szerző:
Székács Linda
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Május 6-án több tízezer diák néz szembe az iskolai évek sokak által legkevésbé kedvelt tantárgyával és írja meg a matematika írásbeli érettségi vizsgát. Összegyűjtöttük, hogyan készülhettek erre az utolsó hetekben, és milyen trükkökkel, praktikákkal zsebelhettek be extra pontokat az írásbeliben.

Alig néhány hetük maradt a készülésre azoknak a végzős középiskolásoknak, akik 2025-ben érettségiznek. Az írásbeli érettségi vizsgák idén május 5-én kezdődnek a magyar nyelv és irodalommal és egészen május 23-ig tartanak.

Az érettségi legrettegettebb tantárgya minden évben a matematika, ami ráadásul az új alaptanterv miatt több pontban is megváltozott, és amiket először 2024-ben vezettek be, hiszen ekkor érettségiztek először olyan diákok, akik már az új, 2020-as Nemzeti Alaptanterv alapján tanultak. Ezek a változások az idei, 2025-ös érettségi vizsgákra is érvényesek.

Hogyan változott a matekérettségi?

Követelmények lettek például a különböző gazdasági számítások; a gyűjtőjáradék, törlesztőrészlet, megtakarítási, befektetési és hitelfelvételi lehetőségek és azok kockázati tényezőivel kapcsolatos feladatok. Emellett a korábbi vizsgákhoz képest 2024-től új statisztikai fogalmakat is számonkérhetnek; az átlag, a szórás és az eloszlás mellett a kvartilisekkel is képben kell lenni. Továbbá számos, korábban emelt szinten kért témakör is lekerült középszintre, előfordulhatnak többek között az alábbi témakörök, fogalmak:

  • gyűjtőjáradék, törlesztőrészlet
  • 10-es alapú számrendszer átváltása egy másikra
  • geometriai valószínűség
  • az események összege, szorzata, komplementeresemény, független esemény, várható érték.

Nem csak bővült ugyanakkor a vizsga, hanem egyes tételek ki is kerültek az írásbeliből. Nem kell már tudni többek között

  • geometriából a magasság-befogó tételt, az oldalfelező merőlegesek és a belső szögfelező metszéspontjára vonatkozó tételt,
  • a vektorok skaláris szorzatát,
  • a bonyolult exponenciális egyenletek helyett exponenciális folyamatokkal kapcsolatos problémákat kell felismerni, modellezni és megoldani,
  • koordinátageometriából az egyenes egyenletét is csak a meredekségéből és egy adott pontból kell tudni meghatározni.

A változásokról bővebben ebben a cikkünkben írtunk.

Így érdemes készülni az érettségire

Hosszú évek tananyagát nem lehet az utolsó pillanatban megtanulni, azonban az elkövetkezendő körülbelül egy hónapban még sok mindent tehettek annak érdekében, hogy a matekérettségitek a lehető legjobban sikerüljön.

  1. 1. Ismerjétek a feladatrészeket és a pontozást

A matekérettségi a középszinten vizsgázók számára két részből áll. Az I. részben 45 perc alatt 12 rövid feladatot kell megoldaniuk, amikben jellemzően az alapfogalmakat és egyszerű összefüggéseket kérnek számon. Ezt követi a hosszabb és bonyolultabb, 135 perc alatt megoldandó II. rész, ami további két szakaszra bontható.

A II. A részben az érettségizőknek három darab, egyenként 9-14 pontot érő feladatot kell megoldaniuk. A II. B rész pedig három, egyenként 17 pontot érő bonyolult feladatot tartalmaz, amik közül kettőt kell kiválasztaniuk és megoldaniuk a vizsgázóknak.

  1. 2. Ismételjétek át az alapokat

Mivel az érettségi I. részében rövid feladatokon keresztül alapfogalmakat, egyszerű összefüggéseket kérnek számon, érdemes átismételnetek ezeket. Többek között ide tartozhatnak a(z)

  • műveletek törtekkel, hatványokkal, gyökvonással
  • százalékszámítás
  • algebrai kifejezések átalakítása, egyenletek, egyenletrendszerek
  • geometria (háromszögek, körök, térgeometria)
  • valószínűségszámítás, statisztika.

Fontos tudnotok, hogy a legtöbb matematikai képletet megtaláljátok a függvénytáblázatban, amit az érettségin is használhattok. Forgassátok tehát ezt is minél többet, hogy tudjátok, mit hol találtok meg.

  1. 3. Vegyétek elő az elmúlt évek feladatsorait

Az érettségiben felbukkanó típusfeladatokat azzal tudjátok a leginkább megismerni, ha megkeresitek az Oktatási Hivatal oldalán az előző évek érettségi feladatsorait és rászánjátok az időt arra, hogy leüljetek és megoldjátok őket. Ha pedig ezeket már mind kitöltöttétek, használhatjátok a Studium Generale ingyenes próbaérettségijeit a gyakorláshoz.

Ingyenes próbaérettségi matekból: itt vannak a feladatlapok közép- és emelt szinten

A legjobb, ha a vizsgarészeket egyben gyakoroljátok. Például úgy, hogy leültök és egyszerre, a rendelkezésre álló 45 perc alatt megoldjátok az I. részben található rövid feladatokat, vagy 135 perc alatt a II. rész hosszabb feladatait.

Ügyeljetek arra, hogy ehhez csak az érettségin is megengedett eszközöket használjátok: körzőt, szögmérőt, adatok tárolására nem alkalmas számológépet és függvénytáblázatot. Ha pedig egy feladatnál elakadtok, ne üljetek túl sokáig fölötte. Haladjatok tovább a feladatsorban és a végén térjetek csak vissza a problémás példához.

 

  1. 4. Keressetek hasznos tartalmakat az interneten

A tucatnyi feladatmegoldás mellett egyszerre lehet némileg pihentető és hasznos, ha kerestek olyan videókat, amiknek a megnézése hasznos lehet az érettségire készülés során.

A tavalyi évben például az Eduline szerkesztősége a Studium Generale csapatával együttműködve számos olyan videót készített, amiben megmutatták, milyen új témakörök lehetnek az érettségiben és azok típusfeladatait hogyan lehet megoldani. De a YouTube-on is találtok hasznos tartalmakat, és idén is készültünk számotokra tippekkel a vizsgához.

Ebben például megnézhetitek, milyen számológép trükköket alkalmazhattok a matekérettségin:

@eduline.hu

A legtöbb tudományos számológép sokkal többet tud, mint gondolnátok. A @studium_generale matekosaival megmutatjuk, miket! #érettségi #érettségi2025 #magyar #fyp #magyartiktok #szponzorálttartalom #raiffeisenbank A videó elkészítését a Raiffeisen Bank támogatta.

♬ eredeti hang - eduline.hu

Itt pedig elmagyarázzuk, mik azok a lépések, amiket sose hagyjatok ki az érettségin:

@eduline.hu

Nem akartok apróságokon pontokat veszíteni az érettségin? Hallgassatok a @studium_generale tanácsaira és ezeket tartsátok be! #érettségi #érettségi2025 #magyar #fyp #magyartiktok #szponzorálttartalom #raiffeisenbank A videó elkészítését a Raiffeisen Bank támogatta.

♬ eredeti hang - eduline.hu

További hasznos tartalmakért kattintsatok ide.

Pihenjetek eleget

A gyakorlás mellett kulcsfontosságú, hogy az érettségire kipihenten, és ne fáradtan, lemerülten érkezzetek. Éppen ezért ügyeljetek arra, hogy az alvást, a szórakozást és kikapcsolódást is beépítitek a napirendetekbe a felkészülés mellett.

Erről ebben a cikkünkben olvashattok bővebben: