Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Honnan tudhatjátok, hogy nőni vagy csökkenni fognak az idei ponthatárok az elmúlt évekhez képest? Miért fordulhatott elő, hogy tavaly emeltek a központi ponthatáron? Újabb olvasói kérdésre válaszolunk.
Számos területen folyamatos a diplomás szakemberhiány, ugyanakkor a frissen végzettekkel szemben sokszor bizalmatlanok a cégvezetők – ez derült ki abból a kutatásból, amit a HVG HR Center megbízásából a GVI és az Aon Hewitt végzett. A vizsgálat előrevetítette azt is, milyen diplomákat lesz érdemes szerezni a jövőben.
Az idén 105 616 diák jelentkezett a felsőoktatásba, a tíz legnépszerűbb alapszakra összesen 47 907-en pályáznak, közülük 39 314-en állami ösztöndíjas képzésre szeretnének bekerülni, így ezúttal is éles lesz a verseny az állami helyekért. Utánajártunk, mennyit kell fizetni a legnépszerűbb szakokon, ha csak költségtérítéses helyre vesznek fel.
Nyilvánosságra hozták a 2015-ös felvételi jelentkezési adatait, a legtöbb diák az idén is a gazdálkodási és menedzsment, a gépészmérnöki, a mérnökinformatikus, valamint a kereskedelem és marketing alapszakot jelölte meg, többségük állami ösztöndíjas helyre pályázik. A legnépszerűbb egyetemek-főiskolák listája sem változott: az első három helyen az ELTE, a szegedi és a debreceni egyetem áll.
Több mint 105 ezren jelentkeztek idén elektronikusan, az E-felvételi rendszerén keresztül a felsőoktatásba. Nagy részük alapképzésben és osztatlan mesterképzésben, valamint állami ösztöndíjas formában szeretne továbbtanulni. Első helyen a legtöbben a műszaki, illetve a gazdaságtudományok képzési terület, valamint a pedagógusképzés valamely szakját jelölték meg.
Milyen gyorsan és milyen területeken találhattok munkát, mekkora az átlagkereset vagy éppen a munkanélküliség a különböző szakokon végzett pályakezdők körében? Összegyűjtöttük a szakválasztás legfontosabb munkaerő-piaci szempontjait.
Hány szakon kötelező az emelt szintű érettségi és az alkalmassági vizsga? Felsőoktatási szakképzést vagy alapszakot érdemes választani? Mennyit keresnek a pályakezdő diplomások? Összefoglaljuk, mire kell odafigyelnetek a szakválasztásnál.
Augusztus 12-ig még jelentkezhettek a pótfelvételire: utánajártunk, mennyit kell fizetni az öt legnépszerűbb mesterszakért, ha önköltséges hallgatóként kezditek meg a tanulmányaitokat. Íme, az árlista.
A 2014-es pótfelvételin a korábbiakhoz hasonlóan - egy-két kivételtől eltekintve - csak fizetős szakokat indítanak. Megnéztük, mennyibe kerül egy félév a tíz legnépszerűbb, nappali tagozatos alapképzésen. Cikksorozatunk második része.
Elindult a 2014-es pótfelvételi, az egyetemek és főiskolák azonban csak fizetős szakokat hirdetnek meg. Megnéztük a kínálatot, na meg azt, mennyit kell fizetni a legnépszerűbb képzésekért, ha nappali tagozaton tanulnátok.
2013-ban már 240 pont körüli eredménnyel be lehetett kerülni a nagy vidéki egyetemek legnépszerűbb képzéseire, de van, ahol 414 pont alatt senkit sem vettek fel. Íme, a debreceni, a szegedi és a pécsi egyetem legnépszerűbb szakjainak tavalyi ponthatárai.
Az idén is több ezren szeretnének bekerülni az ELTE, a BME, a Corvinus és a Semmelweis legnépszerűbb képzéseire, amelyekre tavaly átlagosan 370-390 pontot kellett vinni. Megnéztük, milyen eséllyel indultok, ha a legnagyobb budapesti egyetemekre jelentkeztetek.
Jövő csütörtökön hozzák nyilvánosságra az idei felsőoktatási felvételi ponthatárokat. A fővárosban ismét megrendezik a Pont Ott Partit, amelynek ezúttal a Semmelweis Egyetem lesz a házigazdája.
Nehéz dolgotok lesz, ha gazdasági szakra szeretnétek bekerülni, ráadásul ösztöndíjas helyre pályáztok - egy év alatt 11 ezerrel ugrott meg az államilag finanszírozott gazdasági képzésre jelentkezők száma. A legtöbb szakon ráadásul már második éve központi ponthatárokat húznak.
Tizenegyezerrel több diák felvételizik az idén állami ösztöndíjas képzésre, mint egy évvel korábban. A legnépszerűbb alapszakra, gazdálkodás és menedzsmentre hétezren, gépészmérnökire, kereskedelem és marketingre, valamint turizmus-vendéglátásra ötezernél is többen jelentkeztek. Itt vannak a tavalyi ponthatárok, aki ezt megugorja, jó eséllyel az idén is bejuthat állami helyre.
Melyek a legnépszerűbb gazdasági, műszaki, bölcsészettudományi vagy társadalomtudományi alapszakok? Itt a lista az összes képzési terület - legtöbb diákot vonzó - BA- és BSc-képzéseiről.
Mennyit lehet keresni a gazdálkodási és menedzsment, a gépészmérnöki vagy az ápolás és betegellátás alapszakokkal? Az idei felvételin is ezek a legnépszerűbb BA- és BSc-képzések.