Könnyen elvonják a figyelmedet a zajok tanulás közben? Előfordul, hogy mással kezdesz el foglalkozni, miközben a tananyag megértésére kellene koncentrálnod? Esetleg kollégiumban vagy albérletben az állandó társaság tereli el gyakran a figyelmedet? Ilyen esetekben jelentheti a béke szigetét egy könyvtár, ahol maga a környezet, a csend és persze a helyben lévő szakirodalom is segít, hogy koncentráltabban a tanulásra fókuszálhass. Mutatjuk, mennyiért iratkozhattok be a könyvtárakba a nagy egyetemvárosokban.
Budapesten az egyik legnépszerűbb a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár központi épülete, nem messze a Kálvin tértől. Az olvasójegy egy évre 6600 forintba, fél évre pedig 4600 forintba kerül, de válthattok olyat is, amellyel bármelyik tagkönyvtárból kölcsönözhettek - ez a típusú olvasójegy egy évre 9500, hat hónapra pedig 6600 forintba kerül.
Van lehetőség egyszerű regisztrációra is, amely csak 200 forint egy évre, ekkor azonban kölcsönözni nem lehet, és az előfizetett adatbázisokhoz sem férhettek hozzá. A regisztráció azoknak ajánlott, akik olvasni, tanulni járnak be a könyvtárba.
A Budavári Palotában működik az Országos Széchényi Könyvtár. A hatalmas választék és a tágas olvasóterek miatt is érdemes ezt választani. Diákoknak fél évre 2000, egész évre pedig 3500 forint a beiratkozási díj.
A Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtárba az ottani hallgatók ingyenesen iratkozhatnak be, és ezzel teljes körű hozzáférést kapnak a könyvtár szolgáltatásaihoz. Az olvasók egy tanévre válthatnak tagságot. A máshonnan érkező hallgatók, valamint a nyugdíjasok, pedagógusok 500 forintért, mindenki más 1000 forintért válhat taggá.
A szegedi hallgatók körében a legismertebb a József Attila Tanulmányi és Információs Központ, közismert nevén TIK. Itt működik a Klebelsberg Könyvtár. A Szegedi Tudományegyetem hallgatói egész évben ingyenesen használhatják a könyvtárat. Kedvezményt kaphatnak például a diákok és pedagógusok, akik egy tanévre 1500 forintért, míg fél évre 1000 forintért iratkozhatnak be.
A pécsi Csorba Győző Könyvtárban (Tudásközpont) hangoskönyvterminálról, tematikus sarkok is van, ráadásul az épület akadálymentes. Sőt, tartós betegség esetén a kért könyveket házhoz is viszik. Az épület szeptember 5-től hétköznaponként várhatóan 8-20 óra között tart nyitva.