Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Dr. Kereszty Éva egyetemi docens az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán. A Jogi Továbbképző Intézetnél (JTI) ő felelős a Jogi szakokleveles orvos és egészségügyi szakember képzésért.
Kik járnak erre a posztgraduális képzésre? A legtöbbi JTI-s képzéssel ellentétben nálunk nem feltétel a jogi végzetség. Hozzánk az egészségügyben végzettek, orvosok, gyógyszerészek, fogorvosok jártak az elmúlt tíz évben. Idén szeptembertől induló időszakban már minden felsőfokú egészségügyi végzettséggel rendelkező elkezdhette a képzést. Így már mentőtisztek, védőnők, bábák, gyógytornászok, diplomás nővérek is jöhetnek.
Milyen tantárgyakat tanítanak? Olyan jogi alapismereteket tanítunk, amivel eltájékozódnak a jogi világban. Ezen belül segítünk megérteni és alkalmazni az egészségügyet érintő szabályokat. Ilyen jellegű ismereteket a hallgatóink nem tanultak előtte. Ez később hiányzik. Nemcsak arról van szó, hogy az orvosok félnek a műhibaperektől. Szisztematikusan végigtanítjuk az egészségügyi ágazatnak a speciális munkajogi vonatkozásait is. Például az ügyeletet, a gyógyszerügynek a teljes jogi szabályozási rendszerét, ami nagyon fontos, ha például változik a gyógyszertörvény. Nyilvánvalóan hangsúlyosan tanítjuk az összes egészségügyi jogszabályt: az egészségügyi törvényt, az adatkezelési törvény, a magzat védelmi törvényt, mindazt, amit a jogászok sem tanulnak kötelezően. Kell egy olyan csapat, aki ezekbe a témákba mélyen beleásta magát, mind a szakmai, mind a jogi oldalról. Mi ebben segítünk.
A gyakorlatban hogyan tudják hasznosítani a megszerzett ismereteket a végzősök? Olyanok iratkoznak be, akik az egészségügyben az irányítás, igazgatás, szervezés területén dolgoznak, vagy akarnak dolgozni. Ezért közvetlenül tudják hasznosítani a megszerzett ismereteket.
Milyen tapasztalataik vannak az elmúlt tíz évről? Azt látom, hogy ezek a kollégák, azt a módszertant és ismeretanyagot, amit itt megszereztek a cikkeikben, publikációjukban, saját előadásaikban, felhasználják, terjesztik. Tovább viszik a képzés kultúráját, hátterét, betegjogi alapjait. Ez nagyon fontos. Nemrégiben szerveztünk egy frissítő képzést a már végzett hallgatóinknak. Megdöbbentően sokan jöttek el, igen nagy volt az érdeklődés, annak ellenére, hogy anyagi vonzata mellett meglehetősen időigényes is volt. Ez is azt mutatja, hogy érdemes dolgoznunk, a nálunk végzettek szívesen jönnek vissza hozzánk újból tanulni.