Cikkünkből kiderül, milyen karrierlehetőségek várnak a frissen végzett gyógypedagógusokra, valamint az, hogy mekkora a bérszakadék a közszféra és a magánszektor fizetései között
Noha évről-évre a legnépszerűbb alapképzések között szerepel a gyógypedagógia, mégis nagy hiány mutatkozik gyógypedagógusokból, aminek egyik oka a pályaelhagyás
A Diplomás Pályakövetési Rendszer legfrissebb statisztikái szerint a pályaelhagyók közül többen általános iskolai tanítóként, pedagógiai asszisztensként, általános irodai adminisztrátorként vagy bolti eladóként helyezkedtek el. Totyik Tamás, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke pedig korábban az Eduline-nak azt is elmondta, hogy a levelező képzésre járó gyógypedagógus hallgatók közül sokan olyan szülők, akik maguk is érintettek, és saját gyerekükön szeretnének segíteni a képzésen megszerzett tudásukkal, így ők sosem kerülnek majd ki a közoktatásba praktizáló gyógypedagógusként.
A szakmára egyébként továbbra is a nőtöbblet jellemző: a 2021-ben végzettek mindössze 2,57%-a volt férfi. Változatlanul a központi országrész biztosítja számukra a legtöbb munkalehetőséget, a diplomások több mint 34%-a helyezkedett el Budapesten vagy az agglomerációban.
A közoktatásban elhelyezkedő gyógypedagógusok bérét szintén az új státusztörvény és a pedagógus bértábla szabályozza, ennek értelmében így alakul 2024-től az egyes fokozatok tekintetében a minimumfizetés:
- Gyakornok: bruttó 528 800 forint
- Pedagógus I. kategória: bruttó 538 000 forint
- Pedagógus II. kategória: bruttó 555 000 forint
- Mesterpedagógus kategória: bruttó 630 000 forint
A magánszektorban azonban ennek a sokszorosát is megkereshetik a jó szakemberek. Főleg budapesti egészségügyi központokban nem ritka a 15-20 ezer forintos órabér sem egy konzultációért, gyógypedagógiai vizsgálatért vagy fejlesztő foglalkozásért, de az egészségügyi intézményeken kívül praktizáló gyógypedagógusok díjazása is 6-8 ezer forint közül mozog.