szerző:
Gál Luca
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A világ vezető emberi jogi szervezete szerint a szabályok megváltoztatása diszkriminációhoz vezethet.

Az Egyesült Királyság kormánya lehetővé tette az Egyesült Arab Emírségekben található brit magániskolák számára, hogy használhassák a BSI kitemark-ot (egy brit termék - és szolgáltatásminőségi védjegyet), annak ellenére, hogy nem tanítanak olyan témákról, amelyeket Angliában megkövetelnek az oktatási intézményektől – írja a The Guardian.

A miniszterek döntése szerint a tengerentúli iskolákat az Oktatási Minisztérium (DfE) hivatalosan akkreditálhatja "British Schools Overseas" (BSO) néven. Mindez azután történt, hogy a kormány felmentette ezeket az intézményeket a brit tanterv kötelező használata alól.

A Tengerentúli Brit Iskolák Szövetsége szerint a BSO rendszere lehetővé teszi az iskolák számára, hogy „megmutassák, olyan oktatást nyújtanak, amely hasonló tulajdonságokkal rendelkezik, mint egy angliai független iskolában.”

A változtatás előtt ezeken a helyeken is az angliai oktatási követelményeket kellett használni akkor is, ha azok szembementek az ország törvényeivel. Mostantól azonban BSO-minősítéssel működhetnek olyan intézmények, ahol nem kötelesek tanítani, például az azonos nemű párok kapcsolatáról, az egyenlőségről, vagy a kábítószer-használatról.

Egy vizsgálat rámutatott arra, hogy bár a Brighton College Dubai állítja, a „megkülönböztető brit független iskolai szellemiséggel" tanít, az Egyesült Arab Emírségek törvénye kizárja, hogy az iskolában foglalkozzanak a házasság jellemzőivel, a nemek megváltoztatásával, illetve a nemmel és a szexuális irányultsággal kapcsolatos témákkal.

Az Amnesty International UK szóvivője elmondta: "Az Oktatási Minisztériumnak nem kellene BSO akkreditációt adnia az Egyesült Arab Emírségekben működő brit iskoláknak, ha nem tartják be legalább az egyenlőségről szóló törvény által meghatározott normákat.”

"Létfontosságú, hogy külföldön működő iskoláink védelmet nyújtsanak a diszkrimináció ellen, beleértve a szexuális irányultságon és a nemi identitáson alapuló megkülönböztetést is”

- emelte ki a szóvivő.