Ha nem úgy alakult a felvételi, ahogy terveztétek, akkor a rendkívüli felvételi eljárás keretében, illetve méltányossági kérelem leadásával, még változtathattok a dolgokon.
Május elején minden középiskola kihirdette a végleges felvételi jegyzékeit, és a jelentkezők is kézhez kapták már a határozatokat. Hamarosan kezdődik a beiratkozás is, de előtte még van lehetőség változtatni a felvételi döntésen, ha nem úgy alakult, ahogy szerettétek volna.
Ennek általában két módja van, a már korábban említett
Az előbbivel kapcsolatban ezekben a cikkekben foglalkoztunk bővebben:
Rendkívüli felvételi: ezekben az elitgimnáziumokban maradtak még üres helyek
Középiskolai felvételi 2025: mi történik, ha sehova sem vesznek fel?
Méltányossági kérelmet általában ezekben az esetekben érdemes beadni a Sulinavigátor szerint:
- A tanuló önhibáján kívül nem tudott részt venni a felvételi eljárásban, de nagyon szeretné az adott intézményben folytatni a tanulmányait, így az intézményvezetőt kérjük, hogy adjon lehetőséget, hogy az iskola diákjai közé kerülhessen.
- A tanuló nem szerepel a végleges felvételi rangsorban, de jelezni szeretné, hogy amennyiben üresedés történik, ő mindenképp szeretne bekerülni az intézménybe
Illetve megesik az is, hogy egy adott tanulót hivatalosan besorolnak, és felvesznek az áhított intézménybe, és tagozatra, de nem sokkal később kiderül az is, hogy végül nem indul el szeptemberben.
Ez utóbbi kifejezetten nehéz ügy, mivel a hirtelen tanácstalanság okán nem tudja az ember, hogy mit is csináljon. Az iskola ilyen esetekben felajánlj olyan opciót, hogy áthelyezi a diákot egy olyan osztályba, ami biztosan elindul szeptemberben. Viszont, ha ez nem történik meg – vagy nem tetszik a tagozat -, akkor méltányossági kérelmet kell írni a soron következő intézménynek. Vagy elindulni a rendkívüli felvételi eljáráson.
Mit érdemes beleírni a kérelembe?
A méltányossági kérelmet mindig az adott iskola igazgatójának kell címezni, illetve nem csak elektronikus úton, hanem papír alapon is el kell küldeni, aláírva. Mindezt a lehető leghamarabb, amennyiben emellett döntötök.
Ahogy a kérelem neve is utal rá, általában olyan objektív okokat, eredményeket kell bele írni a tanulóval kapcsolatban, amik méltánylást érdemelnek. Legyen az tanulmányi-, művészeti- vagy akár sporteredmény.
Az objektív okok mellett szubjektív érveket is érdemes felsorolni, például jó kitérni arra, hogy érzelmileg mennyire elköteleződött a választott intézmény irányába.