szerző:
Rodler Lili
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Magyarországon tízből hat gyereket ért már fizikális, verbális, vagy virtuális bántalmazás. A felmérések szerint ezek a számok ugrásszerűen megnőttek, amióta a gyerekek egyre több időt töltenek el az online térben. A kortárs bántalmazásnak általában három szereplője van, a bántalmazott, a bántalmazó és azok, akik végig nézték. Az UNICEF ezen szeretne segíteni, hogy a fiatalok ne keveredjenek bele ilyen esetekbe, illetve, ha lehetőségük nyílik akkor mindenképp segítsenek másokon. Ezekre az eshetőségekre fejlesztették ki a HelpApp-ot.

A Strand Fesztiválon tartottak  egy kerekasztalbeszélgetést, ahol Mészáros Antónia az UNICEF Magyarország ügyvezető igazgatója, Lobenwein Norbert a Strand fesztivál vezetője, Manuel és Marsalkó Dávid művész voltak a meghívott vendégek. A beszélgetést Miskovits Márton vezette, a fókuszban pedig azok az ártalmatlan szemlélődők voltak, akik érzékelték vagy adott esetben látták a bántalmazást, de valamilyen oknál fogva nem mertek közbe lépni.

Ez a jelenség sajnos gyakran felüti a fejét az általános iskolákban, a gimnáziumokban, de még ahogy tapasztalhattuk nemrég az egyetemi környezetben is a BME VIK bodajki gólyatáborában is. A beszélgetés során szó esett arról is, hogy itt az esetek nagy hányadában nem is a bántalmazás maga az, ami a gyerek lelkét roncsolja, hanem azoknak a társaknak a nemtörődömsége, akik látják az esetet, de nem avatkoznak közbe, sőt adott esetben ők is beszállnak.

Manuel elmesélt egy történetet a gyerekkorából, ahol ő próbált meg segíteni egy lányon, akit folyamatosan piszkáltak. A végén viszont ő húzta a rövidebbet és őt bántották a többiek a közbeavatkozásáért. Sajnos az ilyen események után egy fiatal kétszer is meggondolhatja, hogy ki merjen-e állni egy társáért. Az ilyen események után az is gyakran megesik, hogy a fiatalok magukban elfojtják a látottakat, és nem mernek beszélni róla senkivel, és így a későbbiekben nem fogják tudni rendesen kezelni ezeket a helyzeteket.

Egy ilyen helyzetben jól jöhet a HelpAPP, ami több dologra is alkalmas. Egyrészt segíthet megállapítani, hogy a bántalmazás melyik formájával van dolgotok, tippeket találhattok rajta, hogy hogyan lehet felismerni és mit lehet tenni egy adott szituációban. Újdonság, hogy a fejlesztéseknek köszönhetően egy gombnyomással el tudjátok küldeni a szüleiteknek, vagy akikben megbíztok, a tartózkodási helyetek koordinátáit, hogy ha nem érzitek magatokat biztonságban, így azonnal tudtok segítséget kérni.