szerző:
Eduline

Angliában szeretnél továbbtanulni, de nem tudod, milyen a felvételi rendszer, meddig kell jelentkezni az egyetemekre, és mikor derül ki, hova vettek fel? Cikksorozatunk második részében megmutatjuk, mi a teendő a keresgélés, a tájékozódás és a jelentkezési profil létrehozása után.

Ha lemaradtál cikksorozatunk első részéről, itt elolvashatod, mi az az UCAS, hogyan kell létrehozni a jelentkezési profilt, mi az a personal statement, és miért érdemes elmenni az UCAS egyetemi kiállításaira.

4. lépés: jelentkezz a kiválasztott egyetemekre!

Bonyolultabb a rendszer, mint itthon (Magyarországon minden egyetemre ugyanaddig a februári határidőig kell jelentkezni). Az Oxbridge egyetemeire (a két legendás elit egyetem, az Oxford és a Cambridge), valamint az orvosi, állatorvosi és fogorvosi szakokra 2017. szeptember 6-tól október 15-ig lehet jelentkezni, míg a többi egyetemre és szakra egészen 2018. január 15-ig.

Jelentkezni a cikksorozatunk első részében bemutatott UCAS rendszerben lehet. Ha korábban, a szakok és intézmények böngészése közben elmentettél kedvenceket, azok itt is megjelennek, ez pedig megkönnyíti a jelentkezést. Minden kurzus külön jelentkezésnek minősül, egy egyetemen belül több szakot is megjelölhetsz, de maximum öt egyetemre jelentkezhetsz.

Oxford, a világ egyik legjobb egyeteme. Magyar hallgatói is vannak.

A jelentkezés során a rendszerben azt is látni fogod, hogy egy-egy egyetem milyen kiegészítő információkat kér a felvételizőktől. Ha minden kért információt megadtál, a jelentkezésed a "submitted" státuszba kerül, amikor pedig az intézmény elkezdi a jelentkezési kérelem feldolgozását, ez a státusz "acknowledgedre" változik az UCAS rendszerében. Elképzelhető, hogy ekkor további kérdéseket kapsz, amelyekre válaszolnod kell, vagy interjúra hívnak.

2018 februárjától igényelhetsz diákhitelt

A diákhitel-igénylést (student loan application) 2018 februárjától lehet benyújtani, de a gyakorlat az, hogy a hallgatói hitelt csak akkor igénylik a felvételizők, ha már biztosak benne, hogy bekerültek a kiválasztott egyetemre, vagyis július elején. Még ekkor is hat heted lesz a hiteligénylés benyújtására.

A kötött felhasználású, vagyis tandíjra fordítható diákhitelt EU-s állampolgárként te is felveheted, törleszteni pedig csak azután kell, ha a diploma után elhelyezkedsz, és jövedelmed elér egy bizonyos szintet.

5. lépés: kiderül, felvettek-e

A jelentkezési kérelmek feldolgozása után, 2018. március végéig megkapod a visszajelzéseket a kiválasztott egyetemektől. Háromféle válasz érkezhet az intézményektől:

•    unconditional offer: felvettek az adott szakra
•    conditional offer: bizonyos feltételek teljesülése mellett (jellemzően valamilyen átlag az érettségin/vizsgákon) felvesznek
•    unsuccessful: sajnos nem vettek fel

Ebben a fázisban érdemes valamennyi offert elfogadni, mert az nem jár semmilyen kötelezettséggel a felvételiző részéről, de előtted minden lehetőség nyitva áll továbbra is.

Így tanulhatsz angol egyetemen: már most kezdd el a felkészülést!

Úgy döntöttél, az érettségi után nem maradsz itthon, hanem valamelyik angol egyetemre felvételizel? Ha már 2018-tól szeretnéd elkezdeni tanulmányaidat, itt az ideje elkezdeni a felkészülést - új cikksorozatunk ebben segít. Bonyolultnak tűnő magyar felvételi és pontszámítási szabályok? Szorozd meg kettővel, és talán közelítesz a világ legjobb egyetemei közül többet magában foglaló angol rendszer komplexitásához.

6. lépés: döntsd el, hol szeretnél továbbtanulni!

Ha több egyetemtől is pozitív visszajelzést kaptál, 2018 májusában fel kell állítanod egy sorrendet - ez fontos információ a felsőoktatási intézményeknek a várható hallgatói létszámról, neked pedig el kell döntened, a megjelölt intézmények közül melyik a legszimpatikusabb.

•    Firm choice: Az első helyen megjelölt választásod. Ha ez egy unconditional offer volt, akkor ezzel elkötelezted magad az adott egyetemre, a többi offert pedig vissza kell utasítanod.
•    Insurance choice: ha első választásod egy conditional offer, akkor választhatsz még egy biztonsági tartalékot arra az esetre, ha a firm choice feltételei nem jönnek össze. Ebben az esetben az insurance choice felé automatikusan elköteleződsz.

Ebben a fázisban minden következmény nélkül visszavonhatsz jelentkezéseket – például ha elfogadtál egy unconditional offert.

7. lépés: megvannak az eredmények

2018 augusztusában, az (angol) érettségi időszak lezárultával véglegessé válnak a felvételi eredmények. Ekkorra az is kiderül, megfelelnek-e az eredményeid annak az egyetemnek, ahonnan conditional offert kaptál, hiszen az itthoni érettségi bizonyítványt június végén minden végzős középiskolás átveszi.

Ha az angol egyetemek mellett valamelyik magyarországi felsőoktatási intézménybe is jelentkeztél, de már májusban biztos vagy a dolgodban (unconditional offert kaptál az egyik egyetemtől, és eldöntötted, hogy ott akarsz továbbtanulni), a magyar jelentkezésedet július elejéig visszavonhatod az e-felvételi rendszerében, így nem veszed el a helyet más felvételizők elől.

8. lépés: irány Anglia!

Ha mindez megvan, 2018 szeptemberében meg is kezdheted tanulmányaidat Angliában. Kiutazás előtt mindenképpen el kell intézni a lakhatási ügyeket (albérlet, kollégium vagy más, az egyetem által biztosított szálláslehetőség), utánajárni a tömegközlekedési lehetőségeknek, diákmunkának, valamint a külföldi hallgatóknak létrehozott tehetséggondozó támogatásoknak, ösztöndíjaknak, szociális támogatásoknak.

Ha van, érdemes felvenni a kapcsolatot a helyi magyar hallgatói közösséggel - az elmúlt években a növekvő számú magyar hallgató miatt több tucat egyetemen jött létre ilyen -, ahonnan segítséget kaphatsz az induláshoz. Ha az egyetemeden nincs ilyen hallgatói szervezet, akkor is érdemes egy-két kint tanuló magyarral felvenni a kapcsolatot, így ugyanis olyan hasznos információk birtokába juthatsz (nem csak tanulásról), amelyek fontosak lehetnek az első szemeszterben.

Hosszúnak és bonyolultnak tűnik a felvételi folyamat? Valóban összetettebb, mint a magyar felvételi, de megéri próbálkozni: angol nyelven tanulhatsz a világ legjobbjai közé sorolt egyetemeken, egy elismert angol diploma pedig hatalmas előnyt jelent majd a munkaerőpiacon. Ha kérdésed van, írj a [email protected] címre, vagy nézz körül itt.