szerző:
Kurucz Tünde

Szeptember 24-től a végzős tanulók jelentkezhetnek az ingyenes jogosítványszerzési csomagra, amelyben egy online KRESZ, valamint online elsősegélynyújtás tanfolyamot és vizsgalehetőséget biztosítanak. A legnagyobb anyagi tételt jelentő gyakorlati vezetést (a pilotprogramot leszámítva) viszont továbbra is az autósiskoláknál lehet majd elvégezni.

Maruzsa Zoltán jelentette be, hogy  kedden elindult a KRÉTA rendszerben a végzős tanulók számára az az ingyenesen hozzáférhető csomag, amelyben online KRESZ, valamint online elsősegélynyújtás tanfolyamot és vizsgalehetőséget biztosítanak - írja az MTI.

A csomag része még egy olyan elsősegély demonstrációs alkalom is, amelyet az Országos Mentőszolgálat tart majd az iskolákban. Viszont nem tartozik bele:

  • az egészségügyi alkalmassági vizsgálat
  • a gyakorlati vezetés

Ez utóbbit továbbra is piaci alapon az autósiskoláknál lehet majd megszerezni. ( A Honvédelmi Minisztérium gyakorlati vezetés ingyenes gyakorlati pilot programját Maruzsa tájékoztatása szerint későbbiekben ki fogják bővíteni.)

Hogyan jelentkezhetnek a középiskolások az ingyenes jogosítványra?
A tanfolyamok, a vizsgák, az eJogsi funkciók a KRÉTA Digitális Kollaborációs Tér (DKT) moduljában érhetők el a végzősök számára, amit a KRÉTA adminisztrátorok állítanak be. Utána  tanulóknak a KRÉTA rendszerben ki kell tölteniük az elektronikus jelentkezési lapot, továbbá meg kell tenniük a szükséges nyilatkozatokat. A 18. életévét még be nem töltött tanuló esetében a szülő jóváhagyása szükséges a tanfolyam elindításához. A vizsgaidőpontokat szintén az adminisztrátorok állítják majd be a KRÉTA felületén. A vizsgákat iskolai keretek között lehet majd megszerezni, 3-3 vizsgaalkalom az ingyenes csomag része. A vizsgázni novembertől lehet.

Igazi bűvészmutatvány az iskolákban

Maruzsa kiemelte, hogy szerda délelőtt már száz felett volt azon középiskolások száma, akik bejelentkeztek a tanfolyamra. A Népszavának Pál Alexandra, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének országos választmányi tagja viszont azt nyilatkozta, hogy egy iskolát leszámítva nagy a csend. Nyáron módosultak a köznevelési és a szakképzési jogszabályok, amelynek értelmében az iskoláknak a tanítási napon, délután kell olyan idősávot biztosítaniuk, „melynek ideje alatt tanórai vagy egyéb foglalkozás nem szervezhető a gépjárművezetői elméleti tanfolyamon részt vevő tanulóknak”.

Az intézmények nem tudják, miként hozzák létre a délutáni kötelező sávot az ingyenes jogosítványszerzésre jelentkezett tanulóknak. Pál hozzátette, ennek kialakítása igazi „bűvészmutatványnak”, mert már így is annyira terheltek az iskolák.

Totyik Tamás, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke is megerősítette a portálnak, hogy az iskolák ezzel kapcsolatban még nem kaptak tájékoztatást.

Az autósiskolák sem kaptak eddig semmilyen tájékoztatást, őket még az egyeztetésekbe sem vonták be. Hoffmann Csaba, az Autósiskolák Vezetőinek Országos Szervezete (AVOSZ) alelnöke megjegyezte, az autósiskolák sem tudják, hogy például ezeket a tanúsítványokat ők miként fogadhatják el.

Külön pénzt kap erre a honvédség

Ahogyan arról már az Eduline is beszámolt, 2024. szeptember 1-jétől térítésmentesen biztosítja a kormány a B kategóriás jogosítvány megszerzését a középiskolásoknak.

Március végén Tuzson Bence kormányzati államtitkár jelentette be, hogy szeptembertől a középiskolai oktatás részévé válik a KRESZ és az egészségügyi tanfolyam. A gyakorlati oktatás megszervezését pedig pilot jelleggel fogják elindítani. Mint később kiderült, az utóbbit a honvédség fogja megtartani a résztvevőknek.

A kormánynak ezért egyszeri jelleggel 526 759 445 forintot kell a képzéshez biztosítania a Magyar Honvédségnek a „B” kategóriás közúti járművezetői engedély megszerzésének gyakorlati oktatásban történő részvételéhez. A jövő évi költségvetést pedig úgy kell megtervezniük, hogy a pilotprogramra 2025-ben 831 751 580 forintot szánnak.