Megtanult kódolni, a reaktor egyes részeit pedig saját kezűleg építette meg.
Magolás helyett a kreativitást választotta és 1,5 év alatt egy fúziós reaktort épített egy 17 éves olasz diák, Cesare Mencarini, a walesi Cardiff Sixth Form College tanulója, hogy elvégezze a középiskolát - számolt be róla az IFLScience.
A mérnöknek készülő tanuló egy különleges vizsgaformát választott a középiskolai évei befejezésére. A brit oktatási rendszer bizonyos intézményeiben elérhető Extended Project Qualification ugyanis lehetővé teszi, hogy a megszokott magolós, papíralapú vizsgáktól eltérően a diákok egy projekt megvalósításával fejezzék be a tanulmányaikat. Az ezt a vizsgaformát választó Mencarini pedig nagy fába vágta a fejszéjét; egy YouTube-videó arra inspirálta, hogy egy forró plazmát létrehozni képes fúziós reaktort építsen, amivel neutronokat tud előállítani.
A projekt maximum költségvetése 5000 font lehetett, ami a jelenlegi árfolyamon átszámítva valamivel több mint 2,3 millió forint. Ez egy ilyen jellegű projekt esetén nem túl magas összeg, ezért a diák a kreativitását használta, hogy csökkentse a költségeket. A reaktor bizonyos részeit saját kezűleg építette meg, megtanult kódolni, a vezérlést pedig egy bankkártya méretű egykártyás Rasberry Pi számítógéppel oldotta meg.
Közleményében azt írta, tanárai először attól tartottak, hogy a projekt túl veszélyes, a kockázatelemzés szerint viszont nem volt mitől tartani, így végül az intézmény támogatásával vágott bele a megvalósításba.
A reaktor megépítése 1,5 évbe telt, és bár a végén nem tudta olyan forróságúra hevíteni a plazmát, hogy megtörténjen a fúzió, a szerkezet létrehozása önmagában akkora teljesítmény, hogy a munkáját a Cambridge-i Tudományos Fesztiválon mutathatta be. Yannick Verbelen, a Bristoli Egyetem munkatársa pedig munkát ajánlott neki; szeptembertől nagyobb reaktorokon dolgozhatna az intézményben.