkavállaló elbocsátására – írja a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ), amely szerint ez a döntés megerősítést jelent a tiltakozó pedagógusoknak is.
Egyre több gimnáziumból csatlakoznak tanárok azokhoz, akik addig nem látnak el plusz feladatokat az emelt szintű érettségin, amíg a kormányzat nem foglalkozik a követeléseikkel.
A tatai Eötvös József Gimnázium és az Esztergomi Dobó Katalin Gimnázium után az ELTE Radnóti Általános Iskola és Gyakorló Gimnázium tantestületének 39 pedagógusa is megtagadja az ingyenes munkát az érettségi vizsgákon.
Több követelése is van a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete szakképzési sztrájkbizottságának – tudta meg a Népszava.
Újabb tiltakozásokat szerveztek az iskolákban, megjelent a 2023-as felsőoktatási felvételi tájékoztató kiegészítése, egyetemként folytatja működését az egyik budapesti főiskola - a hét oktatási híreiből szemezgettünk.
Az utóbbi évtized legnagyobb közalkalmazotti sztrájkja kezdődött szerdán Angliában és Walesben a meredeken emelkedő megélhetési költségek miatt.
Van, aki Dániába költözött, mások a korábbi fizetésük többszörösét keresik meg az új munkahelyükön.