Jönnek a beiratkozások, gólyatáborok és hamarosan minden leendő elsőéves megismerkedik a Neptunnal. Bár mémeket, rémtörténeteket és legendákat már biztos hallottatok róla, nagyon fontos része lesz az egyetemi életeteknek, ezért összeszedtük az alapokat. Ezeket minden gólyának tudnia kell, mielőtt belép a felsőoktatási tanulmányi rendszerről.
A Neptun egy egységes tanulmányi rendszer, amit a magyar egyetemek használnak nagyjából mindenre. Gyakorlatilag itt történnek az adminisztrációs ügyek, ezen keresztül kaptok üzeneteket, itt tudjátok felvenni a tantárgyaitokat és a vizsgákat, sőt a kollégiumi jelentkezés, ösztöndíjpályázás és a diákhitel-, meg a diákigazolvány-igénylés is itt zajlik majd.
Első lépés: a bemutatkozás
A sikeres felvételi után a legtöbb egyetemen e-mailben kapjátok meg a Neptun linkjét és a hozzá tartozó azonosítótokat, belépési kódotokat. A Neptun-kódotok az egész egyetemi pályafutásotokon végigkísér majd (érdemes tehát megjegyezni).
Az első bejelentkezéshez kaptok majd egy jelszót, amit utána - nem meglepő módon - meg kell majd változtatnotok. Szerencsére ennek a hogyanjáról a legtöbb egyetemen küldenek részletes leírást is. Ezután érdemes leellenőrizni az adataitokat, amit a Saját adatok menüpont alatt találtok meg. A bankszámlátok adatait is rögzítenetek kell, erre van egy Pénzügyek fül, ahol ezeket a Beállítások alatt meg tudjátok adni - ez az ösztöndíjakhoz és a kifizetésekhez kell majd.
A tantárgyaitokat csak akkor tudjátok felvenni, ha aktiváljátok a státuszotokat. Ezt az Ügyintézés fülnél a Beiratkozás/ Bejelentkezésre kattintva tudjátok megtenni - ez azt jelenti, hogy ha nem akarjátok elkezdeni az egyetemet, azaz passziváltattok, ezt a lépést ugyanúgy meg kell tennetek, csak éppen a passzív státuszt kell kiválasztani. Ezt a lépést azonban nem kell elkapkodni, sok egyetemen tartanak központi tantárgyfelvételt a beiratkozás után, vagy a gólyatáborban - sőt, a pánikolás elkerüléséért érdemes inkább átgondolni a tárgyfelvételet, a legfontosabb lépéseket itt szedtük össze.
Pro tipp: Nagyon fontos és meglepő lehet, hogy nem csak kattintani kell. A Neptun egyik jellegzetessége, hogy a legtöbb műveletet először ki kell jelölni, és csak utána tudtok rákattintani a Mentés gombra. Spoiler: a vizsgajelentkezésnél/tantárgyfelvételnél a plusz egy lépés külön izgalom lesz.
Második lépés: mit is tud a Neptun?
Ha a fontos dolgokkal megvagytok, kezdődhet a felfedezés. A lap tetején találtok egy menüsort, aminek az első füle a Saját adatok, itt főleg a személyes adataitok vannak rögzítve, itt tudjátok majd módosítani azokat, ha valami változik az idő során. A Tanulmányok menüpontban nézhetitek meg például az órarendetek, a tanulmányi átlagaitokat és a jegyeiteket (ezt Leckekönyv néven keressétek).
Az üzenetek beállításainál érdemes bejelölni, hogy a neptunüzeneten kívül esetleg az email címetekre is érkezzen értesítés, ha rendszerüzenet érkezik, ugyanis sok oktató kizárólag a Neptunt használja kommunikációra. Akkor is, ha fontos és halaszthatatlan dologról van szó, ezért vagy óránként kell a Neptunt csekkolni vagy érdemes beállítani, hogy az érkező üzeneteiteket az email-fiókotokban is láthassátok. Mindezt az üzenetek fül alatt a beállításokkal érhetitek el és jelölhetitek be, miről kértek értesítéseket.
A Tárgyak fülre kattintva tudjátok felvenni a tárgyaitokat, megnézni miket vettetek fel eddig, hány kreditet érnek, ki tanítja stb. A Vizsgákra kattintva a vizsgáitokat tudjátok felvenni majd és itt látjátok majd miket vettetek fel. A Pénzügyek fülnél tudjátok követni a pénzmozgásokat (az ösztöndíjatok, diákhitel és az önköltség befizetését is ellenőrizhetitek), az Információ és az Ügyintézés alatt pedig az adminisztratív jellegű információk érhetők el - többek között a kollégiumi jelentkezés is, amiről itt írtunk bővebben.
Harmadik lépés: hogy lehet ez jó, de legalább szebb?
A Neptun személyre is szabható (választhattok hat előre legyártott téma közül). De ha szeretnétek a klasszikus kék helyett más színt vinni az ügyintézésekbe, akkor semmiképp ne hagyjátok ki a rózsaszín, zöld, sárga vagy a bordó témát. Ezt a jobb felső sarokban a témák ikonra kattintva tehetitek meg.
Bónusz: Sok egyetem a Neptun Meet Street fülét is használja főleg kommunikációra és dokumentumok megosztására - erre a fülre a Naptun logó alatt bal oldalon válthattok a Tanulmányi rendszerről elkattintva. Ezt is érdemes felfedezni.