Gulyás Gergely: "A háborús veszélyhelyzet nem indokolja az újabb nyelvvizsga-amnesztiát"
Erről Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter beszélt a mai kormányinfón, ezen felül kitért a tanári szakszervezetek tárgyalási szándékára is.
Erről Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter beszélt a mai kormányinfón, ezen felül kitért a tanári szakszervezetek tárgyalási szándékára is.
Idén már nem lesz nyelvvizsga-amnesztia, vagyis a diplomákat már nem adják ki elismert nyelvtudás nélkül – megerősítette az Eduline információját az Innovációs és Technológiai Minisztérium az RTL Híradónak.
2022-ben nem lesz nyelvvizsga-amnesztia – legalábbis erre számít a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK). Pedig idén is több ezer végzős egyetemista bízott abban, hogy még a záróvizsgaszezon előtt rábólint a kormány az újabb „felmentésre”. Csakhogy azt már nehezen lehetne megindokolni: a koronavírus-járvány negyedik és ötödik hulláma ellenére a nyelviskolák és a nyelvvizsgaközpontok egész tanévben nyitva voltak.
Egy olyan egyetemi kar van Magyarországon, ahol az összes felvett diáknak van legalább egy középfokú nyelvvizsgája. Nem véletlenül: a Nemzeti Közszolgálati Egyetem hadtudományi karának alapképzéseire csak azok kerülhetnek be, akik bemutatják nyelvvizsga-bizonyítványukat. Persze a HVG-rangsor élén álló egyetemeken, például a Corvinuson, az ELTE-n és a BME-n is kilencven százalék körüli a nyelvvizsgát szerzett, potenciális elsőévesek aránya.
Éveken át volt a felvételizők és a diplomaszerzés előtt állók "jolly jokere" az eszperantóból szerzett nyelvvizsga, az utóbbi években azonban komolyan visszaesett a mesterséges nyelv népszerűsége. Az egyetlen olyan magyarországi nyelvvizsgaközpontban, ahol eszperantóból is lehet írásbelizni és szóbelizni, 90 százalékkal kevesebb vizsgázó volt tavaly, mint két évvel korábban.
Úgy tűnik, a 2020-as mélypont után kezd magához térni a nyelvoktatási piac, erre utal legalábbis, hogy tavaly jóval többen nyelvvizsgáztak, mint egy évvel korábban. A számok azonban még mindig nem elég magasak, ennek a legfőbb oka pedig nem a járvány, hanem az arra hivatkozva (kétszer is) elrendelt nyelvvizsga-amnesztia, amely padlóra küldte a vizsgaközpontokat. A nyelvoktatók szerint a felsőoktatási felvételi szabályai sem a nyelvtanulóknak kedveznek: több pont jár félévnyi katonáskodásért, mint egy középfokú nyelvvizsgáért.
Pár hete indítottak petíciót az újabb nyelvvizsgamentességért, eddig több ezren írták alá, a kormány azonban nem hozott döntést újabb amnesztiáról.
A tavaszi vizsgaidőszak kezdetén ismét elindult egy aláírásgyűjtés a nyelvvizsga-mentességért, a kormány azonban nem hozott döntést újabb amnesztiával kapcsolatban.
Tizenöt évre visszamenőleg mindenki megkapta a diplomáját nyelvvizsga nélkül. Azok is, akik ugyanakkor kezdték az egyetemet, mint a 2022-ben végzők, csak éppen hároméves képzést választottak – írják azok az egyetemisták, akik azt szeretnék elérni, hogy idén is legyen nyelvvizsga-amnesztia.
Sokan azt szeretnék, ha az idén diplomázó hallgatók is nyelvvizsga-amnesztiát kapnának. Ilyen döntés azonban eddig nem született.
A hét közepéig kellett beoltatniuk magukat azoknak a tanároknak, akik eddig nem mentek el a vakcináér, mindeközben a szakszervezetek január végi sztrájkról döntöttek - úgy gondolják, 2022-tól komoly gond lehet az oktatásban. Összeszedtük a hét híreit.
A kormány a Facebookon ugyanis cseppet sem egyértelmű poszttal jelentette be a veszélyhelyzet meghosszabbítását.
Kedden szavazta meg az Országgyűlés a koronavírus-járvány miatt elrendelt veszélyhelyzet meghosszabbítását, a rendeletnek pedig része maradt a 2021-es nyelvvizsga-amnesztia is. Ez utóbbi sok félreértést szült másfél nap alatt, sok egyetemista úgy értelmezte a jogszabályt, hogy a 2022-es végzősök is megkapják a diplomájukat a nyelvvizsga bemutatása nélkül. Pedig ilyen döntés nem született.
Nemcsak a koronavírus-járvány, hanem a nyelvvizsga-amnesztia miatt is csökkent a nyelvvizsgázók száma 2021-ben - és ezt a nyelviskolák és a vizsgaközpontok is megérezték.
Idén nem állnak tömött sorok az egyetemek tanulmányi osztálya előtt, de azért a leggyorsabbak a „nyelvvizsga-amnesztiáról” hozott kormánydöntés után nem sokkal már jelentkeztek is a diplomájukért – derült ki azokból a válaszokból, amelyeket a nagyobb egyetemek küldtek az Eduline körkérdésére. Van olyan felsőoktatási intézmény, ahol ebben a tanévben 1400 végzős hallgató kapja meg a diplomáját nyelvvizsga nélkül.
Nyelvvizsgamentesség következményei, diplomások száma, diákolimpiák, tanárhiány és rektorváltás - oktatási hírekből a héten sem volt hiány. Összeszedtük a legfontosabbakat.
Most, hogy az újabb nyelvvizsga-amnesztia miatt senkinek sem kell kapkodnia a bizonyítványszerzésben, lesz elég időtök felkészülni az őszi vizsgákra. Cikksorozatunk első részében ehhez hoztunk nektek ingyenes mintafeladatokat.
Már megkezdődött az idei nyelvvizsgamentes diplomaosztás, a HÖOK korábbi becslése szerint ez a döntés idén 25 ezer hallgatót érint. Szakemberek szerint azonban az idei engedmény hosszú távon káros lehet.
Hamarosan kezdődik az átsorolási időszak, amikor eldől, kik tarthatják meg államilag támogatott egyetemi helyüket. Múlt héten a kormány úgy döntött, hogy a diplomához idén sem kell nyelvvizsga - vajon azok is kapnak "felmentést", akik a rossz jegyek/leadott tárgyak miatt búcsút inthetnének az ingyenes tanulásnak?
A kormány a járványhelyzetre való tekintettel idén is elengedte a diplomához előírt nyelvvizsga-követelményt, így nagyjából 25 ezer végzős juthat hozzá az okleveléhez "kedvezményesen".