Egy katedrán bal és jobb!
A Századvég Politikai Akadémia először Magyarországon politikai kommunikációs tanácsadó-elemző képzést indít szeptemberben diplomásoknak. A 4 féléves képzés végén a Corvinus Egyetem diplomáját kapják a résztvevők. Az új tanácsadói, elemzői generációt a politikai tanácsadói szakma legsikeresebb képviselői okítják a kevéssé közismert fogásokra.
Magyarország Bolognában - öt szakmai szervezet tanácskozott
A Nemzeti Bologna Bizottság kezdeményezésére rendezték meg A felsőoktatásban folyó többciklusú képzés első tapasztalatai című konferenciát a Budapesti Corvinus Egyetemen, június 15-én. A rendezvényen öt felsőoktatási szakmai szervezet osztotta meg véleményét a bolognai rendszer hároméves tapasztalatáról. Manherz Károly felsőoktatási és tudományos szakállamtitkár megnyitó beszédében a legfontosabb célok között említette a képzések tartalmának kidolgozását és megvalósításának szükségességét, valamint az európai és nemzeti képesítési keretrendszer kialakítását 2010-ig.
Legek és érdekességek a felvételi világából
Több mint ötven évvel ezelőtt érettségiztek, mégis most tanulnának tovább. Hetven éves az idei három legidősebb felvételiző. A felvi.hu összegyűjtötte a 2009-es felvételi eljárás legérdekesebb adatait. Kiderül, hogy milyen távolabbi országokból jelentkeztek, illetve, hogy hány érvényes jelentkezéssel tartja egyvalaki az idei "csúcsot".
Három magyar fiatal vehet részt az EU Fiatal Tudósok Versenyén
A 18. Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Verseny díjátadási ünnepségét tartották június 11-én, a budapesti Csodák Palotájában. A rendezvényt Dr. Pakucs János, a Magyar Innovációs Szövetség (MISZ) tiszteletbeli elnöke és a verseny szervezőbizottságának elnöke nyitotta meg. Kiemelte, hogy az elmúlt tizenöt évben az EU Fiatal Tudósok Versenyének eredményeit tekintve, Magyarország a második legsikeresebb résztvevő.
Elitgimnázium-vita
Esélyegyenlőség vagy tehetséggondozás? – nagyjából e fogalmakat állítja szembe két szabaddemokrata politikus javaslata, amely egyebek mellett megszüntetné a nyolcosztályos gimnáziumokat.
Általános vitára alkalmas az iskolarendszert érintő módosítás
Általános vitára alkalmasnak találta az Országgyűlés oktatási és tudományos bizottsága Magyar Bálint és Sándor Klára szabad demokrata képviselők javaslatát, amely a 6+6 osztályos iskolai rendszerre tesz ajánlást. Magyar Bálint a megbeszélésen hangsúlyozta: az átalakítás nem volna kötelező, a kompromisszumos megoldás szerint mindenki választhatna. A bizottság Fideszes tagjai nem szavazták meg, Tatai-Tóth András pedig a kötelezővé tétel elvetése mellett támogatta a kezdeményezést.
Kalandozások az energiaoktatás területén
Az E.ON az Oktatási és Kulturális Minisztériummal közösen pályázatot hirdet azoknak a pedagógusoknak, akik elkötelezettek az energiahatékonyság iránt és az EnergiaKaland oktatási programot már alkalmazták az oktatásban - jelentették be a Magyarországi Ökoiskolák Országos Találkozóján.
Közeledik a vakáció
Hét végén és jövő hét elején közel 1,4 millió diáknak ér véget a 2008/2009-es tanév és kezdődik meg a közel két és fél hónapos vakáció. Az idén is számtalan tábor, színes programok ígérnek kikapcsolódást, ugyanakkor a válság miatt valószínűleg kevesebb szülő engedheti meg, hogy gyermekét táborba küldje.
Túl a vizsgákon a BME-n
Elérkezett végre a megérdemelt nyári szünet a műszaki egyetemen tanuló olvasónk számára. Két utolsó vizsgájáról megírta 4. bejegyzését tanulságul hallgatótársai számára.
Keszei: oktatásirányítási hiba a hétfői tanévzárás
Életszerűtlennek bélyegezte a Magyar Szülők Országos Egyesületének elnöke azt, hogy idén hétfőre, azaz június 15-re esik a tanév vége. Habár Keszei Sándor elfogadja a minisztériumi választ, miszerint az intézményvezetők saját hatáskörükben dönthettek a tanévzárás időpontjáról, oktatásirányítási hibának tartja a rendelet alapján meghatározott dátumot, a családok ugyanis így nehezebben tudják megkezdeni a nyári szünetet - írja a FigyelőNet.
Kitüntették az önálló erdélyi magyar felsőoktatás zászlóvivőit
Többek között Szili Katalin is átvehette június 10-én, a Magyar Tudományos Akadémián a Báthory István Díjat, mellette pedig további hat személyt, szervezetet találtak érdemesnek az elismerésre. A díjakat immár negyedik éve ítélik oda azon személyek számára, akik a legtöbbet tették az önálló erdélyi magyar felsőoktatás megteremtéséért. Az eseményen elhangzott: soha nem látott mélypont előtt áll az erdélyi magyar felsőoktatás, az 1991 és '93 között visszaesett születési szám miatt ugyanis szakok megszüntetésétől, karok összevonásától tartanak.
Átadták a Junior Prima oktatási díjakat
Átadták az oktatásban és a köznevelésben kiemelkedő teljesítményt elérő fiatal tehetségeknek a Junior Prima Díjakat csütörtökön, Budapesten.
Díjban részesültek az év legsikeresebb informatikai cégvezetői
Tizenkettedik alkalommal adták át az Informatikai Vállalkozások Szövetsége (IVSZ) által alapított díjat, amellyel minden évben az infokommunikációs szektor kiemelkedő teljesítményt nyújtó vállalatvezetőit és fiatal tehetségeit ismerik el. A Gyurós Tibor nevét viselő díj Bíráló Bizottsága idén is a szakma legtöbb szavazatot kapott jelöltjei közül választotta ki a két díjazottat.
Házi feladat: amikor az iskolának sosincs vége.
Számos kutatás bebizonyította, hogy a nebulókat és szüleiket egyaránt terheli az otthoni szorgalmi plusz feladat, sok anyuka és apuka nem érti, miért viszi haza „munkáját” a gyerek, számos országban megkérdőjelezik szükségességét, és ahol nem kötelező elvégezni, ott már azt sem tudják, mi az. Az oktatási szakértők szerint a napközi kiváló módszer arra, hogy a gyerek elvégezze a fejlődéséhez szükséges feladatokat anélkül, hogy ebből odahaza feszültség alakulna ki.
A győri egyetemmel működne együtt a tatabányai főiskola
A tatabányai Modern Üzleti Tudományok Főiskolája (MÜTF) megvizsgálja az együttműködés lehetőségét a győri Széchenyi István Egyetemmel.
Schwarzenegger:
Tankönyv helyett online tananyagból tanuljanak a diákok - terjesztette elő tervét Arnold Schwarzenegger kaliforniai kormányzó a gyerekek korszerű oktatásán kívül a könyvkiadás tetemes költségének megtakarítását is szem előtt tartva.
Hogyan legyél a legjobb tanuló?
Az Eduline újabb tippekkel szolgál arra vonatkozóan, hogyan legyél te az évfolyamelső.
Az emelt szintben hisznek, mégsem ezt választják
Amikor dönteni kell az érettségi szintjéről, megváltozik a diákok álláspontja, és a könnyebb megmérettetést választják, annak ellenére, hogy azt gondolják, emelt szint nélkül nem juthatnak be a kiszemelt egyetemre. A gyakorlatban így lesz az összesen 494 773 vizsgából csupán 24 997 az emelt szintű érettségi vizsgák száma. A Felvételi Információs Szolgálat országos kutatásában a középiskolások 59 százaléka nyilatkozott úgy, hogy szerinte elengedhetetlen legalább egy tárgyból a nehezített vizsga a karrierintézmények népszerű szakjaira.
Georgikon futam először Keszthelyen
Először rendezték meg alternatív hajtású járművek versenyét a Pannon Egyetem Georgikon Karának szervezésében Keszthelyen, június 6-án. A helyi közlekedésű buszokat szeretnék elektromos meghajtásúakra cserélni a városban, innen jött az ötlet, hogy a környezettudatos közlekedés terjesztésére és az elektromos járművek bevezetéséhez kapcsolódva versenyt és bemutatót szervezzenek.
Az amerikai egyetemisták fele hat év alatt sem kap diplomát
A négyéves amerikai egyetemeket a diákok csaknem fele hat év alatt sem képes elvégezni - derült ki az American Enterprise Institute (AEI) konzervatív kutatóintézet friss felméréséből.