szerző:
Székács Linda
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A XIII. kerületi Herman Ottó Általános Iskolában heves vitákat váltott ki, hogy a Budapesti Zsidó Hitközség bejelentkezett annak fenntartására.

„Szavazzatok nemmel a zsidó iskolára. Eddig is megvoltak a saját hagyományaink, nem kellenek újak”, ilyen plakát jelent meg a Herman Ottó Általános Iskola falán, miután az intézményben tárgyalás kezdődött arról, hogy a Budapesti Zsidó Hitközség (BZSH) vegye át annak fenntartását - tudta meg a Telex.

Az iskola potenciális fenntartóváltásáról március végén már mi is beszámoltunk, ekkor jelentkezett be ugyanis a BZSH, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének (Mazsihisz) belső egyházi jogi személye arra, hogy egy továbbra is világi nézetű, de jobb nyelvoktatást biztosító iskola létrehozása érdekében átvennék az újlipótvárosi intézmény fenntartását a Külső-Pesti Tankerületi Központtól. Hangsúlyozták, ez nem azt jelenti, hogy zsidó iskolát hoznának létre, a diákok továbbra is járhatnának bármilyen hittanra vagy erkölcstanra és az ünnepek, a Mikulás és a karácsony is megmaradna, az átvétel miatt csak annyi történne, hogy nagyobb költségvetésből gazdálkodhatna az iskola.

Az átvétel ugyanakkor csak abban az esetben kerülhet egyáltalán szóba, ha a szülők több mint 50 százaléka beleegyezik abba, a végleges döntést pedig a köznevelésért felelős miniszter hozná meg.

Felszínre törő ellenérzések

A Telex szerint a szülők ezen a héten szavazhattak a fenntartóváltásról, ami már most heves vitákat és indulatokat váltott ki. Egy a lapnak nyilatkozó szülő azt mondta, egyértelműen megnövekedett a diszkrimináció, mióta megtudták, hogy a zsidó hitközséghez kerülhet az intézmény, és „dőlnek ki a csontvázak a régi sérelmekről”, eddig nem kezelt indulatokról.

Egy másik szülő azt mondta: szerinte a korábbi, március 28-i szülői fórum, amin egyébként az intézmény igazgatója, a tankerület vezetője és a BZSH ügyvezetője is részt vett „kocsmaszintű” beszélgetés volt, ahol olyan mondatok is elhangzottak, hogy „zsidó uralom” lesz az iskolában. Hangsúlyozta, szerinte durva, hogy "ez Újlipótváros közepén megtörténhet 2023-ban", ugyanakkor a probléma elsősorban az lehet, hogy a legtöbben nem értették meg, mit jelent a fenntartóváltás, és milyen pozitív következményekkel járhat az iskola, a tanárok és a diákok számára.

Van olyan szülő is, aki egyenesen azt mondta, bár nem a zsidó vallással van baja, biztosan nem fogja megszavazni a fenntartóváltást, sőt, többen el is viszik a gyereküket az iskolából, ha ez megtörténik, mert attól tartanak, hogy a tanárok elmennek majd az intézményből.

A falon megjelent, kézzel írt plakát szerint a fenntartóváltás hírére az általános iskola diákjai között is vannak, akik ellenérzésekkel kezelik a fenntartóváltást, ugyanakkor az intézményvezető, Ágni Dóra azt is kiemelte:

Az iskolában egyetlen – a fenntartóváltás ellen agitáló – ártatlan plakát született egy diák részéről, amelyet az én közbelépésem előtt már kollégáim eltávolítottak. Antiszemita, negatív hangok ezelőtt sem voltak és azóta sincsenek nálunk. A Herman iskola egy befogadó és elfogadó közösség.

A tankerületi vezető, Házlinger György szerint a fenntartói jog átvételéről az intézmény közösségei április 17-én, illetve 18-án fognak véleményt nyilvánítani. A döntést csak ezek ismeretében május végéig hozza meg a köznevelésért felelős miniszter, vagyis Pintér Sándor.