Csak előkerült Jókai az érettségin: az 1848-as nagy szónokokról kaptak cikket a diákok
Az 1848-as szabadságharc szónokairól szóló cikket kaptak a magyarból középszinten érettségizők – ez alapján kell megoldaniuk tizenegy feladatot.
Az 1848-as szabadságharc szónokairól szóló cikket kaptak a magyarból középszinten érettségizők – ez alapján kell megoldaniuk tizenegy feladatot.
Több tízezer érettségiző kapta meg az elmúlt percekben a magyarérettségi feladatsorát. Sok múlik azon, hogyan tudnak teljesíteni a következő négy órában: a különböző szövegértési és esszéfeladatok megoldásával összesen 100 pontot szerezhetnek.
Reggel 9-kor indult az idei érettségi szezon, amely megint nagyon más lesz, mint az eddigiek - szóbeli vizsgák nem lesznek, a dolgozatok karanténba kerülnek, a maszknak és a kézfertőtlenítőnek pedig minden vizsgázó táskájában ott kell lennie. Az viszont nem változott, hogy a diákok hétfőn magyarból írásbeliztek, közép- és emelt szinten is négy órájuk volt a feladatok megoldására. Az Eduline-on minden infót megtaláltok a feladatokról, és a megoldást is itt nézhetitek meg.
Az elmúlt években négyszer elemezhettek József Attila-verset a magyarból középszinten érettségizők, de Berzsenyi-, Arany- és Radnóti-művek is gyakran előkerülnek az írásbelin. Több tízezer végzős középiskolás majdnem egy év online tanulás után vizsgázik jövő héttől – éppen ezért valószínűleg azzal járnának jól, ha a 19. századig terjedő időszakból kapnának verset.
Sánta Ferenc, Szabó Magda, Lázár Ervin, Móricz Zsigmond, Bodor Ádám, Bródy Sándor, Kosztolányi Dezső, Mándy Iván – az elmúlt években többek között ezektől a szerzőktől szerepelt egy-egy novella a magyarérettségin. Az érettségizők a középszintű írásbeli második részében két esszéfeladat közül választhatnak – vagy egy megadott művet elemeznek, vagy két műről írnak összehasonlító elemzést. A többség az első feladat mellett dönt.
Nem lesz egyszerű dolguk az idén érettségizőknek: fél év otthoni tanulás után kell jól teljesíteniük az írásbeli vizsgákon. A következő két hétben az Eduline-on szaktanárok segítségével járunk utána, hogyan lehet felpörgetni a felkészülést a vizsgák előtti napokban, milyen buktatói vannak a különböző feladattípusoknak, mire érdemes odafigyelni. Cikksorozatunk második részében a középszintű magyarérettségi műelemző feladataival foglalkozunk.