A kreativitást és emberi kapcsolatokat igénylő munkákkal egyelőre nem tudja felvenni a versenyt.
A mesterséges intelligencia jelenleg az emberek által végezhető munkakörök körülbelül negyedét képes elvégezni, így az Európai Unióban és az Egyesült Államokban körülbelül 300 millió munkahely szűnhet meg az automatizáció miatt - derül ki a Goldman Sachs márciusi jelentéséből, amiről a BBC számolt be.
Martin Ford, a Rule of the Robots című könyv szerint a változás nem csak egyéneket érinthet, hanem rendszerszintű lehet, ráadásul nagy valószínűséggel mindenkit egyszerre érint majd, ami a teljes gazdaságra hatással lesz.
Bizonyos munkakörök esetében azonban egyelőre nem kell aggódniuk a munkavállalóknak, hiszen azokat a mesterséges intelligenciával egyelőre nem lehet helyettesíteni. A szakember szerint ezek közé tartoznak például a kreativitást igénylő munkák, ahol nem csak rendszerezni kell a dolgokat, de folyton új ötletekkel és megoldásokkal előállni. Ilyen például az orvostudomány, a jog és egyéb tudományos területek.
A második kategóriába azok a munkakörök tartoznak, ahol emberi, személyes kapcsolatok kialakítására van szükség, és egymás megértése is fontos lehet. Ilyen szakma például az ápolás és betegellátás, az üzleti tanácsadás és az oknyomozó újságírás, hiszen a mesterséges intelligencia egyelőre nem képes kapcsolatok létesítésére. Továbbá egyelőre bizonyos kétkezi munkákat sem tud elvégezni, így a jövőben is szükség lesz villanyszerelőkre, vízvezetékszerelőkre és hegesztőkre, hiszen a különböző problémák miatt itt is folyamatosan új megoldási lehetőségekre van szükség, ezt a képességet pedig egyelőre nehéz megtanítani a mesterséges intelligenciának.
Ez azonban nem azt jelenti, hogy ezek a területek ne lennének "veszélyben", hiszen bizonyos részeiken már most is alkalmazzák az AI-t. Az orvoslásban például többek között a rákos sejtek felismerésében, ahol így a mesterséges intelligencia együttműködik az emberi tudással és képességekkel.