A tárca szerint közeledtek az álláspontok a szakszervezetekkel a szerdai egyeztetésen.
Mint megírtuk, szerda délután egyeztett a Belügyminisztérium épületében a két jelentősebb tanárszakszervezet. Itt kiderült, hogy a pedagógusok új jogállásáról szóló törvény mellett továbbra is kitartanak, de annak júniusra tervezett bevezetése csúszhat. Megkerestük a tárcát is, hogyan értékelik az egyeztetést.
Az Eduline kérdéseire a Belügyminisztérium Kommunikációs Főosztálya azt válaszolta: „A pedagógusokat és a köznevelést érintő jogszabálytervezetekről hetek óta zajlik a szakmai egyeztetés, a tárca és a köznevelési érdekképviseletek egyeztetésén közeledtek az álláspontok.”
A tárca a vitatott státusztörvényről lapunknak azt írta: „A kormány elkötelezett abban, hogy egy új, a pedagógus hivatás sajátosságaihoz igazodó, a valós teljesítményt a középpontba állító hivatásrendi szabályozás a következő években megvalósuló, minden eddiginél nagyobb mértékű béremeléssel együtt jelentősen fogja emelni a köznevelés minőségét.”
Hozzáteszik azonban, hogy a béremelés megvalósítását az EU-s megállapodás alapvetően befolyásolja. „Amikor Magyarország megkapja a hazánknak jogosan járó uniós forrásokat, akkor a rendszerváltás óta legnagyobb mértékű pedagógusbéremelés következhet, és akkor az idei béremelés mértéke – a már megelőlegezett 10% helyett – 21%-os lesz, és a következő három évben is béremelés következhet” – fogalmaztak.
Válaszukban megerősítették a szakszervezeti képviselők által elmondottakat, azt írták:
„Az új jogviszony-elemek bevezetésének időpontja nem végleges, a nyilvánosan elérhető jogszabálytervezet egy kiindulási javaslatot fogalmazott meg.”
Bár arra is rákérdeztünk, a szakszervezetek kifogásai nyomán nem tervezik-e felülvizsgálni a státuszváltoztatással kapcsolatos terveiket, azt nem részletezték, hogy ez utóbbi jelenthet-e tartalmi változtatást is még a bevezetés elcsúsztatásán kívül.