szerző:
Rodler Lili
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A korábban felállított rekordot csaknem kétszeresen túlszárnyalták.

Március 31-én volt Szabó Lőrinc születésének 125. évfordulója, amire a Pasaréti Szabó Lőrinc Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnázium különleges megemlékezéssel készült. A rekordállításon a szerkesztőségünk is megjelent, az eseményt pedig a Facebook-oldalunkon élőben is közvetítettük.

Posted by eduline.hu on Monday, March 31, 2025

Ezen a napon egyébként gimnáziumi tagozatuk létrejöttének 30. évfordulóját is ünnepelték.

A cél nem volt más, mint a már korábban 1995-ben Nyíregyházán felállított legnagyobb szabadtéri közösségi versmondás rekordját megdönteni. Az alkalomhoz illően Szabó Lőrinc tavaszváró Nyitnikék című versét szavalták a megjelent diákok. Ahogy Tóthmátyásné Zuggó Tünde, az intézmény vezetője is elmondta a nyitóbeszédében: „ez a vers a tavasz eljövetelét, a szeretet erejét hirdeti, ezért választottuk."

A rekordot végül úgy is megdöntötték, hogy eredelig közel 600 fővel több résztvevőre számítottak, a tömeg azonban így is látványos volt. A közös versmondás ereje pedig felemelően hatott.

A magyar Guinness-rekordok regisztrátora, Sebestyén István helyszíni ellenőrzése és számolása szerint kereken 3000 fő jelent meg a Budai Várban, a Szent István szobor körül, amivel majdnem kétszeresen túlszárnyalták a korábban felállított rekordot. Ehhez a számhoz a Közép-Budai Tankerület összes tagintézménye hozzájárult, mivel minden iskolából küldtek legalább egy-két osztálynyi diákot és velük kísérőtanárokat.

Érdekesség, hogy az eseményen nem csak a Közép-Budai Tankerületbe tartozó 38 intézmény képviseltette magát, hanem a Debreceni Tankerületből is felutazott egy iskola a jeles napra.

A közös versmondást Lázár Balázs színművész, költő vezényelte, illetve fuvolán a Kodály Zoltán Ének-zenei Általános Iskola diákjai szólaltatták meg a cinegék jellegzetes madárdalát.

Az eseményen részt vett még Szabó Lőrinc unokája, Gáborjáni Szabó Réka, valamint Szabó Lőrinc fiának, Lócinak özvegye, Szabó Lőrincné Blazovits Éva, illetve Böröcz László, az I. kerület polgármestere, a tankerület vezetői, Hajnissné Anda Éva, dr. Kalina Katalin, dr. Csapó Ildikó és a Petőfi Irodalmi Múzeum munkatársai.

Balról jobbra: Tóthmátyásné Zuggó Tünde a Pasaréti Szabó Lőrinc Iskola igazgatója, Szabó Lőrincné Blazovits Éva, Lóci özvegye és Gáborjáni Szabó Réka, Szabó Lőrinc unokája

Az iskola azonban itt nem áll meg a névadójuk születésnapjának ünneplésében. Indítottak egy országos Szabó Lőrinc szavalóversenyt, illetve egy versillusztrációs pályázatot is. Mind a két kategóriában online formában várják a különböző pályamunkákat: a szavalóverseny esetében filmeket, kisfilmeket, megzenésített versváltozatokat és videóklippeket, amiben változtatás nélkül elhangzik egy Szabó Lőrinc vers. A részleteket a pályázattal kapcsolatban az alábbi linken érhetitek el.

Több mint fél éves szervezés

A Guinness-rekord állítás nem egyszerű folyamat, pláne, ha egy több ezer fős tömeg megmozgatása a kitűzött cél. Jelen esetben több mint fél éven keresztül szervezte a Pasaréti Szabó Lőrinc Iskola a rekordállítás körülményeit.

Ahhoz, hogy egy Guinness-rekor hiteles legyen értesíteni kell a Magyar Rekordok bizottságát, hogy delegáljanak embereket az adott helyre és időpontban. De a konkrét eseményt előzetes egyeztetések sorozata előzi meg és dokumentáció, hogy hogyan kell lezajlania annak a napnak.

A helyszín biztosítása érdekében a hatóságokat is értesítették, hogy a tömeges versszavalás biztonságos körülmények között történjen.

Az igazán izgalmas rész viszont a konkrét hitelesítés folyamata volt. Nagy tömegek esetében nem egyszerű mérni, hogy ténylegesen hányan vannak jelen. Ezért több módszerrel is igazolja a bizottság a számokat. Minden megjelent iskolának, azon belül az osztályoknak is egy jelenléti íven kellett igazolnia, hogy hány diák érkezett. A résztvevők továbbá karszalagot is kaptak a pontos létszám megadásához.

Az előbbi része talán a legmegbízhatóbb módja a konkrét számok kimutatásának. Ennek ellenére ilyenkor egy helyszíni számolást is kell végezni, amit Sebestyén István hajtott végre. A diákoknak iskolánként sorba kellett rendeződnie, ami átláthatóságot nyújtott és lehetőséget az emberek átszámolására. Hozzá kell tenni, hogy a magyar rekordok regisztrátora civilben matektanár, így ez a módszer is megbízhatónak bizonyul.

Nem utolsó sorban az ilyen eseményeken viszont mindig van egy plusz-mínusz 100 fős hibafaktor is, amit bele kalkulálnak a számításba.