Itt a lista: ezeknek a településeknek kerülhetnek egyházi tulajdonba az iskolái és óvodái
Bár folyamatosan zajlanak az ezekkel kapcsolatos önkormányzati egyeztetések és döntések, összeszedtük, hol mit lehet már tudni az egyházak által ingyen igényelhető önkormányzati oktatási épületekről.
Az Országgyűlés még tavaly decemberben fogadott el egy törvénymódosítást, mely lehetővé teszi az egyházaknak, hogy igényt jelenthessenek be állami vagy önkormányzati tulajdonú épületekre, ha ott hitéleti-köznevelési feladatot látnak vagy látnának el. Ezeket az épületeket teljesen ingyen át is kell adni a felekezeteknek, a törvény ebben mérlegelési lehetőséget sem hagy.
A módosítás nagy port kavart, mi is többször beszámoltunk már az ezzel kapcsolatos fejleményekről. Valahol már el is fogadták, valahol viszont a – jellemzően ellenzéki – városvezetés, illetve az érintett diákok, szülők, pedagógusok sem feltétlenül lelkesednek a törvényért és egyezkednének, noha a törvény egyáltalán nem ad mozgásteret nekik, így maximum a felekezetek jóindulatában bízhatnak. Több polgármester például személyesen is egyeztetett egyházi vezetőkkel ennek érdekében.
Összeszedtük, hol tart most a folyamat, és településenként mutatjuk, hol mit vinnének vagy vittek már eddig egyes egyházak:
- Makón elsőre a rendes testületi ülésen nem volt meg a többség, ezután ismét szavaztak és így már meglett, öt oktatási intézményt adtak át a reformátusoknak, a görög- és római katolikusoknak.
- A Békés megyei Békésszentandráson a képviselő-testület azzal ült össze, hogy megvitassák, milyen legális eszközeik vannak, hogy ellenálljanak az intézmények átadásának, arra jutottak: első körben tárgyalnak a katolikus egyházmegyével.
- Kübekházán a polgármester felháborodása után az egyházmegyétől egy második levelet is kaptak, melyben több lehetőséget is felajánlanak, köztük azt is, hogy az önkormányzat megtartja az épületet – ezt a kompromisszumosabb levelet több környékbeli önkormányzat is megkaphatta, köztük a békésszentandrási is, ahol egy öthektáros terület is érintett. (Bár a településvezető továbbra is sérelmezi a megengedőbb ajánlatok megfogalmazásában a „jelenleg” szót.)
- Hódmezővásárhelyen hat ingatlanról van szó, a reformátusokkal már egyeztettek, ők egymilliárdot fizettek volna az ingatlanokért, így a polgármester szerint mintegy 2 milliárdos kár érheti a várost az ingyenes átadási kötelezettséggel. Még itt is sem zárult le az eljárás, itt a katolikus egyházmegye és a szintén katolikus Domonkos-rend is bejelentkezett.
- Egerben bár volt róla vita, megszavazta a közgyűlés három ingatlan átadását a katolikusoknak, a reformátusoknak és a Hit Gyülekezetének.
- Csongrádon is átadtak egy iskolát a katolikus egyházmegyének.
- A Hajdú-Bihar megyei Polgár, Vámospércs és Nádudvar városokban még nincs döntés, de az önkormányzat közzétette az átadásról véleményt nyilvánító szülői, tantestületi és diákönkormányzati szavazás eredményét. Eszerint az első két településen támogatnák a református egyházmegyének történő átadást, a harmadikon viszont nem.
- A II. kerületben a Pannonhalmi Főapátság vagyonkezelésében lévő általános iskolára nyújtottak be igényt, az önkormányzat itt is milliárdos vagyonvesztéstől tart, hamarosan tárgyalják az ügyet.
- Újbudán is fenntartásait jelezte az önkormányzat, itt négy ingatlanról van szó, összesen 9 milliárdos értékben.
- Erzsébetváros polgármestere is elzárkózik attól, hogy átadja a zsidó hitközségnek az egyik egymilliárd forint értékű ingatlanját, ami most is ortodox zsidó oktatási intézményként működik.
- Óbuda polgármestere két katolikus igényről egyeztetne, míg két épületnél hozzájárult az önkormányzat, hogy azokat harminc évre a baptisták vagyonkezelésébe adják.
- Terézváros is visszautasította a katolikusok egy óvodára vonatkozó igényét, a polgármester inkább ingyenes haszonkölcsönbe adná azt.
- Az egyik VIII. kerületi középiskolát az azt fenntartó bencés rend, azaz a katolikusok igényelték, velük vagyonkezelői szerződést köt a kerület, mert eddig sem volt rá túl sok forrásuk, ugyanakkor így a tényleges tulajdon az önkormányzatnál marad.
- Egy másik, szintén józsefvárosi önkormányzati tulajdonú iskola helyzete nehezebb ügy. Annak a Klebelsberg Központ (KK) a vagyonkezelője, de egy részét öt évre bérbe adta a Pünkösdi Egyház egyik iskolájának. Amely az épületkomplexum egy részéért be is jelentkezett, de mivel az önkormányzatnak a KK-val van szerződése, nem a pünkösdiekkel, a törvény így nem teszi lehetővé a vagyon átruházását. (Korábban az Index hivatkozott cikke alapján tévesen írtuk, hogy a városvezetés az átadást preferálná, ezért elnézést kérünk – A szerk.)
- A XVII. kerület három esetben „elvi” igent mondott az evangélikusoknak, a reformátusoknak és a katolikusoknak is, a polgármester az év végéig adott önmagának határidőt az átadási szerződésekhez. Egy esetben viszont ellenállnának, itt egy jogcím nélkül használt általános iskolai területről van szó.
- A Jász-Nagykun-Szolnok megyei Törökszentmiklóson is kiakadt a város vezetője, miután összesen hat, kétmilliárd forintnál is nagyobb értékű ingatlanra nyújtott be igényt a református egyházközség, a római katolikus Egri Főegyházmegye és a Baptista Szeretetszolgálat. Utóbbiakkal egyeztettek és haszonélvezeti szerződést kötnének, hasonlót szeretnének a másik két egyházi féllel is.
Kérjetek és adatik nektek
A tavaly év végén elfogadott törvény részben vonatkozik csak oktatási intézményekre, sőt, az indoklásában is eredetileg a templomokat emelték ki. A fenntartásra átadott iskolák egyházi tulajdonba adása csak addig érvényes, ameddig ott oktatás folyik – vagy az egyház meg nem szűnik –, utána visszaszáll az államra vagy az önkormányzatra, attól függően, ki volt a tulajdonosa (az egyházak el sem adhatják azokat.) Ahogyan akkor is, ha az állam által „bevettnek” el nem ismert egyház kezd el ott oktatni, mint például az Iványi Gábor vezette Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség. Nekik nincs is lehetőségük arra, hogy a mostani törvény alapján ingatlanokat igényeljenek, de van olyan egyház is, amelynek lehetősége ugyan van az ingatlan-igénylésre, szándéka viszont nincs. A Magyarországi Evangélikus Egyház Országos Presbitériuma a február 9-i ülésén úgy határozott például, hogy nem élnek ezzel a lehetőséggel.
A hódmezővásárhelyi átadások ellen tiltakozó ellenzéki polgármester, Márki-Zay Péter fel is hozta őket pozitív ellenpéldaként a saját szemszögéből, miszerint „nem minden egyház asszisztál az önkormányzatok kifosztásához”. De azt is pozitívumként említette a városvezető, hogy a bencés rend noha igényelt ingatlanokat Szegedtől, fizet is azokért, pedig a törvény szerint díjmentesen is megkaphatná azokat. Az önkormányzatoknak a felekezetekkel kötött megállapodásokba ugyanis bár bele kell írni az ingatlanok általuk megállapított forgalmi értékét, de ezek után kártalanítás nem jár. Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke a Blikknek azt mondta, a korábbi egyházi kárpótlási gyakorlathoz hasonlóan az épületek ellenértékét az önkormányzatoknak ki kellene fizetni valamilyen formában. A második körös levelek megérkezése előtt egyébként az egyik legerősebb reakció a békésszentandrási városvezetőtől származott, Sinka Imre ugyanis kijelentette: inkább bilincsben viteti el magát, minthogy átadja az egyházmegyének a település iskoláját.
A jogszabály eredetileg a már minden fél által lezártnak tekintett kártalanítási törvény tíz év utáni újranyitása. Ugyanakkor nem csak a rendszerváltás előtt államosított ingatlanokat lehet ilyen módon visszaigényelni, hanem február végéig a „bevett” egyházak olyan állami, önkormányzati épületek tulajdonjogára is bejelenthették az igényüket, amelyek soha nem is voltak a birtokukban, de abban hitéleti vagy közoktatási feladatot látnak el. Magyarországon 2015-ben 137 olyan település volt, ahol kizárólag egyházi iskola működött, ez a szám minden valószínűség szerint nőtt azóta, de most a tulajdonba vétel ezen már nem változtat, maximum azt jelenti, hogy így lehetnek olyan települések, ahol tulajdon tekintetében is csak egyházi intézmény található.
(Felhasznált források: Szegeder, Szeged.hu, Hódpress, Egerinfo, Delmagyar.hu, Cívishír, Index, Blikk; kiemelt kép: az egyik érintett intézmény, II. kerületi Máriaremete-Hidegkúti Ökumenikus Általános Iskola, forrás: az intézmény Facebook-oldala.)