szerző:
Gál Luca
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az egyetem munkavállalóinak nagy része a nemzetgazdasági átlag alatt keres.

A Magyar Képzőművészeti Egyetem 55 dolgozója csatlakozott a felsőoktatási bérrendezések követeléséhez – derült ki az intézmény nyílt leveléből, amit elsőként a Mérce tett közzé.

„Az elmúlt évek emelését a tavalyi év maginflációja (18,2%) teljesen felemésztette, így jelenleg az egyetem összes munkavállalójának 80%-a nemzetgazdasági átlag alatt keres az egyetemen”

- olvasható az egyetem közleményében, aminek okán az MKE munkatársai elengedhetetlen alapfeltételnek tartják az oktatók bérezésének rendezését, a jelenlegi átlagbérekhez és megélhetési költségekhez történő igazítást.

Ahogyan arról már mi is beszámoltunk, több állami egyetem dolgozói is béremelést követelnek a méltánytalan fizetések miatt. Először az ELTE fogalmazta meg az ezzel kapcsolatos követeléseit, amihez nem sokkal később a BME, majd a Zeneakadémia és a Magyar Kutatási Hálózat kutatóhelyeinek dolgozói is csatlakoztak.

Most pedig az MKE munkatársai is felszólaltak, akik szerint:

„a dolgozók és doktoranduszok közül sokan a tisztességes megélhetés érdekében másod-, illetve harmadállást kényszerülnek vállalni, ami hamar kiégéshez és az egyetemi, alkotói pálya elhagyásához vezet”

Az egyetem dolgozói nyílt levelükben saját követeléseiket is megfogalmazták:

  • a munkáltatói döntésen alapuló illetmény (2021-22-től bevezetett „15+15%”) beépítése az alapbérbe,
  • az így létrejövő garantált alapbérek legalább 50%-os azonnali emelése minden munkakörben és beosztásban; az oktatói-kutatói és a közalkalmazotti bértáblák felülvizsgálata
  • a nemzetgazdasági átlagnak megfelelő garantált tanársegédi minimumbér bevezetése és bértáblában való rögzítése; a további oktató kollégák, illetve a kutatást-oktatást támogató kollégák bérezésének ehhez igazítása,
  • ezek inflációkövető, garantált éves emelése.