QS-rangsor: Európa legjobb egyeteme a legolcsóbb is a top10-es listán
Megnéztük, hogy a QS-rangsor első 10 egyetemén mekkora tandíjat kell fizetni azoknak, akik nem kapnak ösztöndíjat.
ETH Zurich, Svájc
1460 CHF/év – kb. 588 000 Ft/év
Az ár az egyetem minden képzésére vonatkozik. Azonban vannak egyéb kötelező díjak, amiket nem tartalmaz. Ilyen az ASVZ, ami az akadémiai sportegyesületet takarja, ide évente kb. 28 000 forintot kell befizetni. Az ösztöndíj alapba évi kb. 6000 forintot, és a VSETH-ba, vagyis a hallgatói egyesületnek kb. 26 000 forintot. Ezen felül még számolni kell külön a megélhetéssel, a tankönyvekkel, jegyzetekkel, vegyszerekkel és az egyéb eszközökkel, amikre a tanulmányok során szükség lehet.
Az egyetem honlapján feltüntik azt az összeget is, hogy hozzávetőlegesen egy éve mennyibe fog kerülni. Nagyjából 10 230 000 forintot kell kigazdálkodni egy hallgatónak, ám ebben benne van minden felmerülő plusz költség, a kollégium, az étkezés, a tömegközlekedés díja és az egészségbiztosítás is.
Az ETH Zurich, amit 1855-ben alapítottak, a világ egyik vezető tudományos és technológiai egyeteme, amely híres a korszerű kutatásairól és innovációiról. Hivatalos neve angolul Swiss Federal Institute of Technology Zurich, és 16 tanszéke van, amelyek akadémiai oktatást és tudományos kutatást folytatnak mérnöki, építészeti, kémiai és fizikai területen.
A következő egyetemeknél szakspecifikusak a tandíjak. A legtöbbnél az orvosi- és a biokémiai tanulmányok a legdrágábbak, ami főleg a műszerek és a különböző vegyi anyagok biztosítása miatt magasabb.
Imperial College London, Anglia
37900-53700 GBP/év – kb. 17 600 000-25 000 000 Ft/év
A tandíj szigorúan a tanulmányi költségeket tartalmazza. Ezen felül kalkulálni kell még a lakhatással, a közlekedéshez szükséges bérletekkel, az étkezéssel és a tanulmányokhoz szükséges könyvekkel, eszközökkel. Az egyik legolcsóbb szak a Medical Biosciences (orvosi biotudományok), a legdrágább pedig az orvostudományi szak.
Az Imperial College London egyedülálló intézmény az Egyesült Királyságban, amely kizárólag a tudományra, mérnöki tanulmányokra, orvostudományra és üzleti tanulmányokra összpontosít. Az egyetem South Kensington városrészében található, egy olyan területen, amelyet 'Albertopolis'-nak hívnak, Albert herceg és Sir Henry Cole 19. századi víziójának megfelelően, ahol a tudomány és a művészetek találkoznak. Ennek eredményeként az egyetem szomszédságában számos világvezető kulturális szervezet található, többek között a Tudományos Múzeum, a Természettudományi Múzeum, a Victoria és Albert Múzeum; a Királyi Művészeti és Zenei Főiskola.
University of Oxford, Anglia
38550-48620 GBP/év – kb. 18 000 000-23 000 000 Ft/év
Ezen az egyetemen szinte minden humán szak (például a történelem vagy a művészet), az olcsóbbak közé tartozik. Minden más képzés már a 23 millió forint/ év kategóriát súrolja. Az orvostudományi szakon a tandíj pedig a klinikai évtől 23-ról 27 millió forintra emelkedik.
Az Oxfordi Egyetem az angol nyelvű világ legrégebbi egyeteme, és valójában olyan régi, hogy alapítási dátuma ismeretlen – valószínű, hogy már a 11. században folyt itt oktatás. Oxford középkori városközpontjában és annak környékén helyezkedik el, amelyet a 19. századi költő, Matthew Arnold „az álmodó tornyok városának” nevezett. Az egyetem 44 kollégiumból és hallból áll, valamint az Egyesült Királyság legnagyobb könyvtárával rendelkezik.
University of Cambridge, Anglia
25734 – 67194 GBP/ év – kb. 12 000 000-31 400 000 Ft/év
A tandíj itt sem tartalmazza a kollégiumi lakhatás árát és az étkezésekét sem. Ahogy a legtöbb angliai egyetemnél a tankönyvek beszerzéséről is a diákoknak kell gondoskodni. Az olcsóbb szakok közé tartoznak az északi- és kelta tudományok, a politikatudomány és a teológia is. A legdrágább természetesen itt is az orvostudományi szak, illetve az állatorvostudományi.
A Cambridge-i Egyetem az Egyesült Királyság egyik legnagyobb egyeteme. Kiváló tudományos teljesítményéről világszerte ismert, ami tükrözi a diákok szellemi eredményeit, valamint a professzorok világszínvonalú, eredeti kutatásait.
Az oktatás nemcsak előadásokból, szemináriumokból és gyakorlati órákból áll, hanem a kollégiumok által szervezett, személyre szabottabb képzéséből is. Számos lehetőség nyílik a hallgatók számára, hogy formális és informális keretek között is kapcsolatba léphessenek olyan tudósokkal, akik az általuk kutatott, tanult szakterület bármilyen tudományos szintjén állnak.
UCL, Anglia
28100-50300 GBP/év – kb. 13 000 000-23 500 000 Ft/év
Ugyancsak érvényes a UCL-re is, hogy a humán-és a művészeti szakok tartoznak a 13 milliós csoportba. A legdrágább képzés itt is az orvosi. A feltüntetett árban nincsenek benne a lakhatási díjak és az egyéb költségek, csak tisztán a tanulmányi díjat tartalmazza. Az viszont jó hír lehet, hogy a tandíj összege végig fix marad. Ez alól csak az orvosi szak a kivétel, amelynél 5 évente változik az ár.
A UCL Egyetemet 1826-ban alapították és azóta London vezető multidiszciplináris intézménye lett.
The University of Edinburgh, Skócia
26500-37500 GBP/év – kb. 12 400 000 – 17 500 000 Ft/év
Az olcsóbb szakok közé tartozik a zeneismeret, a nyelvek, a történelem és a jog. A drágább képzések az emberi testtel és lélekkel, illetve az orvostudomány és egyéb tudományok kutatásával foglalkoznak.
Hasonlóan az Egyesült Királyságbeli egyetemekhez a The University of Edinburgh is több évszázados múltra tekint vissza. Körülbelül 400 különböző alapképzést nyújtanak 60-féle tantárgyból. Lehetőség nyílik dupla szakos diploma letételére is, ami utat enged az innovációnak és az interdiszciplináris tantárgyi kombinációknak.
Az Edinburg-i Egyetem kezdettől fogva az úttörő elmék gyűjtőhelye. Idejárt Sir Arthur Conan Doyle, akinek Sherlock Holmes karakterét köszönhetjük. James Young Simpson akinek az orvosi anesztéziát köszönhetjük, továbbá Peter Higgs, akinek a nevéhez a Higgs-bozon részecske fűződik.
The University of Manchester, Anglia
25500-38000 GBP/év – kb. 12 000 000-17 600 000 Ft/év
A nyelvekkel, illetve művészetekkel foglalkozó szakok mind a kb. 12 milliós fix éves tandíjat kérik el. A legdrágább szak ugyancsak az orvosi, ahol a 3. évtől kezdve megemelkedik a tandíj a kb 17 és fél millió forintról közel 27 millió forintra.
A Manchesteri Egyetem több mint 1000 képzési programot kínál a humán-, üzleti- és mérnöki tudományok területén. Az egyetem vezető szerepet tölt be az élvonalbeli kutatások területén tudomány és mérnöki tudományok szempontjából. Különösen az életveszélyes betegségek új kezeléseinek kifejlesztésében.
King’s College London, Anglia
24786-48600 GBP/év – kb. 11 500 000 – 22 500 000 Ft/év
Ahogy az előző egyetemeknél is, a King’s College-nál is elmondható, hogy az olcsóbb szakok közé főleg a humán képzéseket sorolják. Hogy pár példával éljünk a filozófia, a nyelvészettel foglalkozó szakok, de idesorolnak néhány jogi vagy számviteli szakot is.
A legdrágább képzés itt szintén az orvosi. Ráadásul az orvostanhallgatók kötelesek elöljáróban közel 2 millió forintot fizetni, amit azonban, ha ténylegesen elkezdik a tanulmányaikat, akkor beleszámolják a tandíjukba, és ennyivel kevesebbet kell fizessenek az első évben.
A King's College London különösen elismert a humán tudományok, jog, a természettudományok (beleértve az egészségügyi területek széles skáláját, mint például pszichiátria, orvostudomány, ápolás és fogászat) és a társadalomtudományok terén. Az egyetem jelentős szerepet játszott számos olyan előrelépésben, amelyek formálták a modern életet, mint például a DNS szerkezetének felfedezése, valamint a rádió, televízió, mobiltelefonok és radar kifejlesztéséhez vezető kutatások.
Université PSL, Franciaország
Az összes bruttó jövedelemhez igazítják
Mivel az összes bruttó jövedelemhez igazítják a tandíjakat, így nem lehet meghatározni, hogy mely szakok a legolcsóbbak. Ezen felül olyan egyéb felmerülő költségekkel is kell számolni, mint a „hallgatói és egyetemi élet hozzájárulását” finanszírozó díj, ami kb. 50 ezer forint évente.
A Párizs szívében található PSL (Paris Sciences et Lettres) egyetem inspirálja a párbeszédet a tudomány, az innováció és a kreativitás minden területe között. Összesen 9 különböző alapszakos programmal rendelkezik, ami művészetet, marketing és menedzsmentet, a műszaki tanulmányokat, a matematikát és a társadalomtudományokat targetálja.
École polytechnique fédérale de Lausanne, Svájc
1540 CHF/év – kb. 620 000 Ft/év
Ahogy az első helyre került testvéregyeteménél, az EPFL-nek is minden szakára egységes tandíj vonatkozik. Az árba beleszámították már az egyetemi sportegyesületi díjat, az ösztöndíjalapba szánt összeget és a hallgatói szakszervezeti díjat. Ezt az utóbbit, ha a diákok nem akarnak a szakszervezetbe tartozni, akkor vissza lehet igényelni. Minden mást, a lakhatást, az étkezést, a tömegközlekedést és a tanuláshoz szükséges eszközök díját a diákoknak maguknak kell kigazdálkodniuk.
Az École polytechnique fédérale de Lausanne (EPFL) egy kutatóintézet és egyetem Lausanne-ban, Svájcban, amely a természettudományokra és a mérnöki tudományokra szakosodott. Testvérintézménye az ETH Zurich. Kutatási és oktatási tevékenységei részeként az EPFL az egyik azon kevés egyetem közé tartozik, amely nukleáris reaktort, fúziós reaktort, Gene/Q szuperszámítógépet működtet. Az EPFL kampusza a Genfi-tó partján fekszik.