A köznevelési törvény szerint délután négyig kötelező a gyerekeknek részt venniük a foglalkozásokon, ám ez egy felmentés írásával, amit az igazgatónak el kell bírálnia, felülírható. Hiszen a Gyermekjogi Egyezmény szerint, joga van a gyerekeknek a sporthoz és a szabadidőhöz.
Az általános iskolás élsportoló és versenysportoló diákok helyzete nem egyszerű, mivel sok esetben, bár délután, de a köznevelési törvény szerint még oktatási időben kezdődnek az edzéseik. Van olyan este is, ahol a reggeli órákra időzítik az egyesületek az edzéseket, az iskolával való összeegyeztetése ennek pedig sok esetben mégnehezebb. Az ezzel kapcsolatosan felmerülő problémákkal egy korábbi cikkünkben már foglalkoztunk:
A legtöbb iskola viszont kérdés nélkül elengedi a diákjait, hiszen az általuk hozott eredmények presztízs értékűek az intézmény számára is. Viszont mindig akadnak kivételek.
Ilyenkor több lehetőség is felmerülhet a probléma orvoslására.
Felmentési kérelem leadása
Fontos tudni, hogy a Nemzeti köznevelési törvény 27. paragrafusénak második bekezdése szerint:
„Általános iskolában a nevelés-oktatást a délelőtti és délutáni tanítási időszakban olyan módon kell megszervezni, hogy a foglalkozások legalább tizenhat óráig tartsanak, továbbá hét órától tizennyolc óráig – vagy addig, amíg a tanulók jogszerűen tartózkodnak az intézményben – gondoskodni kell a tanulók felügyeletéről azzal, hogy tizenhat óra után a tanulók felügyeletét nevelő-oktató munkát közvetlenül segítő munkakörben foglalkoztatottak láthatják el. Az általános iskola e törvény rendelkezéseinek megfelelően egész napos iskolaként is működhet.”
Tehát hivatalosan az általános iskolai oktatás, foglalkozás délután négyig tart.
Azonban vannak kivételes esetek. Ugyanis az 55. paragrafus első bekezdése szerint az igazgatók hatásköre, hogy engedélyezik-e a sport miatti hiányzást sem.
Ebben az esetben írásos úton kell a kérvényt benyújtania a szülőnek, amiben a körülmények indoklása pontosan szerepel például edzés, verseny stb.
Az igazgatók elutasíthatják a benyújtott kérvényt, általában tanulmányi romlás eshetőségére hivatkozva. Azonban bármi is a bírálat, annak hivatalos határozatként kell megérkeznie, ami indoklást és jogorvoslati lehetőséget is tartalmaz.
Fontos! Ez a felmentési kérelem nem összekeverendő a mindennapos testnevelés alóli felmentés kérelmével. Abban az esetben másfajta dokumentációra van szükség.
Ha minden kötél szakad, akkor fel kell keresni a tankerületet
Ha minden kötél szakad, akkor érdemes a tankerületnek írni egy hasonló levelet, mint az iskolaigazgatónak küldött kérvény. Kitérni a pontos körülményekre, alátámasztott indoklásokat felsorakoztatni, illetve beleírni azt is, hogy az igazgató foglalkozott-e egyáltalán az esettel, milyen előzménye volt a történteknek.