Az évtized informatikai fejlesztése lehet a hazai virtuális akadémia
Egy virtuális tudományos akadémia jöhet létre a hároméves HBONE+ informatikai programmal, ami az évtized egyik legnagyobb volumenű informatikai fejlesztése lehet Baja Ferenc infokommunikációért felelős kormánybiztos szerint.
Kihaló szakmák és ami még megmenthető lenne belőlük
Közel félszáz – hosszú évek óta nem oktatott – szakmából több mint kéttucatnyit érdemes volna, és meg is lehetne menteni – állítja egy friss oktatásszociológiai tanulmány.
Ösztöndíjjal külföldre: Az Erasmus nyomában
Évente több ezer magyar diák utazik Európa különböző országaiba azért, hogy ott egyetemre járhasson és nyelvet tanulhasson. A program egyre ismertebb és népszerűbb a hazai felsőoktatásban és ma már azzal is tisztában vannak a résztvevők, hogy a kint eltöltött néhány hónap milyen hosszútávú előnyökkel járhat. Azt azonban továbbra is kevesen tudják, hogy milyen feladatokkal és kötelezettségekkel jár az ösztöndíj, és milyen feladatai vannak a jelentkezőnek az utazás előtt és után.
Hétmilliárdos beruházás Pécsen: épül a Science Building
Még le sem rakták a Pécsi Tudományegyetem (PTE) 7 milliárd forintos beruházás keretben épülő természettudományi- és műszaki kutatóközpontja, a Science Building alapkövét, de az intézmény kutatói már szerdán megkezdik a közös munkát egy projektindító tudományos szimpózium keretében.
Népszabadság: milliárdokat vonnak ki az oktatásból
A válság hatásait enyhítené a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség javaslata, amely az Új Magyarország Fejlesztési Tervre szánt keretből 51 milliárd forintot átcsoportosítana a gazdaság élénkítésére; az elvonás főként az esélyegyenlőségi programokat, az oktatást és az egészségügyet érintené - írta a Népszabadság keddi számában egy, a lap birtokába került, a kormánydöntést megalapozó előterjesztésre hivatkozva.
A legnépszerűbb alapszakok és mesterképzések 2009-ben
Az alapszakok népszerűségi tendenciái nem mutatnak éles különbséget a korábbi évekhez képest, a mesterképzéseket megjelölő jelentkezői preferenciák pedig azt sugallják, a legkedveltebb alapszakokat választók közül sokan kívánják meglévő tudásukat a képzési rendszer második szintjén is bővíteni.
A pécsi egyetem újabb afrikai kapcsolatot épít
Afrika fehér folt a Pécsi Tudományegyetem külkapcsolatainak területén, de most az egyiptomi Alexandriai Egyetem mellett új lehetőségek nyílnak meg oktatóink és hallgatóink előtt - jelentette ki június 25-én a Pécsi Tudományegyetem (PTE) és a kenyai MOI Teaching and Referral Hospital, MOI University közti szerződés aláírásakor Gábriel Róbert, a PTE rektora.
Mire volt jó a reklám? - Jelentkezési statisztikák a felsőoktatásban
Öt megkérdezett felsőoktatási intézményből öt alkalmazott valamilyen formában pr- vagy marketingeszközöket az idei felsőoktatási felvételi jelentkezési határidő előtt. Az eredmény vegyes, de az érintettek arról számolnak be, a jó eszközöket választó kampány eredménye a jelentkezői létszámnövekedés.
Védett személyekké válnak a tanárok Szlovákiában
Súlyosabb büntetésekkel kell számolniuk novembertől az agresszív tanulóknak és diákoknak Szlovákiában. A pozsonyi parlament ugyanis szerdán elfogadta a pedagógiai személyzetről szóló új törvényt, melynek alapján a tanítók és a tanárok az ősztől védett személyeknek számítanak.
A főiskolások fele nem kapott diplomát Nyíregyházán
Nyelvvizsga hiánya miatt a végzett főiskolások csaknem fele nem kapta meg a diplomáját Nyíregyházán - írta a Kelet-Magyarország szerdán.
Felvételi pontszámítás 2009: így számold ki a pontjaidat
Tavaly lépett életbe az új felvételi pontszámítási rendszer, melynek lényege, hogy a „mindent eldöntő” pontokat kétféleképpen lehet kiszámolni és végül azt veszik figyelembe, amelyik a neked kedvezőbb. Lássuk, hogyan is állnak ezek össze.
Csökkentik a diákhitel kamatát júliustól
Az év második felében fél százalékkal, 10,5 százalékra csökken a diákhitel kamata. Őri András, a Diákhitel Központ kommunikációs igazgatója szerint ez többek között a „kíváló törlesztési fegyelemnek” is köszönhető. A diákok között még mindig a legmagasabb igényelhető összeg és a szemeszterenkénti egy összegben történő kifizetés a legnépszerűbb.
Nagy az érdeklődés a gazdasági mesterképzések iránt
A fiatalok körében gazdasági szakok vezetik a felsőoktatási népszerűségi listát az idei jelentkezéseknél is. Megkérdeztük Dr. Laáb Ágnes egyetemi docenst, BME Pénzügye Tanszék Számvitel Szakcsoport vezetőjét, hogy vajon a mesterszakoknál is tapasztalható a gazdasági szakok népszerűsége?
Az NYME veszi át a zalaegerszegi mechatronikai mérnök képzést
Együttműködési megállapodást kötött május 28-án a Nyugat-magyarországi Egyetem (NYME) és annak Faipari Mérnöki Kara Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Önkormányzatával és a Zalaegerszeg Felsőfokú Oktatásért Közalapítvánnyal a mechatronikai mérnök képzés átvételéről és folytatásáról. Zalaegerszegen 2002 szeptemberében indult el a műszaki felsőoktatás a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) Gépészmérnöki Karának szárnyai alatt.
Piacképes szakmák a felsőfokú szakképzéseken
Egy kutatás alkalmával két és félezer idén érettségiző diák továbbtanulási motivációit, elhelyezkedési terveit mérték fel a szakértők.
Megduplázódott a mesterképzésre jelentkezők száma
Kétszer annyian jelentkeztek az idén első helyen mesterképzésre, mint tavaly: míg ezek a hallgatók 2008-ban csak az összes felvételiző hat százalékát tették ki, ebben az évben arányuk 13 százalék körülire emelkedett - olvasható az Országos Felsőoktatási Információs Központ legfrissebb összegzésében.
Német érettségi: itt a teljes feladatsor
A mai napon a német nyelvi írásbeli érettségiket kelllett a diákoknak megoldaniuk. Nem zavarta meg a LIGA országos sztrájkja a német nyelvi írásbeli érettségiket, a vizsgák 1068 helyszínen csaknem 29 ezer diákkal rendben megkezdődtek pénteken az előre tervezett időpontban. Középszinten 1.019 helyszínen 26.925-en, emelt szinten 49 helyszínen 2.034-en érettségiztek német nyelvből. Íme a feladatsor és a megoldások.
Angol érettségi: ez volt az idei feladatsor
Középszinten az írásbeli vizsga időtartama 180 perc, ebből az első rész, az "Olvasott szöveg értése" 60 perces volt. A második rész, a "Nyelvhelyesség" feladatsor megoldására 30 perc állt rendelkezésre, az ezt követő szünet után a 30 perces "Hallott szöveg értése" következett, végül pedig a diákoknak az "Íráskészség" 60 perces feladatsorát kellett megoldaniuk.
Íme az idei magyar érettségi feladatok - Spiró, Lázár Ervin, Petőfi, Vörösmarty
Ma reggel 8-kor megkezdődött a 2009-es érettségi. Spiró György, Lázár Ervin és egy Petőfi-Vörösmarty összehasonlítás: e három feladat közül kellett választaniuk a középszinten érettségizőknek.
Ezek voltak a tavalyi érettségi feladatsorok
Még mindig nem késő átnézni néhány bizonytalan tételt, megoldani még egy-két gyakorló példát a hétvégén. Összeszedtük a tavalyi tételsorokat segítségül a 2009-es érettségikre való felkészüléshez.