Adj vért - felsőoktatási véradóverseny indul
Harmadik alkalommal hirdetik meg idén az "Fiatalok a véradásért" elnevezésű Országos Felsőoktatási Véradóversenyt, melyre október 15-ig adhatják le jelentkezésüket az egyetemek, főiskolák. A megmérettetés 2010. május 14-ig tart, ezt követően pedig június 11-én, a Véradók Világnapján hirdetik ki az eredményeket a verseny idei házigazdájánál, a Pécsi Tudományegyetemen. Az első helyezett, a legnagyobb véradói aktivitást mutató felsőoktatási intézmény 500 000 forintos jutalmat kap.
'Csinálhatnánk egy olyan iskolát, ahova a gyerekek szeretnek járni'
Nagyobb szabadság, kislétszámú osztályok. "Megértőbb", engedékenyebb tanárok és kreativitásukban támogatott diákok. Van, aki rajong az "alternatív iskolákért", és van, akit még azok is irritálnak, akik oda járnak. Cikksorozatunk második része a Waldorf és a Rogers iskolákkal foglalkozik.
Bátortalanok a fizetési igény megjelölésében a pályakezdők
Míg a pályakezdők csupán 63 százaléka jelöli meg fizetési igényének alsó és felső határát egy álláshirdetésre küldött regisztráció során - közülük is a felsőoktatási tanulmányokat folytatók mindössze 56 százaléka -, addig az összes álláskereső 72 százaléka cselekszik hasonlóan - derül ki a Workania legújabb kutatásából. A felmérés azt vizsgálja, milyen változások figyelhetők meg a 2008. ősz óta tartó globális válság hatására a magyar álláskeresők fizetési igényeinek megfogalmazásával kapcsolatban.
Népszabadság: feleslegessé válhat a zenetanárok harmada
A költségvetés-tervezet jelentős összegeket von el a zeneiskoláktól, ennek aránya iskolánként akár 40 százaléknál nagyobb is lehet - írja a keddi Népszabadság.
„Általában csodabogaraknak néznek minket”
A Pannonhalmi Bencés Főapátság szomszédságában ma egy több mint háromszáz diákot befogadó fiúgimnázium és kollégium működik. A hat és négyosztályos monostori iskolában csak bentlakásos diákok tanulnak, ötven világi és szerzetestanár felügyeletével. Hogyan élnek a bencés diákok a ma is működő, ezeréves hagyományokat ápoló apátság mellett?
Egyre jobbak az ázsiai egyetemek a Times felsőoktatási rangsorában
Továbbra is a Harvard a legjobb egyetem a Times Higher Education (THE) című brit felsőoktatási szakfolyóirat szerint. Az október 8-án publikált rangsorban az első 16 intézmény között az Egyesült Államok és Nagy-Britannia felsőoktatási intézményei szerepelnek ugyan, az USA dominanciája azonban már nem olyan erős, mint néhány évvel ezelőtt, Ázsia intézményei előrébb léptek a rangsorban - áll a THE oldalán.
Első alkalommal kapott nő közgazdasági Nobel-díjat
Elinor Ostrom amerikai kutató az első nő, aki közgazdasági Nobel-díjat kapott. Az Indiana állambeli Bloomington egyetem kutatója az ugyancsak amerikai Oliver E. Williamsonnal megosztva kapta az elismerést a Svéd Királyi Akadémia hétfői bejelentése szerint.
PDSZ: több helyen összeomolhat a közoktatás
Több helyen összeomolhat a közoktatás, ha a parlament a jelenlegi formájában fogadja el a jövő évi költségvetést - közölte Kerpen Gábor, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) elnöke hétfőn Budapesten sajtótájékoztatón.
Szülői engedélyhez kötnék a 6+6 évfolyamos oktatást
Az Országgyűlés Oktatási és Tudományos Bizottságának október 7-ei ülése jóváhagyta Tatai-Tóth András szocialista képviselő javaslatát, mely szerint a szülők dönthetnek arról, hogy 6+6 évfolyamos formában tanuljanak-e gyermekeik - írja a Népszava online. Az önkormányzatok ennek megfelelően szerveznék meg az oktatási tevékenységet.
Háromszoros áron árulják az új tankönyveket
Az átlagos tankönyvek árainak három-négyszereséért kínálják az új, úgynevezett kompetencia alapú tanítás tankönyveit. Ezt a módszert szeptembertől mintegy 1000 iskolában, később pedig az összes intézményben bevezetnék – írja az rtlhírek.hu.
Kitiltanák a franciák a mobiltelefonokat az iskolákból
Megtiltaná a francia szenátus a mobiltelefonok használatát az általános és középiskolákban. A jogszabályt a nemzetgyűlésnek még jóvá kell hagynia.
Magyarországon beszélnek a legkevesebben idegen nyelvet az EU-ban
A legkevesebben Magyarországon beszélnek idegen nyelvet. Miközben az uniós állampolgárok csaknem kétharmada kommunikál más nép nyelvén, a magyarok háromnegyede csak anyanyelvén tud megszólalni - áll az Eurostat legújabb felmérésében, melyet a Népszabadság közölt. Az Európai Unió statisztikai hivatala által készített kutatásban a 27 tagállam 25 és 64 év közötti állampolgárainak nyelvtudását vizsgálták. A felmérés legjobbja Szlovénia lett, őt követi Szlovákia, majd Finnország.
Kikapcsolták a villanyt egy iskolában
Több havi hátralék miatt a szolgáltató két napra kikapcsolta a villanyt Esztergomban a Balassa iskola cukrász tanműhelyében - közölte az E.ON sajtóreferense.
Megütötte lánya tanárát egy hódmezővásárhelyi nő
Megütötte gyermeke tanárát szerda délelőtt az iskolában egy hódmezővásárhelyi nő, aki ellen a történtek miatt közfeladatot ellátó személy elleni erőszak megalapozott gyanúja miatt indított büntetőeljárást a rendőrség - közölte a Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság.
Középpontban a gyerek – Alternatív nevelésű intézmények Magyarországon
A legtöbben tudunk létezésükről, az elterjedtebb iskolaneveket fel is tudjuk sorolni. És bár sokat finomodott az elmúlt évtizedben, az általános vélekedés róluk mégis valami ilyesmi: az alternatív intézmények egyénieskednek, diákjaik szabadosak és neveletlenek, legtöbbjük pedig csak egy szűk elit számára elérhető. De vajon mi a tényleges igazság? Cikksorozatunk ennek próbál utána járni.
Nyáron indítja el első képzését az Aquincumi Technológiai Intézet
Jövő nyáron készül elindítani első kurzusát a Bojár Gábor által alapított Aquincumi Technológiai Intézet (AIT), mely kéthónapos képzés kidolgozására hét nagy amerikai egyetem, köztük a Princeton és a Williams College képviselői érkeznek Magyarországra - írja a Népszabadság online. Az információtechnológiai és bioinformatikai magánegyetemen egyébként 2011-ben indul meg fél és egy éves turnusokban az oktatás.
Egy hellyel visszacsúszott a Corvinus a Financial Times listáján
Lejjebb csúszott a Financial Times október 5-én közzétett európai intézményi listáján a Budapesti Corvinus Egyetem (BCE), mely még mindig egyedüliként képviseli Magyarországot az üzleti képzések rangsorában - írja az Origo. 2007-ben ugyan még a 36. helyen szerepelt a BCE, tavaly a 43. lett, idén pedig be kell érnie a 44. hellyel, a legjobb gazdasági felsőfokú képzést nyújtó intézmények között.Európa legjobb üzleti képzése a 16 európai ország együttes képzéseként megvalósuló CEMS-program lett.
Pálinkás: a mesterképzések 30 százalékát meg kellene szüntetni
Az alacsony teljesítménnyel is diplomát szerzők ellen szólalt fel Pálinkás József az Aktív Szemeszter felsőoktatási magazin október-novemberi számába megjelent interjújában. A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnöke a lapban elmondta: nem várhatunk a munkaerőpiac 5-10 éven belül esedékes visszajelzéseire, a felsőoktatás finanszírozását már most a hallgatói és az intézményekben folyó tudományos teljesítményhez kellene igazítani. Pálinkás kiválósági helyeket nevezne meg, illetve a mesterképzések 30 százalékát megszüntetné.
Hátrányos helyzetű diákokat támogat az MKB Bank
Az MKB Bank október 5-én, Budapesten adta át a 12 éve működő ösztöndíjprogramjában idén részesülő tanulóknak járó okleveleket. A programban 100 diák vesz részt, akik havi 16 ezer forintos támogatásban részesülnek az általános iskola harmadik osztályától akár a felsőfokú tanulmányok befejezéséig. Az idén végzettekkel tíz fölé nőtt a programban részt vett diplomások száma, közülük többen a kezdetektől, 2007 óta részesülnek a támogatásban.
Zombitámadásra is felkészültek a floridai egyetemen
Hurrikán, járvány mellett eleven halottak támadására is felkészült egy egyetem az Egyesült Államokban - legalábbis ez a hír röppent fel.