szerző:
Eduline
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Olyan intézményt szeretnének létrehozni, ahová világnézettől függetlenül bárki járhat, és ahol nagyobb szabadságot élvezhetnek a tanárok és a gyerekek egyaránt.

Bejelentkezett a XIII. kerületi Herman Ottó Általános Iskola fenntartójának a Budapesti Zsidó Hitközség. a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének (Mazsihisz) belső egyházi jogi személye - számolt be róla a hvg.hu.

Az Országgyűlés decemberben fogadott el egy olyan törvénymódosítást, ami lehetővé teszi az egyházaknak, hogy bejelenthessék az igényüket állami vagy önkormányzati épületek tulajdonjogára, ha ott hitéleti-köznevelési feladatot látnak el. A hvg.hu értesülései szerint a Budapesti Zsidó Hitközség azért szeretné átvenni a Herman Ottó Általános Iskola fenntartását, hogy ott egy olyan közösségi-világi oktatást hozzanak létre, ahová világnézettől függetlenül bárki járhat.

A szándéknyilatkozatot már elküldték az illetékes tankerületi központ igazgatójának és a tárgyalásokat is megkezdték, de az átvételre csak akkor kerül sor, ha abba a szülők is beleegyeznek. A javaslat csak akkor kerül Pintér Sándor belügyminiszter elé, ha 50 százalékuk + 1 fő az átvétel mellett szavaz.

A BZSH-nak egyébként több oktatási intézménye; bölcsődéje, általános iskolája, gimnáziuma, szakképző intézménye és egyeteme is van. Salusinszky András, a Budapesti Zsidó Hitközség (BZSH) Külkereskedelmi Technikumának igazgatója szerint az esetleges átvétellel nem a vagyonszerzés a céljuk, hanem egy olyan intézmény létrehozása, ahol a pedagógusok szabadabb keretek között dolgozhatnak, mint az állami rendszer. Javaslatukban szerepel többek között a tanárok ingyenes, soron kívüli egészségügyi ellátása a Mazsihisz Szeretetkórházában, de minden a fenntartóváltással kapcsolatos többletmunkáért külön javadalmazás is illetné meg őket, de a kisebb tanári leterheltség, a kevesebb házi feladat elérése, valamint a gyerekek hangsúlyosabb nyelvoktatása is a terveik között szerepel, például idegen nyelvű készségtantárgyak bevezetésével.

„A zsidóság nem térítő vallás, felőlünk bárki bármilyen hittanra járhat, bárki választhatja az erkölcstant is. Az ünnepek persze fontosak, s mivel nem zsidó felekezeti iskolát szeretnénk, ugyanúgy lehet karácsonyi ünnepség, mint eddig, s ha igény lesz rá, akkor lesznek zsidó ünnepek, de ez sem kötelező senkinek, mi csak a lehetőséget biztosítjuk” – tette hozzá az intézmény igazgatója.