HÖOK: nem lesz hallgatói demonstráció március 16-án
Nem lesz hallgatói demonstráció a fővárosban március 16-án az új felsőoktatási törvény miatt - közölte a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK).
Nem lesz hallgatói demonstráció a fővárosban március 16-án az új felsőoktatási törvény miatt - közölte a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK).
Diákok tiltakoztak a bahreini oktatási minisztérium épülete előtt: két hete rendszerellenes tüntetések kezdődtek az arab királyságban, a demonstrálók elsősorban a miniszterelnök lemondásáért, új alkotmányért, jobb életkörülményekért és a síita többség hátrányos megkülönböztetése ellen emelték fel a hangjukat.
Több mint háromszázan vettek részt azon a békéscsabai demonstráción, amelyet a 10. számú általános iskola szülői munkaközössége szervezett az intézmény tervezett bezárása ellen. A város önkormányzata december fogadott el szándéknyilatkozatot arról, hogy 2013-ig megszünteti az intézményt, ahol jelenleg négyszáz diák tanul.
Ismét összecsaptak a Buteflika elnök rendszere ellen tiltakozó diákok a rohamrendőrökkel Algírban. Az elmúlt egy hónapban az észak-afrikai arab országokban kezdődött, majd a közel-keleti országokra is átterjedt a demokratikus változásokat követelő tiltakozáshullám.
Dunaújváros, Salgótarján és Tatabánya mellett több kistelepülés és budapesti kerület is bezárja vagy összevonja iskoláit. Kevés a gyerek, sok a kiadás – ezzel magyarázzák döntésüket az önkormányzatok, amelyek évente több mint százmillió forintos megtakarítást remélnek az átszervezésektől. Sok helyen még nem született végleges döntés, ezért egyelőre még nem lehet tudni, hány tanár veszíti el az állását.
Három szakszervezet felhívására hetven francia városban tüntettek csütörtökön a tanárok, amiért a kormányzat a jövő tanév kezdetén 16 ezer munkahely megszüntetését tervezi az oktatásban, miközben 62 ezerrel fog nőni az iskolások száma.
Két iskola tervezett bezárása miatt szerveznek tüntetést Salgótarjánban csütörtök délutánra, a tiltakozók a városháza elé vonulnak majd, és petíciót akarnak átadni.
Tüntetést szerveztek egy nagy-britanniai katolikus iskola diákjai, attól tartanak ugyanis, hogy az intézmény vezetője olyan házirendet vezet majd be, amely – többek között – megtiltja a tanulóknak, hogy egymáshoz érjenek.
Mintegy 15 ezer diák tartott zajos tüntetést pénteken Hágában a kormány póttandíj-terve ellen - közölte a helyi rendőrség.
Több mint tízen haltak meg hétfőn az újabb tunéziai zavargásokban; szemtanúk beszámolója szerint Kaszerine városában a rendőrség tüzet nyitott a tüntetőkre.
December eleje óta nem egyeztetett az új felsőoktatási törvény tervezetéről a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájával az oktatási államtitkárság, pedig a HÖOK új elnöke szerint lenne miről beszélniük. Nagy Dávid szerint a koncepció legújabb változatában szereplő hallgatói képviseleti rendszer „rosszabb, mint az eredeti”, de „nagyobb itt a baj, mint hogy csak képviseleti arányokról kelljen vitatkozni”. Interjú.
Bár 2010 elsősorban a nagy-britanniai és olaszországi egyetemi tüntetésektől és tandíjvitáktól volt hangos, itthon sem unatkozhattunk: a Pécsi Tudományegyetemen tavasszal vesztegetési botrány pattant ki, a Harsányi János Főiskola művészeti képzései miatt került bajba, októberben pedig több tízezres tiltakozás indult az új felsőoktatási koncepció ellen. Az év hírei - kommentár nélkül.
Ha a felsőoktatási hallgatók február 1-ig nem kapnak megnyugtató híreket, hogy a hallgatói jogok biztonságban vannak, március 16-án országos demonstrációt tartanak a fővárosban - mondta Nagy Dávid, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának alelnöke hétfői budapesti sajtótájékoztatón.
A Nemzeti Erőforrás Minisztérium változatlanul azt az álláspontot képviseli a hallgatókkal folytatandó tárgyalásokon, hogy a felsőoktatás minőségi javulásának garanciáiért a hallgatóknak is munkálkodniuk kell; a szaktárca ezt szerdán, a Magyar Nemzet aznapi számában megjelentekre reagálva közölte az MTI-vel.
Nem született megállapodás a hallgatók és az oktatásirányítás között a felsőoktatási törvény koncepcióját illetően - írta szerdai számában a Magyar Nemzet.
Fiatalok tucatjai csaptak össze rendőrökkel hétfőn Athén központjában diákok, tanárok, szakszervezetek és baloldali csoportok tüntetésén, amelyet annak a fiúnak az emlékére szerveztek, akit két évvel ezelőtt egy rendőr lőtt le.
A legszegényebbek tandíját egy-egy évig az állam és az egyetem állná, és az ösztöndíjak is jobban figyelembe vennék a diákok anyagi körülményeit - adta hírül a Kossuth Rádió.
Több ezer hallgató tiltakozott a felsőoktatási tandíjak tervezett emelése ellen a londoni Trafalgar téren és a Whitehallon: a brit diákok többek között olyan képeket és transzparenseket emeltek a magasba, amelyek David Cameron miniszterelnököt és Nick Clegg kormányfőhelyettest körözött bűnözőként ábrázolják.
A kormány felsőoktatási reformja ellen tüntettek Olaszországban november 17-én: az utcára vonuló több ezer olasz diák több mint száz helyszínen tiltakozott a kormány felsőoktatási reformja és az egyetemeket érintő megszorítások ellen.
Megemlékező felvonulás volt szerdán Athénban az 1973-as, levert diáklázadás évfordulóján; fiatalok egy kis csoportja közben kövekkel dobálta meg a rendezvényt biztosító rendőröket, akik egy sorozat könnygázgránáttal válaszoltak.