Közös felhívást tett közzé a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) rektora és kancellárja. Többek között azt kérik az oktatóktól, hogy az órák végén kapcsolják le a világítást, a töltőket húzzák ki a konnektorból, a szobákat pedig ne hűtsék 25-26 fok alá.
A BME oldalán közzétett levélben az áll, nemrég indították el a „Zöld Egyetem” nevű kezdeményezést, amelynek egyik célja a környezetük megóvása, a másik pedig az energiatakarékosság.
„Az utóbbi célkitűzést különösen indokolttá teszik a váratlanul megnövekedett rezsiköltségek, amelyek mérséklésében már rövidtávon is jelentős eredményeket érhetünk el, ha tudatosan formáljuk szokásainkat és együttesen cselekszünk. Az alábbi intézkedések végrehajtásával kevesebb rezsi terheli az egyetemi költségvetést, ami a Műegyetem szakmai munkájának a finanszírozását is segíti” – írják.
Többek között azt kérik az egyetem munkatársaitól, hogy a tantermekben a tanórák végén kapcsolják le a világítást, a töltőket húzzák ki a konnektorból, ha már nem használják, a munka végén kapcsolják ki, majd áramtalanítsák a számítógépeket, ezeken állítsák be az energiatakarékos módot.
Kiemelik azt is: ne hűtsék 25-26 fok alá a szobákat, legfeljebb 6-8 fok különbség legyen a külső és a belső hőmérséklet között. „Fűtési időszakban a hőmérsékletet a radiátor szabályozásával állítsuk be: a termosztátfej 3-as értékre (vagy kicsivel felette) állítása már megfelelő komfortérzetet biztosít. Télen a résnyire nyitva hagyott ablakokkal az utcát fűtjük, helyette elég naponta kétszer pár percig szellőztetni, amivel a levegő gyorsan és megfelelően cserélhető. Télen naplemente után célszerű a függönyöket behúzni, hogy hatékonyabb hőszigetelést biztosítsunk a lehűlő ablaküvegekkel szemben” – írják.
Azt is kérik az oktatóktól-kutatóktól, hogy gondolják végig: az általuk használt műszerek, kísérleti berendezések energia- és vízfogyasztását hogyan lehet csökkenteni, használatukat optimalizálni.
Emellett számos – a környezetet védő – lépést is tennének. Újra felhívják az egyetem munkatársainak figyelmét, hogy csak azt nyomtassák ki, amit feltétlenül szükséges, gyűjtsék szelektíven a műanyagot, a papírt, az üveget és az elemeket, a hallgatói feladatokat elektronikus formában kérjék be, a jelenlétet nem igénylő konzultációkat tartsák Teamsen, és törekedjenek a tömegközlekedés használatára, a kerékpáros vagy rolleres, gyalogos közlekedésre.