Ha külföldi egyetemre szeretnétek jelentkezni, érdemes több hetet szánni a szükséges dokumentumok összeállítására, a legtöbb egyetem ugyanis motivációs levelet és ajánlásokat is kér a felvételizőktől. A népszerű célországok közül a legkorábbi jelentkezési határidő január 15. Összegyűjtöttük a dátumokat és a jellemző dokumentumokat.
Lassan a külföldi egyetemeken is indul a felvételi időszak a 2020-ban induló képzésekre: Svédországban és az Egyesült Királyságban január 15. a jelentkezési határidő, kivéve az Oxfordi és a Cambridge-i Egyetemet és az orvosi képzéseket, amelyekre október 15-ig kellett beadni a jelentkezést.
Írországban általában február 1-ig, Dániában pedig március 15-ig kell felvételizni az egyetemekre, főiskolákra. Hollandiában a legtöbb intézményben április 1. vagy május 1. a határidő, Ausztriában június és szeptember között, Németországban pedig július 15-ig kell jelentkezni a képzésekre.
Egyes képzéseken vagy a magánegyetemeken a jelentkezési határidő eltérő lehet, ezért mindenképpen nézzetek utána a konkrét intézményre, illetve szakra érvényes határidőnek is.
Ahhoz, hogy bekerülhessetek valamelyik külföldi egyetemre, nemzetközi nyelvvizsgát kell tennetek: az angol nyelvű képzésekhez szükséges nyelvvizsgatípusokról itt, a német nyelvterületen elvárt bizonyítványokról pedig itt olvashattok.
A nyelvtudást igazoló dokumentum mellett az egyetemek általában kérnek a képzéshez szabott motivációs levelet, önéletrajzot, a korábbi bizonyítványok másolatát, az útlevél vagy a személyi másolatát, illetve ajánlóleveleket a tanáraiktól. A bizonyítványokat, okleveleket hitelesíteni kell, ezért az erre szánt idővel is kalkuláljátok.
A benyújtandó dokumentumok terén eltérés lehet az alapszak és a mesterképzés között, vagy a különböző országokban is. Bizonyos esetekben némelyik bizonyítványt pedig csak a tényleges pályázati határidő lejárta után tudjátok benyújtani, hiszen előfordulhat, hogy a jelentkezési határidő jóval az érettségi előtt van.
A legjobb brit egyetemek friss rangsorát itt, a német intézményekét pedig itt találjátok. Az osztrák top ötről itt olvashattok, a legelőkelőbb helyezést elért holland egyetemek listáját pedig itt nézhetitek meg.
Ha szeretnéd megkapni legfrissebb cikkeinket az érettségiről, az egyetemi-főiskolai és a középiskolai felvételiről, ha érdekelnek a felsőoktatás, a közoktatás, a nyelvoktatás és a felnőttképzés legfontosabb változásai, iratkozz fel hírleveleinkre.
|