Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Ha sokat olvastok, akkor ez a teszt sem foghat ki rajtatok. A feladat egyszerű: ki kell találnotok, hogy melyik regény, elejéről származnak az idézetek. Nektek elsőre is hibátlan lenne?
Milyen néven anyakönyvezték 1825. február 18-án Jókai Mórt? Ki volt az a Jókai Róza? És min vitáztak egészen az 1920-as évekig a Jókai-örökösök? Összegyűjtöttünk pár érdekességet Jókairól, amit biztosan nem tanítottak irodalomórán.
Adyt mindenki Ady Endreként ismeri, pedig nem ez volt a teljes neve. Csinszkának nem Ady volt az egyetlen híres szerelme, és a múzsa neve sem Ady fejéből pattant ki. Mutatunk néhány érdekességet Ady életéből.
Pontosabban Petőfi Sándor családjáról. Tudtátok például, hogy Andersen világhírű meséi először Szendrey Júlia fordításában jelentek meg nyomtatásban Magyarországon? Vagy hogy Petőfi halála után Szendrey hozzáment ugyan Horvát Árpád történészhez, de annyira megromlott a kapcsolatuk, hogy külön lakásba költözött? És miért tudunk olyan keveset Petőfi fiáról?
Az első Harry Potter-kötet megjelenésének huszadik évfordulója alkalmából nyílik pénteken kiállítás Londonban, amelyen J. K. Rowling varázsvilágának számos relikviája mellett a varázslás történetével kapcsolatos dokumentumok és műtárgyak is szerepelnek.
Kiválasztottunk nektek öt olyan regényt, amit érdemes elolvasnotok. Ismerjétek meg a lányt, aki a 20. századi irodalomból válogatott barátokat, Győri Danit, aki kerekesszékben nekivágott Európának, Bakos Virág váratlan szerelmi életét, Ráber Patrikot, a fura srácot, akit online zaklattak és a regényt, amiben a krimi, a lélektani thriller és a fejlődési regény elemei keverednek.
Van, aki szereti, mások ki nem állhatják a memoritereket. Ma esti tesztünkkel kipróbálhatjátok, mennyire emlékeztek azokra a versekre, amelyeket középiskolásként fejből kellett tudnotok.
Ha szeretitek a verseket (vagy olyan irodalomtanárotok van/volt, aki gyakran kikérdezte a memoritereket), ezt a tesztet könnyen ki tudjátok majd tölteni.
Lássuk, mennyire vagytok jók a magyar nyelvben, ha a régi szavakról és kifejezésekről kérdezünk titeket. Nektek menne hibátlanul megválaszolni a tíz kérdést?
Miként tanul szépírást egy jogász, hogy még "diákévei" alatt sikeres regényt írjon? Miért dönt egy gyártásvezető a filmes szakma mellett a jogi pálya helyett, hogy aztán egy Oscar-díjas film elkészítésében vegyen részt? A felvételi időszak környékén gyakran felmerül a kérdés, hogy a felsőoktatás helyett, esetleg mellett mennyire hasznosan lehet felkészülni egy-egy pályára, és mit tudnak ehhez hozzátenni azok a magániskolák, amik ilyen spcifikus, gyakorlati tudást ígérnek. Interjúalanyaink közt van több filmes, stylist és író is, a közös bennük, hogy sikeresek, és a Werk Akadémián végzett tanulmányaik is hozzájárultak ehhez.
Vannak olyan versek, amelyek végigkísérnek az életen, hiszen az általánostól kezdve fel-felbukkannak. Itt egy rövid teszt, amivel kipróbálhatod magad, hogy hányat ismersz fel: