szerző:
Eduline

Nem lesz hallgatói demonstráció a fővárosban március 16-án az új felsőoktatási törvény miatt - közölte a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK).

A szervezet állásfoglalása szerint amíg az átdolgozott törvényjavaslat részletei nem kerülnek nyilvánosságra, a március 16-ra meghirdetett demonstrációt elhalasztják. Hozzátették: továbbra is fenntartják annak a lehetőségét, hogy hallgatótársaikkal együtt kifejezzék tiltakozásukat a készülő felsőoktatási törvény hibáival szemben, amennyiben Magyarország fiatal értelmiségének véleményét és érveit figyelmen kívül hagyják vagy elutasítják.

Ezért a kérdés megnyugtató rendezéséig több területfoglalási igényt juttatnak el az illetékes hatóságoknak, vidéki és budapesti helyszínekre egyaránt - olvasható az állásfoglalásban.

A HÖOK a közleményben felidézte, hogy Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes egyeztető tárgyalásokat kezdeményezett - többek között - a felsőoktatási intézmények rektorai, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája, a Doktoranduszok Országos Szövetsége, a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete, valamint a Nemzeti Erőforrás Minisztérium képviselői részvételével. A tárgyalások eredményeként született meg a felsőoktatás problématérképéről és az ágazat átalakításának alapelveiről szóló jelentés.

A HÖOK üdvözli, hogy a kormány a valamennyi érintett támogatásával, széles társadalmi konszenzus keretében elfogadott dokumentumot tekinti a tavaszi felsőoktatási törvényalkotás alapjának.

A hallgatói szervezet ugyanakkor továbbra is ragaszkodik a hallgatókat közvetlenül érintő kérdésekkel kapcsolatos, korábban elfogadott álláspontjához. E kérdések között említik, többek között, "a vizsgaalkalmak számának és a döntéshozatali testületekben való hallgatói részvételi arány meghatározásának intézményi jogkörbe való utalását", továbbá a hallgatókat közvetlenül érintő szabályzatokhoz kapcsolódó egyetértési jog megtartását.

Az állásfoglalásban kitértek arra is: felkészülten várják a kodifikációt, amelyben - a Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes által összehívott tárgyalásokon kapott felkérés alapján - részt vesznek. Azért, hogy a kodifikáció során az egyetemi, főiskolai polgárok véleménye, elvárásai közvetlenül megjelenhessenek, több felsőoktatási intézményben nyílt fórumokat szerveznek, amelyeken a résztvevők kifejthetik véleményeiket, javaslataikat - írták.

"Reméljük, hogy az új felsőoktatási törvény előkészítésében és elfogadásában résztvevők felelősségüket átérezve fognak részt venni a tárgyalásokon, és döntéseiket abban a tudatban hozzák meg, hogy azok meghatározók lesznek nem csak a felsőoktatás, de általa a teljes magyar társadalom jövőjére is" - zárul az állásfoglalás.

MTI