Már megkezdődött az idei nyelvvizsgamentes diplomaosztás, a HÖOK korábbi becslése szerint ez a döntés idén 25 ezer hallgatót érint. Szakemberek szerint azonban az idei engedmény hosszú távon káros lehet.
Akik 2021. augusztus 31-ig sikeresen befejezik az egyetemet, idén is nyelvvizsga-bizonyítvány bemutatása nélkül kaphatják meg az oklevelüket - jelentette be múlt héten a kormány.
Tavaly közel 110 ezer diplomát állítottak ki az egyetemek a nyelvvizsgamentesség miatt - akik 2020. augusztus 31-ig záróvizsgát tettek, nyelvvizsga nélkül is megkaphatták oklevelüket.
Idén más a helyzet
Sokan a tavalyi tapasztalatokból kiindulva már eleve arra apelláltak, hogy idén is lesz nyelvvizsga-amnesztia - mondta Rozgonyi Zoltán, a Nyelvtudásért Egyesület vezetője az Indexnek. Szerinte az idei döntés miatt "a jövőben számottevően csökkenni fog a nyelvi képesség szintje hazánkban, és nemcsak az egyetemeken, de a középiskolákban is negatív folyamatokat indíthat be."
Hozzátette, a döntés szerinte már csak azért sem volt indokolt, mert a digitális oktatás az egyetemeken működött a leghatékonyabban, de még a sokszor nehezebb helyzetben lévő középiskolások közül is több tízezren nyelvvizsgáztak gond nélkül idén tavasszal.
„Ha mégis kompenzálni szeretnék az egyetemistákat, akkor kiadhatták volna nekik a diplomákat azzal a feltétellel, hogy egy vagy két éven belül leteszik a nyelvvizsgát. Így a munkaerőpiac sem került volna nehéz helyzetbe, és a hallgatók nyelvtudása sem csorbult volna” – tette hozzá Rozgonyi Zoltán. Arról nem is beszélve, hogy a döntés hatására komoly bevételtől estek el a nyelvvizsgaközpontok.
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!
|