Mesterképzések a jelentkezői létszámbővülésben
A jelentkezési statisztikákból kiderül, az idei 22 százalékos összjelentkezői létszámnövekedés részben a meghirdetett mesterképzéseknek köszönhető. Éppen ezért jellemzően a mesterképzéseket is hirdető intézmények tudták az összjelentkezői létszámbővüléssel azonos vagy magasabb mértékben növelni jelentkezői számukat, az intézmények többségénél az összjelentkezői bővülés több mint 50 százaléka a meghirdetett mesterképzéseknek köszönhető. Idén csaknem 27 ezerrel többen jelentkeztek a felsőoktatásba, ez nagyjából 22 százalékkal több, mint a tavalyi évben.
Pénzt veszíthetnek az intézmények az átjárhatósággal
A Népszabadság értesülése szerint több száz hallgatót veszítettek az intézmények a finanszírozási formák közti átjárhatóság miatt. A felsőoktatási törvényben 2007 óta szerepel, hogy azok az államilag támogatott hallgatók, akik nem teljesítik az előírt kreditmennyiség legalább felét két féléven át, költségtérítésesként kell folytassák tanulmányaikat. A napilap szerint azonban ennek anyagi feltételét több száz hallgató nem tudta vállalni idén.
Egyre növekvő nyomás alatt a gyerekek
Egy brit felmérés szerint a tanárok több mint 70%-a gondolja úgy, hogy a diákok sokkal több stressznek vannak kitéve, mint tíz évvel ezelőtt.
Hol tart a Bolognai folyamat?
2009. április 2-5. között csaknem hatvan ország felsőoktatási vezetői találkoztak Belgrádban, hogy megvitassák a felsőoktatás aktuális trendjeit: az innovációs aktivitás, a technológiatranszfer és az egyetemek kapcsolatát, valamint a Bolognai folyamat jelenlegi helyzetét.
Hét lépésben az iskolai erőszak ellen
Az Együttműködő iskola - együttműködő társadalom (EMI) mozgalom a maga módján: a biztonságot adó, együttműködő tanulási környezetek hiányának kimondásával, az együttműködés pozitív kultúrája iránti igény ébrentartásával ad választ az iskolai erőszak kérdésére. Az EMI-mozgalom hét, szakmailag is jól értelmezhető lépésben fogalmazta meg azokat a támpontokat, melyek a pedagógiai kommunikáció megújításához szolgálnak eszközként az erőszakos cselekmények elkerülése érdekében.
Mit egyél matekvizsga előtt?
Egy új tanulmány szerint a csokoládéevéssel is javítható az agy matematikai feladatmegoldó képessége.
Melyik szakmai nyelvvizsgát válasszam?
Számos területen, így a gazdaságban, az idegenforgalomban és a vendéglátó-iparban ma már szinte lehetetlen elhelyezkedni komoly nyelvtudás nélkül. A gazdasági irányú egyetemeken és főiskolákon, minimum egy, máshol két szakmai nyelvvizsga megszerzése a diploma kimeneti feltétele. Ezt a legtöbb iskolában nem lehet mással kiváltani, néhány egyetemen azonban az általános felsőfokú nyelvvizsgát is elfogadják. Mit tegyen hát a diák? Ebben segít eligazodni a Business Focus Gazdasági Nyelvstúdió intézményvezetője, Csókayné Fényi Andrea:
A Google mérnöke a Simonyi Konferencián
Április 21-én, a Simonyi Konferencián bárki megismerheti hogyan képes a Google hatalmas mennyiségű adatot is gyorsan feldolgozni. A keresőcég Zürichben dolgozó mérnöke, Németh András fogja bemutatni a különleges adatfeldolgozó technológiákat.
A nappali tagozatos hallgatók három százaléka vezet saját blogot
A mai egyetemisták, főiskolások elsősorban az online csatornákat használják az információk gyűjtésére, az önkifejezésre és kapcsolattartásra, a hallgatók több mint fele rendszeresen olvas blogokat, kilenc százalékuk kommentálja is azokat, három százalékuk pedig saját blogot vezet. A fiatalok egyharmada pedig a baráti beszélgetéseket, sörözéseket is internetes üzenetek segítségével szervezi meg - derül ki a djuice Digitális Kultúra Kutatásából.
Lesz-e kötelező természettudományi érettségi?
Míg 4200 természettudományi képzési hely indítását támogatná az állam a szeptemberben kezdődő tanévben, csupán 3395 jelentkezés érkezett ezekre a szakokra - írja a Magyar Nemzet, mely arról értesült, Hiller István oktatási miniszter nem teszi kötelezővé a reál érettségit. Az elhatározásra már februárban állásfoglalásban kérték a gazdasági élet szereplői a kormányt a kutatói szakemberhiány orvoslása érdekében.
Bánki Donát Emlékhónap ösztönöz a műszaki pályára
Bánki Donát születésének 150. évfordulójára emlékezve a Magyar Tudományos Akadémia, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME), a Budapesti Műszaki Főiskola (BMF), a Gépipari Tudományos Egyesület, a Magyar Mérnöki Kamara képviselői és Bakonybánk Önkormányzata Emlékbizottságot hoztak létre, mely Bánki Donát Emlékhónap néven rendez jubileumi eseménysorozatot. A programot és a kapcsolódó kiadványokat április 8-án, 11 órai kezdettel mutatja be az Emlékbizottság a BME Rektori Tanácstermében.
Semmit sem ér a foglalkoztatást elősegítő képzés
A felnőttek tanulásba való visszatérését szolgáló brit program ablakon kidobott pénz – állítják a szakértők.
Aki a világ végén is rendezni fog
Spáh Dávid neve senki előtt sem ismeretlen, hiszen évekig láthattuk a tévé képernyőjén, a Família Kft.-ben szerepelve. Félreértés ne essék, nem nyelte el a süllyesztő, csupán átállt a kamera túloldalára. Azóta számos magyar film munkálataiban vett részt, de kisfilmjeivel és reklámfilmjeivel már rendezőként is bemutatkozott. Az esélyegyenlőségi kampány keretében készült, autizmussal foglalkozó alkotását az Autizmus Napja alkalmából is bemutatták – többek között erről is beszélgettünk a fiatal, és tehetséges rendezővel.
Ezüstérmet szereztek a dunaújvárosi vízipólós lányok
Idegenben második lett a Dunaújvárosi Főiskola női vízilabda csapata a LEN kupában. Az ezüstérmet szerzett női vízilabda csapat a kupadöntő oroszországi visszavágóján három góllal kapott ki az orosz Sturm Csehov együttesétől április 4-én, szombaton, a Moszkva melletti Csehov olimpiai sportvárosban.
Aranyérmet szerzett a BMF hallgatója a heidenheimi világkupán
Rédli András, a Budapesti Műszaki Főiskola (BMF) Keleti Károly Gazdasági Karának hallgatója aranyérmes lett a világ legrangosabb férfi párbajtőr világkupáján március 28-án, Heidenheimben. A 198 induló közül az elődöntőt csapattársával, Boczkó Gáborral vívta meg, ahol 15:13-ra diadalmaskodott. A döntőt végül a német Fiedler Jörg ellen vívta, a győzelemmel pedig neve felkerül Heidenheimben arra az emléktáblára, amelyet 1953 óta a világkupa nyertesek nevei díszítenek.
Öt tipp leendő jogászoknak
Eltökélted, hogy egy napon majd a jogra mész, és azon gondolkozol, vajon mit kéne tenned, hogy minél nagyobb esélyed legyen bekerülni? Néhány tippet adunk, mire érdemes figyelned...
Felvételizés: idén is az ELTE a legnépszerűbb
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) volt a legnépszerűbb az idén is a felvételizők körében, a legtöbben, 16650-en ide jelentkeztek; ezúttal is több nő pályázik felsőoktatási intézményekbe, mint férfi.
A vörösbor segít gondolkodni
A vörösbor fogyasztása hatékony lehet a gondolkodásra – állítja a szeszesitallal kapcsolatos tanulmánysorozat legfrissebb kutatása.
Diákkedvezményekkel kezeli a válságot a Sziget
Összevont színpadokkal, drágább jegyekkel, ugyanakkor jelentős diákkedvezményekkel próbálnak a válság ellen küzdeni a Sziget fesztivál szervezői - írja pénteken a Világgazdaság.
24 órás Programozási Versenyt rendeztek Veszprémben
A veszprémi Pannon Egyetem Műszaki Informatikai Kara (MIK) harmadik alkalommal hirdette meg 24 órás Programozási Versenyét az intézmény hallgatói számára. Április 1-2-án Veszprémben a legjobb nyolc csapat bizonyította problémamegoldó képességét csapatmunkában, a téma pedig a gazdasági válsághoz kötődött: a diákoknak olyan informatikai rendszert kellett kidolgozniuk, amely segíti a szervezetek logisztikájának olcsóbbá tételét - közölte az egyetem az Edupress-szel.