Deriválás, gárfok, függvények és sok számolás az első részben – nem volt könnyű dolga azoknak, akik emelt szinten érettségiztek matematikából. Mutatjuk, mit nyilatkoztak az Eduline-nak a diákok.
Véget ért a matekéretségi, amiből ma középszinten 73 318-an, emelt szinten 7798-an vizsgáztak. Az emelt szintű matekérettségi I. feladatsora négy, jellemzően egyszerűbb feladatból áll, amelyek közül legalább három több részkérdést is tartalmaz. Ezek többnyire megoldhatók középszintű ismeretekkel is.
A II. feladatsor öt, egyenként 16 pontos, összetettebb feladatot tartalmaz, amelyek közül négyet kell megoldani. Legalább kettő valós élethelyzetet dolgoz fel, így ezekhez szövegértelmezésre, matematikai modellalkotásra és eredményértelmezésre is szükség van. A feladatok több részkérdésből állnak, és gyakran több témakört is érintenek.
A budapesti gimnazista Zsófinak, aki matekversenyekre is jár, így felkészülten indult neki az érettséginek, elmondása szerint jól sikerült az emelt matek és reménykedik a 90 százalék fölötti eredményben. Azért lapunknak azt is elmondta, hogy nehezebb volt, mint az előző években.
Bár sokan úgy gondolták, hogy a feladatok első fele könnyebb lesz, végül „csúnyább, számolósabb feladatokat” kaptak, mint amikre számítottak.
Ez azért is érdekes, mivel az I. feladatsor jellemzően egyszerűbb feladatokból áll, amelyek többnyire megoldhatók középszintű ismeretekkel is. Szerencsére a második részben többet kellett ötletelni, melyek Zsófinak jobban tetszettek. Szerinte a 9. feladat kifejezetten jó volt, amiben logaritmust kellett vonni és volt benne kombinatorika is.
„Természetesen nehéz volt, de megpróbáltam mindenhova a lehető legtöbbet írni”
- nyilatkozta Boldizsár, aki úgy érzi nem sikerült neki annyira rosszul a vizsga. Elmondása szerint sokszor egyenletrendszert kellett használni a megoldásokhoz, ami annak volt köszönhető, hogy gyakran több ismeretlenesek voltak a feladatok.
Ezek mellett pedig kaptak gráfos és függvényes feladatokat is, sőt, ahogyan középszinten, úgy itt is volt sodrófadiagram. Mindezek után reméli, hogy 60 százalék fölötti eredményt fog elérni.
A vidéki gimnáziumba járó Boglárka örült annak, hogy az egyik feladat négy részre volt osztva, így könnyebb volt részpontokat szerezni, emellett a deriválás is tetszett neki. A II. rész legutolsó feladata azonban kifogott rajta: a megadott feltételek alapján kellett megadni egy konkrét számot, ami nagyon időigényesnek bizonyult. Összességében, sajnos nem érezte úgy, hogy jól sikerült volna - 50 százalék alatti eredményt vár.