szerző:
Eduline
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Egyre könnyebben elérhetőek bizonyos "agyserkentő" szerek, ezek használata viszont jellemzően több kárt csinál, mint hasznot.

Egyre több fiatal nyúl "okosdrogokhoz" az agyműködésük serkentése érdekében, ugyanakkor az amfetamintartalmú készítmények szedése veszélyekkel járhat, így a pillanatnyi siker miatt nem érdemes kockára tenni az egészségünket, továbbá ezek népszerűsítése büntetőjogi felelősségre vonással is járhat - hívta fel rá a figyelmet az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezési-egészségügyi Intézet (OÉGYI).

A témával kapcsolatban Zacher Gábor is megszólalt a Pénzcentrum Cashtag című vlogjában.

Alapvetően stimuláns hatású vegyületről van szó, melynek hatására felmegy a vérnyomás, élénkebbé válik, aki beszedi, megemelkedik a pulzusa, a pupillája kitágul, és úgy érzi, hogy energetizálódott – amivel szoktunk találkozni a szokásos hétvégi amfetaminbulikon

- részletezte a szakember. Hozzátette; mivel ezek a szerek függőséget okoznak, annak is egyre nagyobb a veszélye, hogy növeljük az adagot, arról nem is beszélve, hogy az óriási egyéni különbségek miatt azt sem lehet megjósolni, kinél hogyan fogja kifejteni a szer a hatását. Éppen ezért olyan extrém helyzetek is előfordulhatnak, hogy valaki belehal a túladagolásba.

A szerekkel kapcsolatban az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezési-egészségügyi Intézet (OÉGYI) és Zacher Gábor is elsősorban azért figyelmeztet, mert bár ezek Magyarországon csak receptre kaphatóak, a feketepiacon egyre könnyebb elérni őket, továbbá mert egy kutatás szerint a gyógyszerfogyasztás aránya 2000 és 2020 között mintegy 125 százalékkal emelkedett hazánkban.