Szocialista elvek oktatása: tiltakozások Venezuelában
Több tüntetést is rendeztek a héten a venezuelai fővárosban egy készülő törvény ellen, amely bevezetné a szocialista elvek kötelező iskolai oktatását. A parlament előtti tüntetést a rendőrség könnygáz bevetésével feloszlatta, tüntető újságírók egy csoportját pedig kormánypárti aktivisták bántalmazták - mondták el maguk a demonstrálók.
Megjelent az Aktív Szemeszter online magazinja
E-újság formájában jelent meg a legújabb nyári Aktív Szemeszter. Az országos terjesztésű nyomtatott felsőoktatási magazin az egyetemi és főiskolai nyári szünetben a fiatalok médiafogyasztási szokásait szem előtt tartatva a világháló oktatási és ifjúsági portáljain érhető el. A különkiadásban természetesen a legtöbb szó a ponthatárok alakulásáról, a legnépszerűbb szakokról, a keretszámokról, a pótfelvételi alakulásáról esik.
Új orosz érettségi rendszer: csalások és tömeges bukások
Teljesíthetetlen feladatok, sorozatos szabályszegések és hamisítások, elérhetetlen moszkvai elitképzések - ezek jellemzik az Oroszországban január 1-jén bevezetett új központi érettségi vizsgarendszert. 900 ezren érettségiztek idén, közülük több, mint 30 ezer diák nem szerezte meg az érettségi bizonyítványát, mert nem teljesítette a két kötelező tárgyból - orosz nyelv és irodalomból, valamint matematikából - a minimumként meghatározott pontszámot.
Idén sem lesz olcsó a tanévkezdés a szülőknek
Szeptember 1-én elkezdődik a tanítás; az új tanévben összesen 1 millió 348 ezer 900 tanuló kezdi meg vagy folytatja az iskolát. A tanévkezdés idén is jelentős, az MTI számításai szerint mintegy 30 ezer forintba kerülhet azoknak a szülőknek, akiknek a gyermeke először ül be az iskolapadba.
Szeptembertől teljesen akadálymentes a Dunaújvárosi Főiskola
Előreláthatólag a hónap végén befejeződnek a még hátralévő akadálymentesítési munkálatok a Dunaújvárosi Főiskolán (DF), szeptemberig ugyanis 12 millió forintból elkészül a főépület alagsorától a tetőtérig négy szintet érintő lift. Emellett egy további kétszintes épület akadálymentesítése hiányzik még a dunaújvárosi intézmény palettájáról. Az ötezer fős intézményben nyolc fogyatékkal élő hallgató tanul, mely az országos arányokat is tükrözi - közölte az intézmény.
Szabálysértési eljárás indítható az iskolai rendezvények megzavarói ellen
Saját viselkedési normákat határozhatnak meg mostantól az iskolák belső szabályzatukban, mely nem csupán a diákokra, hanem annak családtagjaira is vonatkozik - jelentette be a kormány augusztus 12-ei, közoktatási törvényt módosító döntését Arató Gergely. Az oktatási tárca államtitkára beszámolt a 2009/2010-es tanév iskolakezdési támogatásairól is: a hátrányos helyzetű diákok után járó tízezer forintos juttatás mellett minden további tanuló után ezer forintos támogatásban részesülnek idén a közoktatási intézmények. A képességfejlesztő óvodák között pedig összesen 3,4 milliárd forintot osztott szét a minisztérium.
Új típusú influenza: televíziós tanórák az iskolabezárások idejére?
Televízión és rádión keresztül sugároznának tanórákat Franciaországban abban az esetben, ha az új típusú influenza terjedése miatt iskolákat kellene bezárni - ígérte szerdán a francia oktatási miniszter.
Az oktatási tárca szerint nem drágulnak a tankönyvek idén
Várhatóan nem emelkedik a tankönyvek ára a most induló tanévben - közölte Arató Gergely, az oktatási tárca államtitkára a szerdai kormányszóvivői tájékoztatón.
3000 diák kezdi az iskolaévet ajándék laptoppal
Szeptembertől a Humánerőforrás-fejlesztési Operatív Program (HEFOP) pályázatán nyert 3000 laptoppal kezdhetik az új tanévet a diákok. A diáklaptopot és a hozzá kapcsolódó oktatási módszertant Kelet- Közép-Európában Magyarországon vezetik be elsőként az oktatásban.
Új klinikai tömbre pályázik a szegedi egyetem
Pályázatot nyújt be a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) egy új, 265 normál és 34 intenzív ágyas klinikai tömb építésére - döntött egyhangúlag a felsőoktatási intézmény szenátusa keddi rendkívüli ülésén.
Tippek angliai munkavállaláshoz
Érettségi vagy diploma után egyre többen választják az egy-két éves külföldi munkavállalást egyfelől a pénz és a nyelvtanulás, másfelől a tapasztalatszerzés miatt. Az egyik legnépszerűbb célpont Nagy-Britannia, ami a bevándorlókat tekintve kifejezetten befogadó országnak számít Európában, és habár a gazdasági válság miatt már itt sem olyan könnyű munkát találni mint azelőtt, úgy tűnik a vonzerejéből nem sokat vesztett.
Főiskola lesz a szlovákiai Selye János Egyetem
Főiskolaként fog működni az új tanévtől kezdve a révkomáromi Selye János Egyetem - közölte a TASR szlovák hírügynökség hétfőn az akkreditációs folyamat eredményére hivatkozva.
Mit ígérnek a cégvezetők a pályakezdőknek?
Több mint 3 ezer műszaki, gazdasági és jogi területen működő vállalati vezetőt kérdezett meg a Gazdaság- és Vállalkozóelemző Intézet (GVI) egy éve, még a világválság kitörése előtt a diplomás pályakezdők várható foglalkoztatásáról és bérezéséről. Bár a krízis azóta valószínűleg alaposan felülírta az akkori várakozásokat, a felsőoktatás számára azért hosszú távú trendként figyelembe vehetőek lehetnek az intézet felmérésének eredményei.
Megtámadható a bíróságon a Gandhi igazgatóváltása
Nem történt olyan törvénysértés a Gandhi gimnázium igazgatójának megválasztásakor, amely annak eredményét semmissé tenné, de mulasztás miatt a döntés megtámadható a bíróságon - közölte Fekete Bálintné, a Baranya Megyei Főügyészség helyettes vezetője hétfőn.
Rajzórákkal a graffitik ellen
Megelégelve a város utcáit csúfító graffitiket és eltávolításuk magas költségeit a délkelet-angliai Crawley önkormányzata nyári graffiti rajzműhelyt szervezett a helyi gyerekeknek, hogy elsajátítsák, miként lehet jobb falfirkákat készíteni.
A friss diplomások kiszorítják az érettségizetteket a munkaerőpiacról
Ez lehet az egyik magyarázata annak, hogy a felsőoktatási dömping ellenére még mindig viszonylag kevés a felsőfokú végzettségű állástalan - írja a HVG.
Ukrán nacionalisták a magyar egyetemi kvóta ellen
"A magyar nemzeti kisebbség tagjainak biztosított felvételi kedvezmények és az ukránokat sújtó diszkriminatív korlátozások" megszüntetésére szólította fel az Ungvári Nemzeti Egyetem (UNE) rektorát a nacionalista Szvoboda Összukrajnai Szövetség kárpátaljai megyei szervezete - adta hírül a DunaTv.
Visszahoznák a politikai életet az egyetemekre, főiskolákra?
Szakmai munkacsoportot hoztak létre a parlamenti pártok ifjúsági szervezetei augusztus 6-án, ahol a felsőoktatási intézményekben való politizálás lehetőségeit kívánják megtárgyalni, álláspontjukkal pedig szeptember végén keresik fel a Magyar Rektori Konferenciát. A csoport felállítását Rétvári Bence, az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetségének (IKSZ) elnöke kezdeményezte, aki egy héttel korábban kijelentette: vissza kell hozni a politikai életet a 20 éve politikamentessé tett egyetemekre, főiskolákra.
Pótfelvételi: előnyben a költségtérítéses diákok
Ha egy diáknak nem sikerült bekerülnie valamely felsőoktatási intézménybe, a pótfelvételin még sikerrel pályázhat, igaz, főleg költségtérítéses képzésre - írja a HVG múlt heti számában. Az utólagos felvételeknek köszönhetően a több mint 90 ezer jelentkezőből tavaly szinte mindenki bekerült a felsőoktatásba, és a közel 14 ezer pótfelvételin bejutó diák felülírta a felvételi eredmények alapján kialakult rangsort is.
Újabb diplomabotrány Romániában
Épp mikor a bukaresti székhelyű Spiru Haret Egyetem ügye csendesedni látszott, újabb, ezúttal a romániai felsőoktatás nagyját érintő okirat-hamisítási botrány pattant ki: hamis vizsgaigazolások, hamis érettségi diplomák és pénzért hitelesített oklevelek után nyomoznak a hatóságok. Ecaterina Andronescu oktatásügyi miniszter úgy nyilatkozott: "nem csak az egyetemi, de a középiskolai hálózat is súlyos korrupcióval küzd" - írja a Kitekintő.