Ma délután tárgyal Navracsics Tibor az Erasmus-ügyről Brüsszelben

A tárca nélküli miniszter az oktatásért és a költségvetési ügyekért felelős uniós biztosokkal tárgyal a befagyasztott támogatásokról.

  • Eduline

Szerda délután 16:30-kor tárgyal az Erasmus+ és a Horizont Európa jövőjéről Navracsics Tibor Brüsszelben – írja az Index.

Ahogy január elején megírtuk, hogy az Európai Bizottság összeférhetetlenségre hivatkozva befagyasztotta az alapítványi egyetemek Erasmus és Horizont Európa mobilitási programokra érkező uniós forrását. A kormány szerint félreértés történt, hiszen "Nyugat-Európában sem ismeretlen jelenség", hogy aktív politikusok ülnek az egyetemek kuratóriumaiban. Navracsics Tibor tárca nélküli miniszter ma délután tárgyal Mariya Gabriel az innovációért, a kutatásért, a kultúráért, az oktatásért és az ifjúságért felelős uniós biztossal, és az Európai Bizottság költségvetési és igazgatási ügyekért felelős biztosával a befagyasztott uniós támogatásokról.

Bár a miniszter kétnapos látogatásától közvetlen fejlemények nem várhatóak, a következő két-három hónapban megpróbálják lezárni a magyar egyetemisták és egyetemi oktatók külföldi féléveit finanszírozó pályázati lehetőségek körül kialakult konfliktust - állítja az oldal. Navracsics Tibor egyébként már többször hangoztatta, hogy a kormány nyitott a jogszabályi módosításokra, amennyiben viszont nem sikerül megegyezni az Európai Bizottsággal, az Index szerint kivonulhatnak az aktív politikusok a modellváltó egyetemeket fenntartó alapítványok kuratóriumaiból.

Ez egyébként a G7 szerint körülbelül 34 politikai köztisztviselőt: minisztereket, kormánybiztosokat és államtitkárokat is érintene.

Hozzászólások

Lannert Judit miniszteri munkájának első 100 napjáról számolt be: szemléletváltás az oktatásban, kevesebb bürokrácia és több szabadság

Lannert Judit gyermek- és oktatásügyi miniszter száz nappal kinevezése után részletesen összegezte eddigi munkáját egy Facebook-posztban. Kiemelte az oktatásban szükséges alapvető szemléletváltást, a túlzott központosítás lebontását és az intézmények, pedagógusok szakmai szabadságának megerősítését.

A tantestület nem támogatta, Lannert Judit mégis kinevezte a csömöri iskolaigazgatót – a polgármester a döntés visszavonását kéri

Júniusban még úgy tűnt, húsz év után távozik a Csömöri Mátyás Király Általános Iskola igazgatója. A pedagógusok többsége nem támogatta Bátovszky János újabb vezetői megbízását, az oktatási miniszter először nem is nevezte ki, augusztusban azonban megváltoztatta korábbi döntését. Bátovszky végül újabb egy évre maradhat az iskola élén. A döntés ellen az önkormányzat, szülők és pedagógusok is tiltakoznak.

Mik azok a metakognitív képességek – és tanítani kell-e őket?

A pedagógiai szakirodalomban egyre gyakrabban találkozunk a „metakognitív képességek” kifejezéssel. A fogalom egyszerűen azt jelenti, hogy képesek vagyunk figyelni és irányítani saját gondolkodásunkat és tanulásunkat. Észrevesszük, ha valamit nem értünk, megpróbáljuk kitalálni, hogyan juthatunk tovább, ellenőrizzük, hogy sikerült-e, és ha szükséges, változtatunk.

Radó Péter a kormány első 100 napjáról: „Mit tehet egy minisztérium, melynek még sem szakemberei, sem intézményei, sem pedig pénzügyi erőforrásai nincsenek?”

Száz nap után még korai lenne mérleget vonni az új kormány oktatáspolitikájáról, de már látszanak azok a dilemmák, amelyek hosszabb távon eldönthetik, valódi rendszerváltás történik-e a közoktatásban – véli Radó Péter oktatáskutató. Szerinte szakmai értelemben radikális fordulat kezdődött, miközben továbbra sem világos, hogy a kormány végül szakít-e a NER centralizált oktatásirányításával.