Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Pénteken a német írásbelivel folytatódik az érettségi időszak: középszinten több mint 25 ezren, emelt szinten kétezren vizsgáznak. A középszintű feladatsorokat és a nem hivatalos megoldásokat már 13 órakor megtaláljátok az eduline-on!
Várhegyi Mária, a miskolci Herman Ottó Gimnázium némettanára szerint a középszintű érettségin általában ugyanazok a feladattípusok ismétlődnek – például igaz-hamis kérdések, szövegkiegészítés, címadás, hamis információ javítása a hallottak alapján –, így a tanárok tudják, mire kell felkészíteni a diákokat. A nyelvtanár szerint általában azok a feladatok okozzák a legnagyobb nehézséget a végzősöknek, amelyeknél az összekeveredett bekezdésekből kell összeállítani egy szöveget, vagy előre megadott szavakkal kell kiegészíteni a hiányos mondatokat, és két választási lehetőséggel több van, mint amennyit fel kell használni. Milyenek az idei feladatok? Az első információkat a témákról és a feladattípusokról itt találod.
Problémát okozhatnak azok a feladatok is, amelyeknél csak elöljárószókat vagy névelőket adnak meg, és ezeket kell a szövegben elhelyezni, vagy ha a megadott szavakból más szófajú szót kell képezni. „Ezek a feladattípusok ritkán szerepelnek a tankönyvekben. A felkészült tanulók természetesen meg tudják oldani, mert felismerik a szöveg logikáját, de ehhez némi szókincs is kell” – mondja. Az elmúlt években Harry Potterről, a Tokio Hotelről, mobiltelefonokról, az internetről, szörfözésről és külföldi tanulásról szóló szövegeket kellett értelmezni, emellett a vizsgázóknak olyan témákról kellett levelet írniuk, mint a diákmunka, a számítógépes játékok vagy a nyaralás.
Szövegértés, fogalmazás és nyelvtan: ilyen a feladatsor
A német nyelv írásbeli érettségi vizsgája mindkét szinten négy részből áll. Középszinten az írásbeli vizsga időtartama 180 perc, amelyből az első rész, az "olvasott szöveg értése" 60 perces, a második rész, a "nyelvhelyesség" feladatsorának megoldására 30 percet kapnak a diákok. Az ezt követő szünet után a 30 perces "hallott szöveg értése" vizsgarész következik, végül az "íráskészség" feladatsora - ez utóbbit 60 perc alatt kell megoldani.
Az emelt szintű írásbeli vizsga teljes időtartama 240 perc. A vizsgán ugyanezek a vizsgaösszetevők szerepelnek ugyanebben a sorrendben, azonban a feladatok megoldására fordítható időtartam 70, 50, 30 és 90 perc. Az íráskészség vizsgarészhez mindkét szinten lehet nyomtatott szótárat használni.