szerző:
Eduline

Megvan a diploma, az OKJ-s bizonyítvány vagy az érettségi, de hiába küldtétek el több tucat helyre az önéletrajzotokat, eddig sehonnan nem hívtak vissza? Idén is elstartol az "Első munkahely garancia" program, amelynek segítségével könnyebben találhattok állást, a munkaadótoknak fél évig ugyanis egy fillérjébe sem kerültök. Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat az állami támogatásról.

Mennyi állami támogatást kaphatok pályakezdőként?

A támogatást nem az álláskeresők, hanem a cégek kapják: a bér és a szociális hozzájárulási adó teljes összegét vállalja át az állam a 25 évnél fiatalabb, pályakezdő alkalmazottaik után, akár teljes, akár részmunkaidős állásra dolgoznak. Fontos, hogy a programban csak azok vehetnek részt, akik szerepelnek a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat adatbázisában, vagyis bejelentkeztek valamelyik munkaügyi központba, szakképzetlenek vagy tartós álláskeresők. Azok után viszont nem jár EU-s támogatás, akik már korábban is részt vettek ugyanennek a programnak az első szakaszában.

Ha a támogatást nem én kapom, miért jó ez nekem?

Mert a cégek szívesebben vesznek majd fel 25 évnél fiatalabbakat, hiszen hat hónapig gyakorlatilag egyetlen fillérjükbe sem kerül az új munkatárs. Érdemes már az önéletrajzban vagy a kísérőlevélben jelezni, hogy jogosultak vagytok a támogatásra, így nagyobb eséllyel hívnak be állásinterjúra. Hogyan kell összeállítani egy Europass-önéletrajzot? Összefoglalónkat itt olvashatjátok el.

Januárban diplomáztam, azóta küldözgetem az önéletrajzokat. Én már tartós álláskereső vagyok?

Még nem, tartós álláskeresőknek ugyanis azokat nevezik, akik legalább három hónapja nem találnak munkát. A három hónapot attól a naptól kell számolni, amikor bejelentkeztetek a munkaügyi központba.

És ha 300 ezres fizetést szeretnék? Azt is kifizeti a cégnek az állam?

Nem. Ha teljes munkaidős, vagyis napi nyolcórás állást kaptok, legfeljebb 147 ezer forintos bért biztosít az állam. Ha részmunkaidős állást találtatok, akkor a támogatás a munkaidővel arányosan csökken: ha például négyórás munkarendben dolgoztok, akkor ennek az összegnek a felét fizeti ki a munkaadótoknak az állam.

És mi lesz a hatodik hónap végén?

Azok a cégek, amelyek megkapták az állami támogatást, további három hónapig kötelesek foglalkoztatni a 25 évnél fiatalabb munkavállalót. Ebben az időszakban az állam már nem fedezi a munkabért, viszont jelentős adókedvezményt ad.

Más pénzbeli juttatást kaphatok?

Igen. Ha ingáznotok kell a munkahelyetekre, a program lehetőséget biztosít az utazási költségek megtérítésére is, vagyis nem saját zsebből kell kifizetni a vonat- vagy buszbérletet, és nem is a munkáltatótokat terheli ez a költség. Fontos: ha autóval jártok, erről a támogatásról lecsúsztok.

Milyen más támogatást kahatnak a munkanélküli pályakezdők?
MegvaAz "Első munkahely garancia" programon kívül államtól más anyagi segítségre nem számíthattok, álláskeresési járadékot ugyanis csak azok kapnak, akik az elmúlt három évben legalább 360 napot dolgoztak – bejelentve. A diákmunka számít, de csak akkor, ha nem alkalmi munkavállalóként vagy megbízási szerződéssel dolgoztatok. Ennek ellenére érdemes bejelentkezni a munkaügyi központba, ahol nyilvántartásba vesznek, és listát adnak a végzettségeteknek, nyelvtudásotoknak megfelelő álláshirdetésekről. A pályakezdők állami támogatásának lehetőségeiről itt olvashattok.