Póttandíj bevezetése ellen tüntettek a holland egyetemisták
Mintegy 15 ezer diák tartott zajos tüntetést pénteken Hágában a kormány póttandíj-terve ellen - közölte a helyi rendőrség.
Mintegy 15 ezer diák tartott zajos tüntetést pénteken Hágában a kormány póttandíj-terve ellen - közölte a helyi rendőrség.
A külföldi hallgatók megoldást jelenthetnek a magyar felsőoktatás egyes problémáira. Kérdés, hogy mivel tudják a hazai intézmények Magyarországra csábítani a hallgatókat, illetve kik járnak jól a külföldi fiatalok megjelenésével.
Egyre több pénzt fordítanak a német vállalatok a felsőoktatás támogatására, 2009-ben milliárdokat költöttek kutatásra, ösztöndíjakra és a hallgatók képzésére.
Több mint hárommillióan tanulnak a világ legnagyobb egyetemén, a pakisztáni Allama Iqbal Open Universityn, de az indiai, Indira Gandhiról elnevezett óriásegyetem rektorának sem lehet oka panaszra - legalábbis ami a hallgatók létszámát illeti.
Az amerikai Mississippi állam oktatási hatósága hosszú ideig nem talált ellenszert arra, hogy a középiskolás diákok az év végi záróvizsgák tesztlapjainak megoldásait mobiltelefonon továbbítják egymásnak. Elvégre több mint százezer tesztlap kitöltését nem lehet egyenként ellenőrizni. Ezért az állam egy technológiai céghez fordult: a vállalat számítógépen ellenőrzi a tesztlapokat, és kiválasztja azokat, amelyeken egyes kérdésekre olyan sokan válaszolnak egybehangzóan - jól vagy rosszul -, hogy az nem lehet véletlen. Az egyedüli magyarázat ilyen esetekben a puskázás lehet.
Dél-Koreában minden száz jelentkezőből csak öt lehet tanár, Kanadában hat évig tanulnak a leendő oktatók, Észtországban pedig még a diploma megszerzése után is tutoriális rendszerben dolgoznak a pedagógusok. Mi a titka a színvonalas pedagógusképzésnek? És vajon itthon érzékelhető eredményt hozna-e a rendszer átalakítása?
Még egy hónapjuk van a diákoknak arra, hogy eldöntsék, melyik felsőoktatási intézménybe adják be a felvételi kérelmüket; a jelentkezők 8280 képzés közül választhatnak.
Miniszterek, országgyűlési képviselők és akadémikusok mellett egy pornószínésznő is szemináriumot tart a világ egyik legjobb egyetemén. A cambridge-i hallgatóknak a 35 éves Nicolette Blue tart szemináriumot arról, hogyan érvényesülhetnek az életben.
„Tavaly végeztem szociológia alapszakon, de a diplomámat nem kaptam meg, mert nem szereztem meg a középfokú nyelvvizsgát. Mivel még nincs diplomám, mesterképzésre sem tudok felvételizni, így fogalmam sincs, mikor végzek az egyetemen. Igazságtalan, hogy míg az osztatlan képzésben tanulóknak öt évük volt a nyelvtanulásra, nekünk erre csak három év jutott” – írta levelében egy fővárosi hallgató. Rossz hírünk van: a felsőoktatási intézmények nem tehetnek különbséget a három- és az ötéves képzések végzősei között. Ha diplomát szeretnének, nyelvvizsgát kell szerezniük.
Már idén lehet jelentkezni a Moholy-Nagy Művészet Egyetem új mesterszakjára: a designelmélet képzésre olyan BA-diplomás hallgatókat várnak, akik érdeklődnek a design- és vizuális művészetek elméleti háttere és vizsgálata iránt.
Lula da Silva volt brazil elnök karrierje egy vasmunkástanfolyamon kezdődött, Harry Truman soha nem fejezte be a kansasi egyetem jogi karát, a britek egykori miniszterelnöke, John Major pedig tizenhat évesen hagyta ott a középiskolát. Politikusok, akik soha nem szereztek diplomát.
A felsőoktatási törvény tervezete egyértelműen kijelöli a fő irányvonalakat, ezek mentén át lehet alakítani a képzési rendszert – mondta az MR1-Kossuth Rádió reggeli műsorában Princzinger Péter, az Oktatási Hivatal új elnöke.
Tanár-vizuális környezetkultúra tanár mesterszakot, valamint kereskedelem és marketing felsőfokú szakképzést indít 2011 szeptemberétől a Kaposvári Egyetem.
A kapcsolati tőkét, a szakmai képzéseket és a gyakorlati tapasztalatokat fontosnak, az egyetemi tanulmányi eredményeket mellékesnek tartják a magyar végzős hallgatók.
Tanulmányi és köztársasági ösztöndíj, rendszeres és rendkívüli szociális támogatás, Bursa Hungarica: összegyűjtöttük, milyen támogatásokra és ösztöndíjakra pályázhatsz szociális helyzeted és kreditindexed alapján az egyetemi és főiskolai évek alatt. Aki minden tantárgyból ötös, szakmai folyóiratokban publikál, tudományos diákköri konferencián is részt vesz, sőt még nyelvvizsgája is van, havonta akár száz-szátövenezer forintot is bezsebelhet.
Tizenkét pontban foglalta össze az Eötvös Loránd Tudományegyetem Hallgatói Önkormányzata az új felsőoktatási törvénnyel kapcsolatos javaslatait: európai uniós szintre növelnék a felsőoktatásra fordított éves összeget, rendeznék a hallgatói jogviszonyhoz kapcsolódó jogokat, és tiltakoznak a hallgatói önkormányzatok jogainak csorbítása ellen.
A 2011 februárjában induló keresztféléves szakokra jelentkezők új képzést már nem jelölhetnek meg, az intézmények sorrendjén azonban ma éjfélig még változtathatnak.
Több tízezren használják, sokak számára mégis szitokszónak számít: az ETR, a Neptun és az ETN – elvileg – a tanulmányi ügyintézést könnyítené meg, ennek ellenére aligha van olyan egyetemista vagy főiskolás, akinek ne okozott volna már gondot a tantárgyfelvétel vagy éppen a vizsgákra való jelentkezés. Utánajártunk, mi okozhatja a webes tanulmányi rendszerek hibáit, és mire lehetne még használni az ETR-t és Neptunt.
A legújabb oktatási fejlesztésekkel, taneszközökkel és módszerekkel, valamint a felsőoktatási felvételi lehetőségekkel ismerkedhetnek meg az érdeklődők a 11. Educatio nemzetközi oktatási szakkiállításon január 21-én és 22-én a fővárosban.
Meddig módosíthatsz a keresztféléves jelentkezési lapon megjelölt szakok sorrendjén? Mikor tudhatod meg, hogy felvettek-e valamelyik egyetem vagy főiskola februárban induló képzésére? És mi a teendőd januárban, ha a normál felvételi eljárásban veszel részt?