Megérkezett a hideg, és sok iskolában már a minimális 18 fokot sem tudják tartani

A 14 év alatti diákokat fogadó iskolákban legalább 20, a középiskolákban minimum 18 foknak kellene lennie.

  • Tornyos Kata

Hétfőnként a legrosszabb a helyzet. Hétvégén teljesen letekerik a fűtést a termekben, és sokáig tart, amíg újra felmelegedik az épület – mondta Totyik Tamás, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) alelnöke az iskolaépületek hőmérsékletéről a Napi.hu-nak.

Legalább 20 foknak kell lennie azokban az iskolákban, ahol 14 év alattiak is tanulnak, míg a középiskolákban csak 18 foknak, de a tankerületek feladata eldönteni, hogy maximum hány fok lehet a tantermekben.

Az alapítványi iskolák helyzete is egyre kilátástalanabb

Van olyan magániskola, ahol 350 millió forinttal növekedtek meg a költségek az energiaárak miatt. Hozzájárulást kérnek a szülőktől, hogy be tudják fizetni a számlákat, de azt mondták, hogy ha nem kapnak segítséget, akkor lehet, hogy online oktatásra kell átállniuk.

A Napi.hu-hoz eljutott egy levelezés, amely alapján egy tankerületi igazgató több pontból álló szabályozást küldött ki egy iskola vezetőjének. Például meghatározta, hogy maximum 1,5 percig lehet szellőztetni a szünetekben, és naponta többször kell ellenőrizni a hőmérsékletet, hogy véletlenül se üzemeljen több radiátor, mint amennyi mindenképp szükséges. Bár van, ahol ez sem egyszerű feladat, mert igazgatói utasításra beszedték a hőmérőket.

A munkajogi szabályokat is érdemes lenne megvizsgálni. Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) ügyvivője szerint az is elképzelhető, hogy a tanárok joggal tagadhatnák meg a munkát arra hivatkozva, hogy nem akarnak hideg épületben oktatni.

Hozzászólások

Egy hónap alatt több mint ötszázzal nőtt a betöltetlen tanári állások száma, matektanárból a legnagyobb a hiány

Az iskolák már a szeptemberi tanévkezdésre készülnek, ezért jelentősen megnőtt a betöltetlen tanári állások száma: a Közszolgállás portálon már több mint 1200 hirdetés szerepel. A legtöbb intézmény matematikatanárt keres, de angol-, magyar-, testnevelés- és digitális kultúra szakos pedagógusokból is jelentős a hiány. A hirdetések alapján az is látszik, hogy sok iskola már nem ragaszkodik egy konkrét szakpárhoz, hanem a második szak tekintetében is rugalmasabb feltételeket szab a jelentkezőknek.

Nyolcszáznál is több kiadvány érkezett a kormány tankönyvpályázatára, a minisztérium a 45 milliárdos szerződést is felülvizsgálta

A tankönyvpiac átalakításának első kézzelfogható lépéseiről számolt be az Oktatási és Gyermekügyi Minisztérium. A tárca szerint több mint 800 kiadvány érkezett a tankönyvkínálat bővítését célzó pályázatra, emellett felülvizsgálták a KELLO és az Alföldi Nyomda között kötött, 45 milliárd forintos keretmegállapodást is. A minisztérium szerint mindez a pedagógusok szabad tankönyvválasztásának visszaállítását készíti elő.

Bérrendezést és rendszeres érdekegyeztetést kérnek a bölcsődei dolgozók – megkezdődtek a tárgyalások a minisztériummal

Nem szeretne kimaradni a bölcsődéket érintő szakmai egyeztetésekből a Bölcsődei Dolgozók Demokratikus Szakszervezete – ezt is jelezték Kereki Judit államtitkárnak. Az egyeztetésen szó volt a bölcsődei bérek rendezéséről, az intézmények finanszírozásáról, illetve egy rendszeres ágazati érdekegyeztető fórum létrehozásáról is.