Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Az idei pótfelvételin is csak elvétve indítanak államilag támogatott szakokat. Megnéztük, mennyibe kerülnek a legnépszerűbb felsőoktatási szakképzések a különböző egyetemeken és főiskolákon.
Augusztus 12-ig még jelentkezhettek a pótfelvételire: utánajártunk, mennyit kell fizetni az öt legnépszerűbb mesterszakért, ha önköltséges hallgatóként kezditek meg a tanulmányaitokat. Íme, az árlista.
A 2014-es pótfelvételin a korábbiakhoz hasonlóan - egy-két kivételtől eltekintve - csak fizetős szakokat indítanak. Megnéztük, mennyibe kerül egy félév a tíz legnépszerűbb, nappali tagozatos alapképzésen. Cikksorozatunk második része.
Elindult a 2014-es pótfelvételi, az egyetemek és főiskolák azonban csak fizetős szakokat hirdetnek meg. Megnéztük a kínálatot, na meg azt, mennyit kell fizetni a legnépszerűbb képzésekért, ha nappali tagozaton tanulnátok.
Újabb felsőoktatási intézmény kerülhet bajba a fizetős szakok – ebben az évben már központilag meghatározott – féléves tandíja miatt. A Magyar Táncművészeti Főiskolának szemeszterenként legalább 300 ezer forintot kellene elkérnie az állami ösztöndíjas helyekről kiszoruló hallgatóktól, pedig a rektor szerint ennél jóval olcsóbban is meg tudnák szervezni az oktatást. Az oktatási államtitkárság szerint 2013-ig nem lehet változtatni az összegeken.
Gazdálkodási és menedzsment, turizmus-vendéglátás, pénzügy és számvitel, kereskedelem és marketing - ezek voltak a legnépszerűbb alapszakok 2011-ben. A négy gazdasági slágerképzésen egyáltalán nem lesznek állami ösztöndíjas helyek 2012-től, a felvételizők csak önköltséges hallgatóként kezdhetik el az egyetemet, főiskolát. Mindezért félévente 150 és 300 ezer forint közötti összeget kell fizetniük.
Egy hete hozta nyilvánosságra a 2012-es felvételi keretszámokat az oktatási államtitkárság – a következő diagramon megnézhetitek, hogyan változott az államilag támogatott szakon tanuló elsőévesek létszáma az elmúlt években. A kormány korábbi ígéreteivel ellentétben még a preferált képzési területeken is jóval kevesebben szerezhetnek diplomát, mint korábban.
Legalább 300-350 ezer forintot kell fizetni évenként az önköltséges gazdasági képzésekért szeptembertől, míg az állami ösztöndíjas helyekről kiszoruló jogászhallgatók évi 300-700 ezer forintos költséggel számolhatnak - derül ki az oktatási államtitkárság listájából. A pontos összegeket az egyetemek, főiskolák határozzák meg január végéig.