"Hoffmann Rózsa megbukott" - egyest adott az oktatási államtitkárnak az LMP
Az LMP szerint megbukott a kormány oktatáspolitikája - mondta keddi, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium előtt tartott sajtótájékoztatóján Osztolykán Ágnes.
Az LMP szerint megbukott a kormány oktatáspolitikája - mondta keddi, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium előtt tartott sajtótájékoztatóján Osztolykán Ágnes.
Öt főiskola rektorával egyeztetett a felsőoktatás szerkezeti átalakításáról hétfőn az oktatási államtitkárság.
A kormány felsőoktatásra vonatkozó kérdése mögött megbújó szándék „nyilvánvalóan népi felhatalmazás elnyerése az aranytojást tojó tyúk levágására: az államilag finanszírozott felsőoktatási férőhelyek csökkentése 54 ezerről 30 ezerre, és a felsőoktatási intézmények egy jelentős részének felszámolására. Félreértés ne essék: alapvetően nem – egyébként kívánatos – integrációról, hanem csonkolásról van szó” – olvasható az OktPolCafe legfrissebb bejegyzésében.
Szombaton egy napra megnyitotta kapuit a Nemzeti Erőforrás Minisztérium (Nefmi) a nagyközönség előtt, hogy bemutassák a "csúcsminisztériumot" és ágazatainak működését.
Az oktatási államtitkár szerint az államilag finanszírozott képzéseket is felül kell vizsgálni, ezek közül azok kaphatnak prioritást, amelyek az ország szempontjából relevánsak, fontosak.
Hoffmann Rózsa szerint beváltotta a hozzá fűzött reményeket az igazolatlan iskolai hiányzásokat a korábbiaknál szigorúbban büntető törvény módosítása, és jelentősen csökkent a mulasztások száma.
A hazai felsőoktatás kétségtelenül küzd hatékonysági problémákkal, a rendszer átalakításakor azonban a fiskális mellett a szakmai szempontokat is figyelembe kell venni - mondta Szabó Gábor, a Szegedi Tudományegyetem rektora pénteken.
Az oktatási államtitkárság szerint nyitott kapukat döngetnek a szakszervezetek; ahogyan eddig, a jövőben is minden, jogszabályban rögzített egyeztetési kötelezettségnek eleget tesznek az új közoktatási törvény előkészítésekor.
Tagadta a TV2 Mokka című reggeli műsorában Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár, hogy a kormány megszünteti a Budapesti Corvinus Egyetemet.
Az oktatási államtitkárság közlése szerint a csütörtöki egyeztetésre meghívott négy főiskolai rektor egyetértett azzal, hogy együtt kell keresni a felsőoktatási szerkezet szükségszerű racionalizálásának útjait.
Rendkívüli meghallgatást kért Réthelyi Miklós tárcavezetőtől a Budapesti Corvinus Egyetem rektora az intézmény megszüntetéséről szóló hírek miatt. Mészáros Tamás az eduline-nak azt mondta, még mindig nem kapott hivatalos tájékoztatást a kormány terveiről, és arra a csütörtöki felsőoktatási egyeztetésre sem hívták meg, amelyen – Hoffmann Rózsa reggeli nyilatkozata szerint – az államtitkár mellett négy rektor vett részt. A hallgatók aláírásgyűjtésbe kezdtek.
Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár az MR1-Kossuth Rádió 180 perc című reggeli műsorában tegnapi sajtóhírekre regagálva elmondta: egyelőre konzultációról van szó, nem egyeztetésről. Lapinformációk szerint 29 állami felsőoktatási intézményből a jövőben csak 12 maradna.
A Kaposvári Egyetem vezetése semmilyen hivatalos értesítést nem kapott a felsőoktatás átszervezéséről szóló koncepcióról, arról csak sajtóhírekből értesült - közölte az MTI érdeklődésére szerdán az intézmény sajtószóvivője. Szita Károly, Kaposvár fideszes polgármestere leszögezte: "a városban és a térségben is létfontosságú az egyetem megléte az új munkahelyek létesítése szempontjából".
Megszüntetné a Budapesti Corvinus Egyetemet (BCE) a kormány, a gazdaságtudományi felsőoktatási intézmények rangsorának élén álló egyetem karait az ELTE, a Szent István Egyetem és a BME venné át az origo.hu információi szerint. Az eduline úgy tudja, az egyetem hallgatóihoz korábban is eljutottak már hasonló hírek, a BCE rektorával azonban eddig nem egyeztetett a Nemzeti Erőforrás Minisztérium.
NEFMI Hétvégi Akadémia címmel nyílt napot tart szombaton a Nemzeti Erőforrás Minisztérium az Akadémia utcai épületben. A házasulandóknak és a családoknak Soltész Miklós szociális, család- és ifjúságügyért felelős államtitkár ad tanácsot, Hoffmann Rózsa oktatásért felelős államtitkártól pedig egy francia dalt is megtanulhatnak a látogatók.
Tizenkét állami egyetem marad Magyarországon a mostani 29 helyett az origo.hu birtokába került koncepció szerint, amelyről az oktatási államtitkár már egyetemi vezetőkkel is egyeztetett. A lap információi szerint felszámolnák a felsőoktatási helyek közel felét, a Corvinus karait az ELTE, a Szent István Egyetem és a Műegyetem venné át.
A közoktatási intézmények vezetőitől visszaérkezett kérdőíveken 85,8 százalék támogatja, hogy az iskolák fenntartásában az állam nagyobb szerepet vállaljon; a pedagógusbérek közvetlen állami finanszírozása 68,3 százalékos, míg a kötelező óraszám átalakítása 51,8 százalékos támogatást kapott.
Hétfőn reggel nyolc órakor valamennyi helyszínen rendben megkezdődtek az írásbeli érettségi vizsgák – jelentette be Hoffmann Rózsa, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium oktatásért felelős államtitkára.
Egy Kosztolányi Dezső-idézetet küldött a ballagó diákoknak Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár. Összesen 92 200 végzős középiskolás kezdi meg az érettségi vizsgákat hétfőn.
Az MSZP szerint a kormány felrúgja azt a magyar politikában húsz éve meglévő konszenzust, hogy a felsőoktatást fejleszteni kell.