Hatalmas tömeg tüntetett a Műegyetem előtt az oktatásért - tudósítás
Több ezer diák, tanár és szülő vonult vasárnap délután a Kálvin térről a Műegyetem rakpartra, ahol a felszólalások mellett koncertek is voltak. Itt olvashatjátok el az eseményről szóló teljes tudósításunkat.
19:45
"A változás elkezdődött! Összefogunk, nem félünk, folytatjuk!” - zárta az eseményt a két házigazda. A tömeg közösen elénekelte a Himnuszt, majd az esemény hivatalos lezárása után megkérték őket, hagyják el a helyszínt.
19:37
"Fizikatanár a dobos"
- mondta a Dope Calypso frontembere, hozzátéve, nem "véletlenül vagyunk itt". Az este koncertjeit végül ők zárták.
❗️ Változás Az Elefánt zenekar sajnos nem tud velünk lenni vasárnap. Emiatt végül a Carson Coma és a Belmondo mellett a...
Posted by ADOM Diákmozgalom on Saturday, October 22, 2022
19:26
Pajda Renáta, az ADOM Diákmozgalom tagja arról beszélt, hogy meg sem fordult a fejében, hogy tanári szakon tanuljon tovább. „A döntésem oka az, hogy bennem a tanárrá válás motivációját ez a rendszer már csírájában elfojtotta. És nem csak én vagyok így ezzel, tudom, hogy köztetek is sokan vannak így” – mondta, hozzátéve: ma még a legmotiváltabb pályakezdő tanár sem bírja sokáig az oktatásban.
19:24
"Vegyétek elő a telefonotokat"
- kérte a tüntetőket Szabó Zsuzsa, a PSZ elnöke, ugyanis nem látszik a színpadról, meddig ér a tömeg.
19:22
"Aki nincs velünk, ellenünk van"
- mondta Kolesár András, aki mint amatőr színész és KATA-károsult beszélt a színpadon. A tömeg a beszéde alatt azt kiabálta: "ruszkik, haza!" Kiemelte, változást tettekkel lehet elérni, "általános sztrájkra van szükség, a kukások megmutatták, hogy kell".
19:15
Számos másik szakszervezet is támogatja a tanárokat - derült ki abból a listából, amelyet Szabó Zsuzsa, a PSZ elnöke olvasott fel. Egyebek mellett a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete, több ELTE-kar dolgozói is szolidárisak velük.
19:13
"Mutassuk meg közösen: a sztrájk alapjog!"
Székely Tamás, a Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége nevében azt mondta, vezetőként és apaként beszél most. Hangsúlyozta, aggódik, mi lesz az oktatással. "A sztrájk alapjog" – hangzott el, a tömeg pedig skandálni kezdte. Szerinte az oktatásirányítás most a megfélemlítés eszközéhez nyúlt, követelte, hogy "fizessék ki a tanárokat az adómból és legyen számottevő bérrendezés”.
19:07
„A sztrájk, a bérezés mindannyiunk problémája. Mi is féljük a jövőt, féljük a gyerekeink, az unokáink jövőjét” – mondta Szilágyi József, a villamosenergia-ipari dolgozók szakszervezetének vezetője, aki szabad országot, szabad oktatást kívánt a tömegnek.
19:06
Naszályi Gábor, az Egységes Közlekedési Szakszervezete elnöke felsorolta a Kölcsey-gimnázium kirúgott tanárainak a nevét, és hangsúlyozta, megérdemlik, hogy az ő nevük újra elhangozzon. A diákoknak azt mondta, büszke rájuk, hogy kiállnak az oktatásért. "Aki ugyanis kiáll másokért magáért is kiáll."
18:59
Lesz még koncert ma, de mutatjuk, milyen volt a Carson Coma:
18:54
Jönnek a tanárokkal szolidáris szakszervezetek
Boros Péterné, az MKKSZ elnöke többek között arról beszélt, hogy felemelő érzés október 23-án egy olyan tüntetésen felszólalni, amelyet diákok szerveztek. Azt is hozzátette, hogy a pedagógusok jó munkát végeztek, ezt mutatja, hogy a diákok hetek-hónapok óta harcolnak a tanáraikért. Számos - a közszférában dolgozókat is érintő - problémát sorolt fel, és azt is kiemelte, hogy ezek ellen csak együtt tudnak harcolni.
18:50
A Szabadság hídon is állnak emberek
A hvg.hu tudósítása szerint még a Szabadság hídon is vannak tüntetők, bár ott a beszédek már nem igazán lehet követni.
18:47
„Addig nem hallgatunk, amíg nincs változás!"
Zeller Judit a TASZ, azaz Társaság a Szabadságjogokért képviseletében szólalt fel. Elmondta: jogvédőként jó látni, hogy ennyien fogtak össze az oktatásért. „Ha az iskola puszta gyerekmegőrző, akkor nem teljesül a diákok oktatáshoz való joga is" - hangsúlyozta, majd kiemelte, hogy „tanár nélkül nincs jövő".
Szerinte változás csak akkor lesz, ha "képesek vagyunk együtt küzdeni" majd hozzátette, „addig nem hallgatunk, amíg nincs változás". A tömeg félbeszakította, azt kiabálták: „fizessétek ki a tanárainkat!” „Egy diáknak lehet igazolatlan órát adni, de ha az egész iskola üresen marad, azt már nem lehet figyelmen kívül hagyni” – zárta beszédét, a diákokat pedig arra bíztatta, folytassák a kiállást, a tiltakozást.
18:41
Ki nem ugrál, Pintér Sándor, hej, hej
Rázza fel a tömeget a két házigazda. Előttük a Fridays for Future egyik aktivistája beszélt. Azt mondta, „egy élhető jövőhöz megújuló energiaforrásokra, a megújuló energiaforrásokhoz megújuló gondolkodásra, a megújuló gondolkodásra pedig minőségi oktatásra és megbecsült tanárokra van szükség”.
18:25
Érkezik a Carson Coma
Az első sorokban (is) hatalmas a buli.
18:20
Rendhagyó nyelvtanóra jön
Törley Katalin vagyok, tanár. Még mindig – kezdte felszólalását a Kölcsey Ferenc Gimnázium elbocsátott tanára, a Tanítanék emblematikus tagja. Pilz Olivérrel, aki szintén a Tanítanék Mozgalom alapítója, rendhagyó nyelvtanórát tartottak. „Gyorstalpaló szülőknek. Hogyan tanítsuk a gyerekeket, ha már nem lesz tanáruk” – kezdték.
A feltételes módot ezekkel a példákkal magyarázták:
Ha nem a társadalom szemétjeként beszélnének rólunk, nem telt volna be a pohár.
Ha lettek volna egyeztetések, és nem sunyin hoztak volna meg számos fontos döntést, nem omlott volna össze a rendszer.
Ha betartották volna a saját törvényeiket, most a pedagógusok kétszer annyit keresnének, és nem konganának üresen az egyetemek tanárképző karai.
A felszólító módot pedig ezekkel:
Szerveződjetek, ne hagyjátok abba a tiltakozást! Ne féljetek, legyetek engedetlenek!
Védjétek meg a tiltakozókat! Védjétek meg egymást!
18:19
Ha lemaradtatok volna, így beszélt Karácsony Gergely a tüntetés elején:
@eduline.hu "Nem csak polgármesterként, apaként is itt kell lennem" - mondta Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere a mai tüntetésen. #magyar #magyartiktok #fy #fyp #karácsonygergely #oktatás #sztrájk #sztrájkolnakatanárok #tüntetés #pedagógusok #diákokatanárokért ♬ eredeti hang - eduline.hu
18:17
"Én, és mi vagyunk a jelen, és a kib*szott jövő!"
Pánkotai Lili egy erős slamben mondta el, mit gondol az oktatásról, a tanárok helyzetéről és a diáklétről.
18:11
"Azért vagyok itt, mert rohadtul elegem van!"
- mondta Bozai Ákos, az ADOM Diákmozgalom szombathelyi tagja. "Lassan lehetetlenné válik a tanuláshoz való jogunk gyakorlása" - tette hozzá. Megköszönte mindenkinek, aki vidékről utazott az eseményre, hogy eljöttek, majd hozzátette: "a pályaelhagyók száma úgy nőm, mint Mészáros Lőrinc vagyona, a pályára lépők száma, pedig ugyanilyen nagyságban csökken". "Ha nincs matektanár, mi lesz, aki segít bekerülni az egyetemre, hogy majd jó munkát kapjak? - tette fel a kérdést. A tanároknak pedig azt üzente, "kiállunk értetek, ha ti sztrájkoltok engedetlenkedtek és kiálltok magatokért".
18:04
Szerintetek reális, hogy 80 ezren vagyunk itt?
Ezt kérdezi a tüntetés egyik házigazdája, aki azt mondja, "erről szólnak a hírek".
17:57
A kezdő pedagógusok egy 500 eurós bankjegyet kapnak a munkájukért
Szabó Zsuzsa, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke azt mondta, azért mentek ki a tüntetésre, mert meg akarják mutatni, hogy a diákok mellett állnak. Akkor is mellettük állnak majd, ha a kormány esetleg rendezné a béreket. „A magyar kormány nem fogja fel, hogy a pályakezdő pedagógusok nem tudnak megélni a bérükből. Nettóban mindössze egy 500 eurós bankjegy a fizetésük, amire a pénzintézetek még hitelt sem adnak nekik. Közben évente több ezer pedagógus megy nyugdíjba, de a megalázó kezdő fizetések miatt nincs pedagógus-utánpótlás. Amíg ez nem változik, veszélyben a jövőtök” – mondta.
Egyre szélesebb a tiltakozók köre. Ti féltek? – tette fel a kérdést, mire a tömeg azt kezdte skandálni, hogy „nem félünk”. „A baloldalozás, a brüsszelezés nem válasz a követeléseinkre. A magyar kormánynak nincs terve az egész országot sújtó tanárhiány megoldására. Ebben a tanévben csaknem 16 ezer pedagógus hiányzik az iskolákból, óvodákból” – utalt arra, hogy nagyjából minden kormányinfón elhangzik Gulyás Gergely miniszter szájából, hogy a pedagógus-szakszervezetek a baloldal szekerét tolják.
17:53
Jönnek az újabb sztrájknapok, tüntetések, élőláncok
Már jövő héten is újra sztrájkolnak majd a pedagógusok, és élőlánc is lesz. Erről egyébként itt írtunk:
17:51
Mit követelnek a diákok?
A PDSZ képviselője felolvasta a szakszervezet eredeti követeléseit, majd az Egységes Diákfront követeléseit:
- 1. Megoldást a tanárhiányra!
- 2. Használható tananyagot!
- 3. Élhetőbb körülményeket az iskolákba!
- 4. Vissza a sztrájkjogot!
- 5. Figyelmet az oktatásra!
17:45
Még soha nem volt ekkora tiltakozás
Nagy Erzsébet, a PDSZ ügyvivője azt mondta, még soha nem volt akkora tiltakozáshullám az oktatásban, mint az elmúlt hetekben. Összesen 147 esemény volt országszerte, 61 városban, 41 tankerületi központban, Budapesten minden tankerületi központ előtt volt tiltakozás. Kiemelte: eljutottak oda, hogy már nemcsak a bérekért és a munkaterhek csökkentéséért küzdenek, és nem csak a sztrájkjogért, hanem az ellen is tiltakoznak, hogy jogellenes munkáltatói intézkedésekkel próbálják a tiltakozásokat.
Szerinte a kollégák sorban hagyják el a pályát, mára már kezelhetetlenné vált a pedagógushiány. Ezt már mindenki látja, akinek gyermeke vagy unokája van, a kormány mégsem tesz semmit a megoldásért. „A januári pótlékemelést már rég megette az infláció” – jelentette ki.
„Sokan jutottak oda, nemcsak pedagógusok, hogy el kell döntenie, hogy eszik vagy fűt. Kifizeti az albérletét vagy a horribilis számlákat. Nagy Erzsébet úgy véli, a kormány jogszabályt sért, amikor nem tárgyal a sztrájkbizottsággal, csak a kormányinfón keresztül üzen. „És amit üzen, az még arra sem jó, hogy a vágtató inflációt kompenzálja” – mondta. Kiemelte azt is, hogy nem másra - például felesleges nemzeti konzultációra - kellene költeni a pénzt, miközben a diákok 18 fokban ülnek az iskolákban.
17:32
És amíg zene van
Addig mutatunk néhány fotót a tüntetésről:
17:27
A Belmondo zenél
Ahogy az elmúlt hónapok diák- és tanártüntetésein megszokhattuk, a beszédek között zenekarok lépnek fel. Így van ez most is. "Ameddig a szem ellát, emberek állnak" - mondták.
17:21
"Az oktatás jelene a gyermekeink jövője, az oktatás jövője pedig mindannyiunk jövője"
A Magyar Anyák képviseletében László Györgyi elmondta, hogy a szülőknek is elfogyott a türelme. Nem akarják, hogy az "Aldi pénztárában lássák viszont a szeretett tanítóikat", nem akarják, hogy a diákok legnagyobb félelme az egyes legyen, amellett, hogy a sok tananyag mellet nincs idejük játszani. Felszólított mindenkit: nagy szükség van arra, hogy mindenki összefogjon most az oktatásért.
17:17
A megemlékezésen Schermann Fruzsina, a szervező ADOM Diákmozgalom elnöke üzent az oktatásiránytásnak: „Arra is emlékezzünk ma, hogy baj van. Tankerületi vezetők, Maruzsa Zoltán és Pintér Sándor, nem felejtünk! Nem felejtjük el a fenyegetést és az ignoranciát”, de velünk lehet tárgyalni, tették hozzá, előtte azonban azt kérik:
Érvénytelenítsék a kirúgott tanárok felmentését!
Legyen biztosíték a tanárok fizetésemelésére!
Hagyják abba a hazudozást, megfélemlítés és a lejárató kampányt!
Majd meggyújtották a szolidaritás lángját.
17:06
Novák Katalint is meghívták
Visszajelzést nem kaptak tőle - mondták a házigazdák. Viszont Budapest képviseletében az eseményen felszólalt Karácsony Gergely főpolgármester is. Elmondta, hogy eredetileg a főváros tervezett volna eseményt a helyszínre, de úgy érzi, fontosabb a jelenlegi esemény az oktatás mellett, át is adta a színpadot a tüntetést szervező diákoknak.
"Nem csak polgármesterként, apaként is itt kell lennem" - mondta. "Harminchárom éve, amikor hazamentem, és anyukám megkérdezte, miért vagyok rekedt, azt mondtam, mert egész nap azt kiabáltam: "Ruszkik, haza!" Majd elmondta azt is, felesége is tanító, így mellette is szeretne kiállni. "Az iskola egyszerre a múlt, a jelen a jövő." A főpolgármester elmondta, azért tüntetnek ma, "mert nem Budapest az ország, nem a kormány az ország, hanem az oktatás. Éljen a Grund" - zárta a beszédét.
17:02
"A tömeg vége most hagyta el a Kálvin teret"
A színpadon Lengyel Tamás színész és Siadik Nóra, az ADOM Diákmozgalom tagja. A tüntetés "házigazdái" köszöntötték a tüntetőket.
"Most nekünk kell kiállunk az oktatásért" - mondták, a cél közös tették hozzá, ez pedig nem más, mint az élhető jövő kiharcolása, az oktatás megmentése.
16:54
Több ezren gyűltek össze a Műegyetem előtt és várják a beszédeket, miközben a színpadon Beethoven szól.
16:46
Hamarosan indul a megemlékezés
16:39
Több ezer embert várnak a szervezők
Az esemény Facebook-oldalán több, min 8 600-an jelezték, hogy ott lesznek, és 13 ezren kattintottak az "érdeklődöm" gombra - a szervezők nagy tömeggel számolnak.
16:32
Nem csak Budapesten tüntetnek
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) szerint eddig 147 eseményt szerveztek/terveznek ma, mindezt 60 városban és 40 tankerületi központnál.
16:27
A tüntetők egy része már a Szabadság híd budai oldalán van, sokan még csak most érnek a Fővám térre
"Szép vagyok, de hogy leszek okos?" - áll az egyik tüntető diák tábláján, egy másikon pedig:
16:21
Mit követelnek a tüntetők? Itt vannak az október 14-én megalakult Egységes Diákfront követelései öt pontban:
Megoldást a tanárhiányra!
Használható tananyagot!
Élhetőbb körülményeket az iskolákba!
Vissza a sztrájkjogot!
Figyelmet az oktatásra!
16:15
Elindultak a tüntetők a Műegyetem felé. Nagyon sokan vannak - jelenti helyszíni tudósítónk.
16:07
Milyen programok lesznek?
Az eseményen többek között felszólal majd Nagy Erzsébet a PDSZ-től, Szabó Zsuzsa a PSZ elnöke, több diák mellett a Magyar Anyák képviseletében László Györgyi, de ott lesz az eseményen a Tanítanék is Törley Katával és Pilz Olivérrel. A részletes program a következő:
16:15-16:45 Vonulás: Kálvin tér- Vámház körút- Fővám tér- Szabadság híd- Műegyetem rakpart
16:45-16:48 Budapest képviseletében: Karácsony Gergely
16:48-17:25 Megemlékezés: Schermann Fruzsina
17:25-17:40 Koncert
17:40-18:10 Oktatás szereplőinek felszólalása
19:00-19:20 Koncert
15:54
Négykor indul a gyülekezés
A szervezők 16 óra és 16:15 között várják a tüntetőket a Kálvin térre, ahonnan a tervek szerint fél óra alatt vonulnak majd át a Kálvin tér- Vámház körút- Fővám tér- Szabadság híd útvonalon a tüntetés helyszínére, a Műegyetem rakpartra.
15:48
A tüntetést az ADOM Diákmozgalom és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) szervezte, de több szakmai szervezet is részt vesz majd a demonstrációban. A részleteket az esemény Facebook-oldalán olvashatjátok el.
15:38
Mi történt eddig?
A tanév kezdete óta országszerte több tucat helyszínen tartottak demonstrációt, szolidaritási megmozdulást tanárok, diákok és szülők. A tanári szakszervezetek pedig már két országos sztrájkon is túl vannak, október 27-én pedig újabb nagy, országos akciót szerveznek.
Legutóbb, október 14-én, pénteken tüntettek a diákok a tanárokért és az oktatás jelenlegi helyzete ellen. Akkor több ezren vonult a Hősök teréről a Belügyminisztérium épülete elé. Az eseményről szóló tudósításunkat itt olvashatjátok vissza.