Ha eddig minden hétvégén lángost ettetek kifulladásig és gumimatracon ejtőztetek a magyar tengerben, akkor most csomagoljatok és vágjatok neki a nagyvilágnak.
Így a nyár felénél teljesen érthető, ha egy kicsit belefáradtatok Siófok és Zamárdi zsongásába és elszakadnátok egy picit a hazai vizektől. A vasút és számos buszvállalat jóvoltából rengeteg lehetőség áll a rendelkezésetekre, hogy diákkedvezményt igénybevével elutazzatok akár csak egy hétvégére a tengerpartra.
A MÁV Interrail bérletei például kifejezetten jó lehetőségeket kínálnak nektek. 28 éves kor alatt ifjúsági bérletet válthattok, ami 20-25%-os kedvezményt jelent. Egy 67 eurós jegyet tehát 51-54 euró (kb. 19-21 ezer forint) közötti áron kaphattok meg. A legkedvezőbb megoldás, ha „egyországos” bérletet váltotok, mivel akkor egy hónapon keresztül annyit utazhattok az adott ország vasúthálózatán belül, amennyi jólesik. Az adott bérletek az éjszakai járatokra is érvényesek, itt viszont figyelni kell, hogy a helyjegyeket és az adott felárakat külön kell még a bérleten felül megfizetni.
Bulizás és történelem egyben
Ha pedig a bérlet megvan, akkor már csak a pontos úticélt kell meghatározni. Talán az egyik leginkább fiatalokra alapozó horvát város az Split, ahol pezseg az élet és mindig van valami látnivaló. Ezen a hétvégén, július 12-től 14-ig lesz például az Ultra Europe Music Festival, ami az öreg kontinensen egyedülálló a maga nemében. A háromnapos elektronikus zenei fesztivált Miamiban rendezték meg először, és 2013-óta Split ad otthont az európai ágának.
Amennyiben esetleg egy kicsivel nyugodtabb nyaralásra vágytok, akkor érdemes a tengerparti pihenést egy kis kulturálódással tölteni. Split óvárosa meseszép, így mindenképp érdemes meglátogatni a Szent Doimus Székesegyházat és Diocletianus-palotáját, ahol a Trónok Harca 4. évadának egyes jeleneteit is forgatták. Ezeknek a helyeknek a bejárása ingyenes, így nektek csak a szállásotokról kell gondoskodnotok. A Kelet pályaudvarból június 18-tól szeptember 30-ig minden kedden, pénteken és vasárnap közvetlen éjszakai járat indul Split felé, ami talán az egyik legkényelmesebb megoldás a rövid kiruccanásokhoz, és így nem vesztetek el egy napot sem, hiszen ahogy reggel leszálltok a vonatról, azonnal belevethetitek magatokat a forgatagba.
Retró is lehet az utazás
Ha már elegetek van a modern világ zajaiból, akkor a Retró Istria Expressz remek választás lehet nektek. A szerelvény visszarepít a 80-as évek vonatélményeihez és elvisz egy olyan tájra, ahol a történelmünk egy szelete újra megelevenedik. A Retró Istria expresszvonattal egyenesen eljuthattok akár Opatijába, leánykori nevén Abbáziába, ahol megismerkedhettek az Osztrák-Magyar Monarchia kedvenc üdülőhelyével. A vonat június 18-tól augusztus 31-ig Budapest-Koper-Rijeka (Fiume) között közlekedik.
Természeti csodákban is bővelkedik
Minden adriai kisváros különleges látképpel rendelkezik, de Abbázia sokkal többet jelent számunkra, mint nyaralási célpontot. A magyar nemesség és a művészet krémje járt ide általában gyógyulni, mivel a levegő jó hatással van a tüdőbetegekre, de a reumások és a szívbetegek is megfordultak itt.
Kedvelt nyaralóhelye volt Jókai Mórnak, akinek a nevelt lánya a nem messze lévő Fiuméban ment hozzá Feszty Árpádhoz. Füst Milánt gyógykezelésre utalták be ide, József Attila gyermeknyaraltatás keretein belül látogatta meg a várost és Márai Sándor is visszajáró vendég volt, aki a Dráma Voloscában című művében meg is emlékezett a hely varázsáról.
Érdemes megnézni az Adria legszebb sétányának mondott Lungomare-t, ami 12 km hosszan öleli körbe a tengert. A Szent Jakab parkban műves szökőkutakat és a szivárvány minden színében pompázó virágokat és fákat nézhettek meg. Illetve látogassatok el mindenképp a Villa Angiolina-ba, a Horvát Turisztikai Múzeumba, ahol kiállítások keretein belül is megismerkedhettek Abbázia fontosságával turisztikai szempontból. A kiállításra a belépő 1 euró, de egyes egyetemi szakoknak, amik a honlapon fel vannak tüntetve, ingyenes a belépés.
Tengeri orgona és antikvitás
Ha a modern kor és az antikvitások keveredésére vágytok, akkor Zadar tökéletes célállomásotok lehet. A város több módon is megközelíthető, általában az javasolják, hogy a Split felé tartó vonattal érdemes indulni és Knin megállónál átszállni a Zadarba tartó szerelvényre. Minden esetben tájékozódjatok a járatokról, mivel gyakran megesik, hogy egyes szakaszok felújítás alatt vannak és pótlóbuszokkal helyettesítik a kimaradt vonatokat.
Zadar, más néven Zára egyébként kifejezetten kedvelt üdülőhely a családok számára. Könnyen bejárható város tele történelemmel és az aktív pihenést kedvelőknek programokkal. Mindenképp látogassatok el a Népek terére. Innen nyílik a Tengeri kapu és a város főbb látványosságai a Szent Donát templom és nem messze helyezkedik el a Szent Anasztázia katedrális is, aminek a harangtornyából gyönyörű képeket lehet készíteni a kilátásról.
Kicsit modernebb vizekre evezve pedig mindenképp meg kell állni a Tengeri orgona mellett is. A templomtól és a Fórumtól nem messze található, az északi sétány végében található az izgalmas lépcső, ami egyenesen a tengerbe vezet. A lépcsőben érdekes lyukak találhatók, amik a tenger hullámzásakor orgonaszóhoz hasonló hangot adnak ki. A híres zadari Tengeri orgonát Nikola Basic építette. Közel 70 méter hosszan tarkítja Zadar fehér mészkő sétányát és kápráztatja el a látogatókat a természet ereje, a művészet és a mesteri kivitelezés.
A turistáskodás mellett mindenképp pihenjetek a strandon és szívjátok magatokba az egészséges tengeri levegőt. Mind a három város rendelkezik stranddal, amik kaviccsal borítottak, így mindenképp érdemes tengeri cipőt magatokkal vinnetek. Illetve kiváló rejtett éttermeket találhattok az óvárosok szűk utcáiban, ezért ne hagyjátok ki az autentikus balkán gasztronómiai élményt se.