A Gábor Dénes Egyetem fenntartásába kerülhet egy XII. kerületi iskola
Az intézmény így felmenő rendszerben fizetőssé válna.
Az intézmény így felmenő rendszerben fizetőssé válna.
A Kisvárdai Tankerületi Központ vette át a Beregdarócon, Gemzsén, Gulácson és Tiszaszentmártonban működő Wesley János Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola fenntartását.
A budapesti Szinyei Merse Pál Gimnázium és az Orchidea Köznevelési Központhoz tartozó magyar-angol két tanítási nyelvű gimnázium is az Óbudai Egyetem fenntartásába került.
Az egyetem alapító rektora Szabó Péter az egyetem fenntartójával közös megegyezés alapján augusztus 22-én lemondott rektori kinevezéséről, miután új tulajdonosa lett a Kodolányi János Egyetemnek.
Június 1-től Gattyán György helyett a Pro Universitate Albensis Oktatási, Beruházási, és Koordinációs Zrt., a székesfehérvári kis- és középvállalkozások konzorciuma lesz az intézmény fenntartója.
A szülők többsége nemmel voksolt, de ehhez a tanárok merev elutasítására is szükség volt.
364 szülőből mindössze 75-en támogatták, hogy a Budapesti Zsidó Hitközség fenntartása alá kerüljön az újlipótvárosi Herman Ottó Általános Iskola.
A XIII. kerületi Herman Ottó Általános Iskolában heves vitákat váltott ki, hogy a Budapesti Zsidó Hitközség bejelentkezett annak fenntartására.
Olyan intézményt szeretnének létrehozni, ahová világnézettől függetlenül bárki járhat, és ahol nagyobb szabadságot élvezhetnek a tanárok és a gyerekek egyaránt.
Szülők tiltakoznak, mert nem akarják, hogy egy egyházi iskola legyen a fenntartója a XVIII. kerületi iskolának.
2021 szeptemberétől több mint 180 ezren tanulnak majd alapítványi egyetemen.
Januárban szavaztak, áprilisban megjelent a modellváltók listája, az alapítványt mégis az utolsó pillanatban sikerült csak bejegyezni.
A nagy kapkodás után lelassultak az alapítványi átszervezések, a szegedi egyetemnek még mindig nincs meg a fenntartó alapítványa.
A péntekig tartó eseménysorozat keretében a csatlakozó oktatók a hagyományos tanterv helyett az egyetemi függetlenségről, a felsőoktatás egészét és a saját intézményüket érintő változásokról beszélgetnek a hallgatókkal az órákon, vagy úgy alakítják a tananyagot, hogy abba az adott tudományterület felől közelítve szervesen épüljön be a kérdés.
A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy április 19. és 23. között az információs sztrájkban résztvevő oktatók és hallgatók a tanórákon a modellváltásról fognak beszélgetni.
Készült egy 12. törvénytervezet is, ez kimondottan a modellváltó egyetemeket a jövőben fenntartó közhasznú alapítványokról szól.
Két ütemben fogják oltani az oktatásban dolgozókat, április 19-én nyitnak az iskolák, eddig ötszáz önkéntes jelentkezett a kórházakba, hamarosan alig marad állami egyetem az országban, lejárt a Színművészeti 26 oktatójának felmondási ideje. Ezek voltak a hét legfontosabb hírei.
A modellváltók esetében továbbra is a költségvetés több mint 50 százalékát fogja biztosítani az állam, a fennmaradó részt pedig az egyetemeknek - pontosabban a fenntartó alapítványoknak - kell majd előteremteniük – többek között erről is beszélt az egyetemi modellváltásokért felelős kormánybiztos egy szakmai fórumon péntek este.
Az Akadémiai Dolgozók Fóruma (ADF) határozottan tiltakozik az ellen, hogy a kormány a legsúlyosabb járványhelyzetben nyújtsa be a felsőoktatás átalakítását célzó javaslatát, mindezt úgy, hogy annak tartalmáról semmilyen szélesebb körű egyeztetés nem történt.
Ha az Óbudai Egyetem, a Nyíregyházi Egyetem és a Magyar Táncművészeti Egyetem szenátusa is rábólint a modellváltásra, alig marad állami felsőoktatási intézmény az országban. Ez egyben azt is jelenti, hogy a következő tanévben tíz hallgatóból nyolcan alapítványi, magán- vagy egyházi egyetemen, főiskolán tanulnak majd.