Mini szótár (nem csak) szülőknek: miről beszélgetnek a gyerekek?

Sokszor felmerül, hogy a diákok megértéséhez néha szótár kellene. Ha ezt nem is, egy hasznos kvízt azonban összeállítottunk nektek. A zaklatott hangulatra, bajra utaló kifejezésekkel ugyanis, ha szülőként találkoztok, van esély arra, hogy időben a segítségükre legyetek és közbelépjetek, ha az indokolt.

  • Eduline

Miből lehet megtudni, ha egy gyerek bajba kerül? Sajnos nem mindig derül ki, ha éppen valaki piszkálja, kellemetlen helyzetbe hozza az iskolában vagy annak falain kívül, ugyanis ezt sokszor eltitkolják. Segíteni így végképp nehéz.

Anélkül, hogy minden pillanatukat aggódva (meg)figyelnétek, jó, ha időről időre megpróbáljátok memorizálni, és lépést tartani a számotokra új kifejezésekkel. Hiszen könnyen találkozhattok vészhelyzetről árulkodó jelekkel, de amíg nem ismeritek fel ezeket, nem is tudjátok a helyükön kezelni őket. Ehhez tehát érdemes közelebb kerülnötök a nyelvhasználatukhoz.

Vannak bizonyos kulcsszavak - főként angolból átvett kifejezések - amelyeket gyakran használnak a diákok (is), és egyáltalán nem csak a számítógépes játékokkal kapcsolatban. Online zaklatás, kamu profilok, sértő kifejezések – ezekhez kapcsolódóan mindegyiknek van legalább egy, nagy valószínűséggel idegen nyelvi megfelelője, rövidítése. Teszteljétek, a következőkkel találkoztatok-e már, és ha igen, akkor ténylegesen jól értették-e, hogy pontosan miről is lehet szó.

Mi lehet tehát az aktuális téma, ha a gyerekek a következő szavakat, kifejezéseket használják? Itt találjátok a tesztet:

Az eredményért görgessetek a lap tetejére.

Ha több teszet is kipróbálnátok, kattintsatok ide.

Filmek és sorozatok, amelyeket minden szülőnek látnia kell a gyerekek zaklatásáról

Egyre sűrűbben kerül elő a zaklatás témaköre, ugyanis ez napjaink egyik legnagyobb problémája, ami a gyerekeket érinti. A szülők és tanárok sokszor észre sem veszik az árulkodó jeleket, pedig, ha nem kezelik időben a problémát, annak sajnos rossz vége lehet.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

Hozzászólások

„Pontosan tudtam, milyen úgy várni a tanévkezdést, hogy nincs pénz füzetre vagy írószerekre” – Kőszegi Krisztián az iskolakezdési támogatásról

Az Országgyűlés alelnöke megköszönte a KDNP-s Juhász Hajnalkának, hogy bocsánatot kért a gyermekvédelemben történtekért, de elmondta: a hátrányos helyzetű gyerekeket cserben hagyta az előző kormány. "Nem árulok el nagy titkot: egy szegény, de szerető nagy családban nőttem fel nyolc testvérem mellett. Pontosan tudtam, milyen úgy várni a tanévkezdést, hogy nincs pénz füzetre vagy írószerekre" - kezdte hozzászólását.

Ilyen feltételek mellett kapnák vissza a pedagógusok a sztrájkjogukat a benyújtott törvényjavaslat alapján

Gyerekfelügyeletet, étkeztetést és az érettségizők felkészítését is biztosítani kellene sztrájk idején a köznevelési törvény módosítását célzó javaslat szerint. A tervezet ugyan a pedagógusok sztrájkjogát korlátozó akadályok megszüntetését ígéri, de részletesen meghatározza azt is, milyen feltételek mellett lehetne munkabeszüntetést tartani.

„Több mint száz óra pluszmunkáért bruttó 17 ezer forint járt” – így érzékeltette a pedagógusok túlzott adminisztrációs terheit Müller Anna

A pedagógusok teljesítményértékelésének felfüggesztéséről szóló törvényjavaslat záróvitáját tartották kedden a parlamentben. Bár az előterjesztéshez egyetlen módosító javaslat sem érkezett, a vitában így is ütköztek az álláspontok. A kormánypárt továbbra amellett érvelt, hogy a felfüggesztéssel a túlzott adminisztrációs terhek szűnnek meg, az ellenzék az alternatíva hiányát hangsúlyozta.

Megszavazta az Országgyűlés a TÉR felfüggesztését

A pedagógusok teljesítményértékelésének felfüggesztéséről szóló törvényjavaslat záróvitáját július 7-én, kedden tartották a parlamentben. Müller Anna tiszás képviselő szerint több mint száz óra pluszmunkát okozott a tanároknak a rendszer.